• Kronika budowy szkoły

• Kronika budowy szkoły podstawowej w Łękach Górnych w latach 1948-1954.

Wkrótce po wyzwoleniu z pod okupacji hitlerowskiej w trosce o lepsze warunki do zdobywania wiedzy przez młodzież w Łękach Górnych w dniu 6 października 1947r. odbyła się narada dotycząca budowy nowej szkoły podstawowej.

W trosce o lepsze warunki do zdobywania wiedzy dla naszej młodzieży,     wkrótce po wyzwoleniu z pod okupacji hitlerowskiej, w dniu 6 X 1947r.

w drewnianym domu ludowym w miejscu, gdzie znajduje się obecnie nowa szkoła, wieczorem przy świetle lampy naftowej, zebrali się gospodarze Łęk Górnych :

• Markiewicz Stefan -kierownik szkoły w Łękach Górnych
          • Jargas Franciszek – sołtys wsi Łęki Górne
          • Podraza Ludwik – wójt Gm. zbiór w Pilźnie zamieszkały w Łękach Górnych
          • Tomasiewicz Jan – sekretarz Gm. Zbiór w Pilźnie zamieszkały  w Łękach Górnych
          • Kozioł Bartłomiej
          • Kozioł Franciszek
          • Wal Jan
          • Podraza Walenty
          • Miczek Jan
          • Curyło Michał
          • Budzik Jakub

Po dłuższej naradzie nad trudnymi warunkami szkolnymi dla dzieci podjęli jednogłośnie myśl, wybudowania nowej piętrowej szkoły. Cel, mimo że wzniosły, nie był łatwy do zrealizowania, ponieważ kraj zniszczony działaniami wojennymi nie mógł sobie pozwolić na budowę nowych szkół    w tym okresie, gdzie zachodziła tego potrzeba i gdzie był zryw społeczeństwa, jak to zaistniało w Łękach Górnych. Mimo wszystko na tej pierwszej naradzie postanowiono zwołać całą ludność wsi, powołać Komitet Budowy, wystąpić do władz powiatowych o zezwolenie na budowę i pomoc finansową, opodatkować się we wsi z jednego hektara gruntu w robociźnie i gotówce do kwoty 1000zł., wysłać delegację do ministerstwa oświaty    i przedstawić sprawę naszej budowy, zwrócić się z prośbą do naszych rodaków Klubu Łęczan w Ameryce o przyjście nam z pomocą, zwrócić się    z prośbą do OB. Józefa Paprockiego s. Jana zamieszkałego w Łękach Górnych o odstąpienie, na warunkach dzierżawczych, chwilowo gruntu pod budowę nowej szkoły, ponieważ areał szkolny i plac z spod drewnianego Domu Ludowego okazuje się za mały. Ob. Jargas Franciszek – sołtys wsi – zwołał zebranie wiejskie, na którym przedyskutowano wszystkie sprawy dotyczące szkoły i podjęto uchwały. Wybrano Komitet 20- sto osobowy.    W skład zarządu Komitetu Budowy zostali wybrani:

• Ob. Jargas Franciszek – sołtys wsi- przewodniczący Komitetu Budowy
          • Ob. Markiewicz Stefan – kierownik szkoły- zastępca przewodniczącego Komitetu Budowy
          • Ob. Podraza Ludwik- wójt Gm. Zbiór – sekretarz Komitetu Budowy
          • Ob. Kozioł Bartłomiej- skarbnik Komitetu Budowy
          • Ob. Kozioł Franciszek-Członek Zarządu.

Otwarcie szkoły nastąpiło 22 lipca 1954r. Na początku uroczystości przybyły władze wojewódzkie, powiatowe, oraz bardzo dużo gości. Po części oficjalnej rozpoczęła się zabawa taneczna, a komitet budowy gościł przedstawicieli władz i zaproszonych gości, sutą kolacją w nowej szkole. Największą cegiełkę materialną przy budowie szkoły złożył Józef Paprocki s. Jana, który oddał 29 arów dobrej ziemi w środku wsi pod budowę szkoły. Społeczeństwo Łęk Górnych włożyło ogromny wkład pracy    i pieniędzy, wykonało czyn społeczny, który coraz bardziej jest wprowadzony w życie w naszym państwie ludowym i złożono w sumie 1200000zł. Kierownik szkoły Marian Rybicki i jego żona Stanisława oraz całe grono nauczycielskie byli przejęci do głębi troską o jak najszybsze wybudowanie szkoły, byli organizatorami, doradcami i prawą ręką Komitetu Budowy szkoły. Wszyscy członkowie Komitetu Budowy oraz wszyscy członkowie zarządu, byli oddani tej sprawie z poświęceniem, siedemnastokrotnie przewyższyli całą wieś za organizowaniem brygady do pracy i zbiórką funduszy na budowę pełnili kolejne dyżury przy budowie, cały komitet brał udział w pracy przy większym nasileniu budowy jak bicie stropów nad fundamentem i budynku szkolnym a nawet dozorował w nocy przed kradzieżą na terenie budowy. Zarząd Komitetu uparcie do końca walczył ze wszystkimi trudnościami ażeby wybudować taką szkołę ażeby społeczeństwo Łęk Górnych i dalsze pokolenia były z niej zadowolone. Władze państwowe zrozumiały wysiłek Łęk Górnych i chociaż nie zaraz, ale przyszły nam    z pomocą i w rezultacie stanęła piękna, nowoczesna siedmioklasowa podstawowa Szkoła w Łękach Górnych.