• Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy

        •  

                     Czy to możliwe? Tak, przekonali się o tym nauczyciele, rodzice i uczniowie najmłodszych klas Publicznej Szkoły Podstawowej w Łękach Górnych. A wszystko za sprawą Projektu Edukacyjnego „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Celem realizacji projektu było wdrażanie elastycznego modelu edukacji dostosowanego do potrzeb i możliwości indywidualnych uczniów.

                   Wieloaspektowe wspieranie rozwoju umysłowego, emocjonalnego, społecznego, fizycznego, motorycznego dzieci rozpoczynających naukę szkolną odbywało się poprzez kształtowanie kompetencji kluczowych w oparciu o głęboko humanistyczną teorię inteligencji wielorakich Howarda Gardnera. Teoria zakłada, że każdy człowiek posiada naturalne predyspozycje do określonego rodzaju lub rodzajów inteligencji. Poszczególne typy inteligencji są w różnym stopniu rozwinięte i tworzą wspólnie indywidualny profil inteligencji. Zadaniem dorosłych jest określenie profilu inteligencji dziecka, wyszukanie jego „mocnych” i „słabych” stron, a następnie wykorzystanie jego potencjału do rozwoju poprzez optymalną stymulację i właściwą organizację środowiska. Zatem wykorzystanie tej teorii podczas zajęć zapewniło uczniom doświadczenia edukacyjne i społeczne na miarę ich zainteresowań i zdolności, możliwości i potrzeb. Umożliwiło działania we wszystkich dziedzinach aktywności prowadzących do rozwijania kompetencji kluczowych, a szczególnie: językowej, matematyczno-przyrodniczej, artystycznej i ruchowej, komunikacyjno-informacyjnej oraz społecznej. Praca z dziećmi prowadzona była podczas zajęć obowiązkowych w ramach realizacji podstawy programowej oraz na dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych - 50 godzin na każdy etap - w oparciu o autorski pomysł nauczyciela. Realizację projektu wspomagały pomoce dydaktyczne przekazane szkole przez Grupę Edukacyjną S.A. z siedzibą w Kielcach. Rezultatem udziału w tych zajęciach były pokazy efektów i osiągnięć dzieci zaprezentowane na forum publicznym.

          Pierwszy etap projektu realizowany był w naszej szkole od 1.09.2009 r. do 20.12.2009 r. i objął swym działaniem 15 uczniów klasy II pod kierunkiem p. Marii Wójcik. Tematyka zajęć: „Z Pyzą wędrujemy po Polsce” umożliwiła uczniom „wyprawę” od źródeł Wisły do Morza Bałtyckiego, poznanie historii, legend i ciekawostek z odwiedzanych regionów kraju. W oparciu o zdobyte informacje tworzyli podczas zajęć własne legendy, gry planszowe, zadania matematyczne, ilustracje i plakaty. Rezultaty swoich działań zaprezentowali na pokazie efektów przed licznie zgromadzoną publicznością. Wzorowa recytacja, śpiew z akompaniamentem instrumentów, pokaz sprawności i umiejętności zostały nagrodzone brawami i słowami uznania. Zwieńczeniem pokazu był taniec dworski do muzyki dawnej. Nie zabrakło też zabaw z wykorzystaniem tych pomocy dydaktycznych, które sprawiały uczniom najwięcej radości.

          W II semestrze roku szkolnego – od 1 lutego 2010 r. do 20 czerwca 2010 r. realizowany był II etap projektu pod hasłem „Przyroda wokół nas” . Wzięło w nim udział 10 uczniów klasy I pod opieką p. Zofii Pyrchli. Podczas zajęć uczniowie poznawali przyrodę w najbliższym środowisku; rośliny, zwierzęta oraz warunki ich życia. Poprzez zabawę, czytanie i słuchanie bajek i tekstów o tematyce przyrodniczej, prowadzenie hodowli roślin uprawnych i kwiatów oraz liczne wycieczki w poglądowy sposób zdobywali wiedzę i umiejętności. Często wykorzystywali pomoce dydaktyczne. Na pokazie efektów zaproszeni goście mogli zobaczyć wytwory działalności artystycznej, wysłuchać wierszy i piosenek, obejrzeć przedstawienie pt. „Pod grzybem” oraz uczestniczyć w zabawach z wykorzystaniem środków dydaktycznych. Rodzice nie kryli zadowolenia i z uznaniem przyglądali się bawiącym się dzieciom.

          .

          Trzeci - ostatni etap - miał miejsce od 2.11.2010 r. do 20.06.2011r. Realizacja projektu przebiegała pod hasłem “Baśniowa podróż po Europie” i obejmowała 11 uczniów klasy I pod kierunkiem p. Aurelii Mącior. Podczas 50-godzinnych zajęć dzieciom towarzyszyły nieprzerwanie najpopularniejsze baśnie, bajki i zabawy. Prezentacja efektów odbyła się 9.06.2011r. Najmłodsi uczestnicy projektu zaprezentowali się śpiewająco. Podczas relacji „na żywo” z podróży po Europie zaproszenie goście odwiedzili rodzinne strony najznamienitszych bajkopisarzy europejskich, spotkali się z bohaterami ich baśni i bajek, obejrzeli spektakl „Czerwony Kapturek” w teatrzyku kukiełkowym oraz wzięli udział w emocjonujących „Igrzyskach olimpijskich w Bajkolandii”. Uczniowie zamienili się w bajkowe postaci, śpiewali, grali na instrumentach, tańczyli polkę, rywalizowali w zawodach sportowych i prezentowali ulubione zajęcia i zabawy z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych. Pamiątkowym zdjęciom będą towarzyszyć wspomnienia.

          Na koniec każdego etapu wszyscy uczestnicy projektu otrzymali na własność „Palcynki” – myszki oraz dyplomy jako podziękowanie za udział w projekcie.

          Podsumowanie Projektu „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy” i jego efektów miało miejsce na posiedzeniu Rady Pedagogicznej w dniu 29.06.2011r. Najważniejszym rezultatem projektu było stworzenie uczniom podstaw do wszechstronnego rozwoju, kreatywności, celowości poznawczej i otwartości na wiedzę, poprawa jakości edukacji poprzez modernizację treści i metod kształcenia, dostarczenie elementarnej wiedzy o sobie i świecie. Projekt pomógł rodzicom i nauczycielom zintegrować działania domu rodzinnego i szkoły na rzecz rozpoznania profilu inteligencji dziecka, a dziecku zapewnił właściwe warunki dla rozwoju jego „mocnych stron” i budowania wysokiej samooceny.

          Aurelia Mącior