• Poznaj Polskę

        • Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

          Przyznawane przez Ministra w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra w odrębnym komunikacie w każdym roku realizacji przedsięwzięcia. W ramach tych obszarów Minister ogłasza na swojej stronie podmiotowej wykazy punktów edukacyjnych dla trzech grup wiekowych (klasy I-III szkół podstawowych, klasy IV-VIII szkół podstawowych oraz szkoły ponadpodstawowe). 

          W piątek 26 listopada 2021r. uczniowie klas I-III   wzięli udział w tym projekcie.  Program wycieczki obejmował zwiedzanie Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz wizytę w Kopalni Soli w Bochni.

           

          W Muzeum Okręgowym dzieci dowiedziały się, jak żyli mieszczanie w okresie średniowiecza i jakie pełnili funkcję. Po zwiedzaniu uczniowie przystąpili do zajęć warsztatowych. Z wielką ochotą wykonali kukiełki na wzór dawnej społeczności. Na zakończenie pierwszej części wycieczki dzieci udały się na wieżę widokową, z której zobaczyły panoramę Tarnowa.

          Po serdecznym przywitaniu w kopalni po kilku minutach uczniowie zjechali windą górniczą na głębokość 250 metrów. Podopieczni mogli spotkać się z takimi postaciami jak:

          I duch mnicha cystersa (podróż w czasie),

          II żupnicy genueńscy (sposoby handlu i wydobywania soli)

          Punktem edukacyjnym było spotkanie ze skarbnikiem, który opowiedział o kopalni i przeprowadził quiz - uczniowie otrzymali od niego sól bocheńską. Na koniec zwiedzania dzieci udały się na obiad, a później dla rozrywki skorzystały z placu zabaw oraz boiska.

          Wyjazd zakończył się powrotem około godz. 19.30. Dzięki wycieczce uczniowie wzbogacili się o informacje dotyczące cennych eksponatów oraz pracy w kopalni.

          Sprawozdanie z wycieczki do Wrocławia

          W dniach 5-6 października 2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Łękach Górnych wzięli udział w wycieczce dofinansowanej przez Rządowe Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” do Wrocławia.
          Program wycieczki obejmował Muzeum Panoramy Racławickiej, Ogród Botaniczny, Halę Stulecia i Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.
          W muzeum Panoramy Racławickiej uczniowie podziwiali malarstwo  J. Kossaka i poznali historię bitwy pod Racławicami. W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego uczestnicy zachwycali się bogatą kolekcją roślin (ponad 2000 roślin z bogatą historią)            i ciekawą architekturą ogrodu. Następnie uczniowie zwiedzili i poznali historię zabytkowej Hali Stulecia zwanej też Halą Ludową, która została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejnym punktem który młodzież zwiedziła było Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Uczestnicy z zainteresowaniem oglądali zgromadzone eksponaty i słuchali ciekawej historii z zakresu kultury i dziedzictwa narodowego.
           

          Uczniowie odbyli również spacer po Rynku we Wrocławiu z przewodnikiem. Spacer przez miasto pozwolił młodzieży zapoznać się z ważnymi zabytkami Wrocławia. Pręgierzem, Ratuszem, Sukiennicami i zabytkowymi świątyniami. Wszystkiemu przyglądały się  i towarzyszyły wrocławskie krasnale.
          Uczniowie mieli okazję przejść przez Ostrów Tumski- najstarszą część Wrocławia. Otoczony wodami Odry dawny gród, który dał początek miastu, mieści wiele zabytków architektonicznych. Na dawnym  Grodzie Piastów Śląskich w Domu Notre Dame grupa spędziła nocleg z 5/6 października w pięknych pokojach. W podziemiach Domu Notre Dame z przewodnikiem uczniowie zwiedzali pozostałości zamku książęcego z XIII w. z czasu panowania Piastów Śląskich. Z zachwytem wędrowali po pięknym Ogrodzie Zoologicznym, a na koniec wycieczki podziwiali panoramę miasta z 50 piętra wieży  Sky Tower. 
          Wycieczka przebiegała w miłej i serdecznej atmosferze. Wspólnie spędzony czas na długo pozostanie w pamięci uczestników.

          Wycieczka do Krakowa

          9 listopada odbyła się wycieczka do Krakowa w ramach ministerialnego projektu Poznaj Polskę. Uczestnicy, zwiedzili dwa punkty z listy zabytków rekomendowanych przez MEN. Najpierw mieliśmy przyjemność obejrzeć Teatr im. Juliusza Słowackiego. Przewodnik przybliżył nam jego  historię, potem siedzieliśmy w lożach, staliśmy na scenie, zajrzeliśmy do garderoby by dowiedzieć się jak funkcjonuje. Kolejnym obowiązkowym punktem było Muzeum Narodowe, konkretnie tzw. Dom Józefa Mehoffera, gdzie podzieleni na grupy uczestniczyliśmy w lekcjach muzealnych: Zagadki starego domu, czyli jak żyło się dawniej? I Kultura, obyczaje i sztuka Młodej Polski. W domu malarza oprócz obrazów podziwialiśmy zabytkowe meble i wyposażenie ówczesnego domu. Prowadząca przez zajęcia praktyczne przybliżyła uczniom epokę.  Po części dla „ducha”, przyszła pora dla ciała, gdyż byliśmy już bardzo głodni, należał nam się obfity obiad. Super, że ten listopadowy dzień okazał się być ciepły i pogodny.