• Mały świat dużego pieniądza

•  4. edycja  programu Mały Świat Dużego Pieniądza projektu organizowanego przez fundację Śnieżka.

„Mały Świat Dużego Pieniądza” to projekt edukacyjny adresowany do uczniów klas czwartych. Dzięki niemu w czasie sześciu 90-minutowych spotkań o charakterze warsztatowym uczniowie poznają zagadnienia z zakresu ekonomii. Czwartoklasiści uczestniczą w inspirujących lekcjach, których scenariusze oparto o aktywne formy nauczania, czyli bazujące na nauce przez współpracę i zabawę. Wszystkie zajęcia prowadzi zapewniony przez nas Trener. Tematy spotkań dobrane są tak, aby uczniowie mogli poszerzać horyzonty i dostrzegać zastosowanie poruszanych zagadnień w życiu codziennym.

Zajęcia prowadzimy w oparciu o autorskie scenariusze, w których obok tematów dotyczących oszczędzania, znalazły się m.in. takie zagadnienia jak: funkcjonowanie pieniądza i gospodarowanie nim, wartość wzajemnej współpracy oraz pomagania innym, a także umiejętne planowanie zasobów takich jak czas, czy oszczędności. Wszystkie tematy dzieci poznają poprzez edukacyjne formy zabawy, doświadczając, rozwiązując łamigłówki, dyskutując czy wcielając się w role „ze świata dorosłych”. Naszym zajęciom towarzyszą dedykowane materiały dydaktyczne, a na uczniów czekają tematyczne upominki.

Projekt skupia się wokół zagadnień ekonomii, jej wykorzystania w codziennym życiu poprzez planowanie wydatków, oszczędzanie, zarabianie oraz szacunek do pracy. Ważnym społecznie zagadnieniem, z którym również zetkną się dzieci  będzie Wolontariat. Zajęcia prowadzone są metodami aktywizującymi, dzięki czemu dzieci przyswajają wiedzę poprzez zabawę, współpracę, samodzielne podejmowanie decyzji i działanie. Uczniowie mają możliwość wyrazić swoją kreatywność, pobudzić wyobraźnię, zintegrować się w grupie rówieśniczej i spędzić czas na aktywnym działaniu, przynoszącym wiele radości i satysfakcji

Co w ramach projektu otrzymuje szkoła?

• Cykl sześciu 90-minutowych spotkań edukacyjnych dla uczniów klas czwartych, prowadzonych przez wykwalifikowanego Trenera.

• Dedykowane materiały dydaktyczne oraz drobny poczęstunek dla uczniów na każdych zajęciach.

• Pokrycie kosztów tematycznej wycieczki do Warszawy dla dzieci aktywnie biorących udział w Programie .

• Wsparcie finansowe na zakup książek do szkolnej biblioteki w kwocie 500 zł.

• Możliwość pozyskania farb dla szkoły za kwotę do 500 zł.

• Prawo do wykorzystywania informacji o projekcie w szkolnych kanałach komunikacji.

• Certyfikat szkoły uczącej świadomości ekonomicznej.

• 10 egzemplarzy książki „Świat Pieniądza” dla szkoły oraz po jednym egzemplarzu dla każdego ucznia biorącego udział w Programie.

Czego dowiedzą się uczniowie?

1. Po co wymyślono pieniądze i do czego są  nam potrzebne?

Wskazanie na funkcje pieniądza jako miernika wartości i środka płatniczego.

2. Oszczędnością i pracą ludzie się bogacą.

Uświadomienie dzieciom konieczności przemyślanego wydawania pieniędzy przy jednoczesnym docenianiu korzyści wynikających z umiejętności ich oszczędzania.

3. Wszyscy dla wszystkich, czyli dlaczego warto współpracować?

Pokazanie jak ważną rolę odgrywa podział zawodowy społeczeństwa; uświadomienie uczniom, że pewne zawody zanikają, a powstają nowe - co jest wynikiem rozwoju.

4. Gdy pomagamy innym, sami jesteśmy szczęśliwi.

Uświadomienie uczniom, że chęć pomagania innym musi przekładać się na konkretne działania i że są wśród nas ludzie, którzy poświęcają swój czas, aby robić coś dobrego dla innych.

5. Co możemy zrobić, aby w mojej szkole i moim otoczeniu żyło się dobrze?

Budowanie w uczniach poczucia wpływu na otaczającą ich rzeczywistość; rozwijanie kreatywności uczniów.

6. Precyzyjne planowanie, by mądrze wydawać pieniądze.

Pokazanie, że precyzyjne zaplanowanie przedsięwzięcia jest konieczne, aby panować nad czasem, który mamy do wykorzystania i aby mądrze wydawać swoje pieniądze.

Finałem projektu jest wyjazd dzieci na ufundowaną przez nas wycieczkę do Warszawy, gdzie jednym z obowiązkowych punktów programu jest zwiedzanie Centrum Pieniądza przy NBP lub innego miejsca tematycznie związanego z programem