• Aktywna tablica

• Nasz szkoła w ramach rządowego programu - „Aktywna tablica” otrzymała 3 monitory interaktywne, które wesprą proces uczenia się dzieci. Nowoczesne narzędzia TIK mają służyć zmianie sposobu uczenia się dzieci, także zmienić sposób nauczania na lekcjach.  W złożonym wniosku szkoła zobowiązała się do realizacji następujących zadań:

• zorganizowanie jednego wewnątrzszkolnego szkolenia (dla całego grona pedagogicznego) poświęconego możliwościom tablicy i sposobom wykorzystania tej pomocy w czasie lekcji.
          • Korzystanie podczas lekcji z różnorodnych zasobów internetowych (plansz, słowników, encyklopedii), programów edukacyjnych, otwartych zasobów edukacyjnych i bezpłatnego oprogramowania.
          • Pisanie i rysowanie na monitorze interaktywnym oraz praca uczniów i nauczycieli z powstałym obrazem.
          • Włączanie i angażowanie uczniów w proces tworzenia treści edukacyjnych (np. zadania w formie prezentacji).
          • Przygotowywanie przez nauczycieli konspektu lekcji (z uwzględnieniem ćwiczeń interaktywnych) w oprogramowaniu monitora interaktywnego.
          • Samodzielne przygotowywanie przez nauczycieli materiałów edukacyjnych do wykorzystania podczas lekcji i dzielenie się nimi z innymi nauczycielami (co wpłynie na zwiększenie ilości materiałów dydaktycznych w szkole).
          • Dostosowanie treści edukacyjnych dla indywidualnych potrzeb uczniów (w tym dla uczniów niepełnosprawnych).
          • Wyświetlanie filmów, zdjęć, obrazów graficznych jako uzupełnienie czy tło do omawianych problemów.
          • Praca z różnymi rodzajami plików (pliki tekstowe, graficzne, animacje).
          • Praca z e-podręcznikami.
          • Utworzenie nauczycielskiego zespołu samokształceniowego,
            w celu wymiany doświadczeń między nauczycielami wykorzystującymi monitory interaktywne, propagowanie dobrych praktyk.
          • Wybranie e-koordynatora (lidera zespołu samokształceniowego) odpowiedzialnego za systematyczne monitorowanie wykorzystania monitora interaktywnego oraz wdrażanie nowych rozwiązań związanych z wykorzystaniem tej pomocy.
          • Prezentowanie nowych treści, sprawdzanie wiedzy
            i umiejętności uczniów z wykorzystaniem monitora interaktywnego.
          • Prezentowanie efektów samodzielnej pracy uczniów
            z wykorzystaniem monitora interaktywnego.

O realizacji zadań wynikających z realizacji programu będziemy informować na bieżąco w aktualnościach.