• Indywidualizacja procesu nauczania

• O Programie

• Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane jeszcze w 2021 roku w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

• WRZESIEŃ

• Uczniowie klasy 6 wraz z wychowawcą odkrywali tajniki wydruku 3D. Po krótkim szkoleniu i rozszyfrowaniu takich tajemniczych słów jak na przykład filament i mogli przystąpić do projektowania swoich modeli 3D.  Ponieważ wydruk trwał prawie 3 godziny, uczniowie nie mogli doczekać się efektu, ale byli z siebie dumni. Mają już mnóstwo pomysłów na kolejne wydruki.

• Październik

Zachwyceni technologią 3d, najmłodsi uczniowie podczas zajęć rozwijających zainteresowania samodzielnie mieli możliwość tworzenia dzieł, dzięki długopisowi 3d. Po krótkiej instrukcji obsługi oraz przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa drugoklasiści przystąpili do pracy. Motywem przewodnim były jesienne liście, które pozwoliły wykorzystać ciepłe barwy filamentu. Wychodząc z lekcji uczniowie już mieli głowy pełne pomysłów na kolejne wzory. Z pewnością długopis 3d będzie wykorzystywany jeszcze nie raz.

• Listopad

Dash i Dot to nasi nowi przyjaciele. Wprawdzie to roboty, ale pokochaliśmy je od pierwszego spotkania. Na kolejnych zajęciach rozwijających zainteresowania, uczniowie klasy II i III odkrywają nowe możliwości i poznają kolejne aplikacje, dzięki którym programują coraz bardziej skomplikowane czynności robotów. Nauka naprawdę może być przyjemna i połączona z doskonałą zabawą!

Przygotowanie akademii z okazji Narodowego Dnia Niepodległości stało się też okazją do skorzystania ze sprzętu zakupionego w ramach ministerialnego programu dla szkół „Laboratoria przyszłości”.  Krzysiek i Igor z kl. V korzystając z gimbala nagrywali krótkie wywiady, coś jak sondy uliczne na temat niepodległości. Te wypowiedzi nagrane z użyciem stabilizatora zostały zmontowane w filmik, który stał się częścią apelu w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

• Grudzień

Uczniowie klasy szóstej skończyli projektowanie i drukowanie w drukarce 3D breloczków do kluczy. Z Dashem i Dotem graliśmy proste piosenki a nawet komponowaliśmy własne melodie.  Przekonaliśmy się, że jeszcze mają wiele ukrytych możliwości.

Po zabawie robotami przyszedł czas na własny projekt. Dzięki zestawowi lego mindstorms EV3 od pierwszego elementu aż po zaprogramowanie i uruchomienie uczniowie kl 6 samodzielnie zbudowali pieska. Po sukcesie już mają kolejny pomysł.

STYCZEŃ

Sprzęt zakupiony w ramach programu „Laboratoria przyszłości” przydaje się nie tylko w celach dydaktycznych. W grudniu wychowawcy klas I-III zorganizowali dla uczniów mini sesję zdjęciową, utrzymaną w świątecznym klimacie. Dzieci chętnie brały w niej udział, pozując jak prawdziwi modele. Powstały naprawdę ciekawe ujęcia, a wykorzystanie specjalistycznego oświetlenia i parasolki fotograficznej zapewniło doskonałe doświetlenie zdjęć. W dniu Wigilii klasowych wywołane i oprawione w ramki fotografie zostały przekazane naszym najmłodszym, jako prezenty gwiazdkowe dla nich i ich rodziców. Mamy nadzieję, że posłużą one jako piękne pamiątki, dzięki którym za jakiś czas będzie można z sentymentem powspominać szkolne lata.

Największą atrakcją dla dzieci są jednak często wykorzystywane w czasie zajęć roboty Dash i Dot. Dzięki nim nasi milusińscy z klas I-III zapoznają się z podstawami programowania i z zaciekawieniem odkrywają kolejne tajniki robotyki. Elektroniczni przyjaciele sterowani z poziomu aplikacji zainstalowanych na tabletach pomagali nam m.in. w doskonaleniu orientacji przestrzennej oraz utrwaleniu znajomości figur geometrycznych. Nie możemy się doczekać poznawania kolejnych możliwości tych nowoczesnych urządzeń.

Starsi uczniowie umówili się na wieczór gier, spędzili cay wieczór na odkrywaniu coraz to nowych możliwości znanych im już pomocy. Entuzjazm wzbudził wydrukowany w 3D ruchomy smok. Rozpoczęli przygodę z zestawem Boffin (odmiana Sekretów elektroniki). Na początek poznali części jakie znajdują się w zestawie, co można stworzyć i jak nie wolno łączyć komponentów, żeby nie doszło do zwarcia. Prze cały czas trwania wieczoru zrobili detektory, alarmy, migające światła, uruchomili alarm i bawili się wykrywaczem kłamstw. W szale naukowym postanowiliśmy złożyć i uruchomić teleskop sky watcher bk 707. Niestety widokiem księżyca i gwiazd nie mogliśmy się delektować, że względu na nieprzejrzystość nieba.

LUTY

Ten miesiąc upłynął nam pod hasłem Walentynek i zbliżającego się Dnia Kobiet. Chłopcy z zapałem zabrali się za projektowanie drobnych upominków dla swoich koleżanek. Najwięcej jednak czasu poświęcili na zaplanowanie statuetki dla swojej wychowawczyni.

Zadowoleni z efektów sojej pracy uczniwie klasy 5 zaprojektowali swoją klasową maskotkę o wdzięcznym imieniu Waldek :)