• Kroniki szkolne

• KRONIKI ŚWIADKAMI CZASU

Sekretariat Zespołu Szkół w Łękach górnych zgromadził piękną kolekcję kronik szkolnych związanych z organizacjami uczniowskimi. Najliczniejszy zbiór to kroniki z życia szkoły prowadzone przez Ogólnoszkolną Radę Uczniowską, która z biegiem lat została przemianowana na Samorząd Uczniowski. Utalentowani plastycznie członkowie ORU umieszczali w kronice krótkie sprawozdania lub tylko informację na temat odbywających się na terenie szkoły akademii, apeli czy akcji. Tak jak zmieniały się czasy, tak zmieniały się okazje jak i charakter tychże uroczystości. W latach 80 - tych uroczystym apelem obchodziliśmy: Dzień Wojska Polskiego (12 X), Rocznicę Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej (1 XI), Dzień Górnika (4 XII), Rocznicę Wyzwolenia Warszawy i Tarnowa (17-18 I), Święto Pracy 1 V, a 9 V Dzień Zwycięstwa. Oprócz informacji o świętach państwowych możemy przeczytać również o akcjach typu: Tydzień Kultury Fizycznej, Miesiąc Kultury Zdrowotnej, czy zbiórka makulatury, o której uczniowie napisali:

W trzecim tygodniu nauki została przeprowadzona w naszej szkole zbiórka makulatury. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży będą przeznaczone na zakup papieru toaletowego na cały rok. Zbiórka przebiegła szybko i sprawnie.

Uroczystości w tych latach przeważnie odbywały się według ustalonego schematu raport przewodniczącej szkoły, odśpiewanie hymnu państwowego, część artystyczna, komunikaty, a czasami jeszcze przemówienie dyrektora. W kronikach tych pojawiają się także informacje na temat wyników w nauce. Po każdym półroczu pojawia się tzw. Podsumowanie klasyfikacyjne, gdzie wypisani są uczniowie, którzy zasłużyli na Odznakę Wzorowego Ucznia, a także ci, którzy niestety otrzymali oceny niedostateczne. Jak również laureaci olimpiad przedmiotowych.

W kronikach z lat 90 – tych oprócz świąt narodowych jak Dzień Niepodległości, czy Święto Konstytucji 3 Maja pojawiają się wpisy z okazji świąt kościelnych: Wszystkich Świętych, Opłatek połączony z akademią bożonarodzeniową, uroczysty apel związany z Wielkanocą itd. Jednakże generalnie w księgach tych królują imprezy okolicznościowe związane na przykład z Dniem Chłopaka, Mikołajkami czy Walentynami. Stopniowo pojawiają się też notatki z odbywających się w szkole dyskotek, zabaw karnawałowych i andrzejkowych. Jednak nie można mieć wątpliwości, że lata te, to przede wszystkim czas wytężonej pracy uczniów i nauczycieli. Potwierdzają to karty kronik, mówiące o odbywających się w tym czasie konkursach, przeglądach, turniejach i akcjach.

Osobny fragment należy tu poświęcić kronikom prowadzonym przez zuchów i harcerzy z Łęk Górnych. Każda z drużyn (20 DH im. Janka Krasickiego, 37 DH Szare Szeregi, DH Pracowite Pszczółki, 12 DZ Bajkowa Kraina) skrupulatnie uwieczniała wydarzenia z życia zastępów jak i z życia szkoły, z którą byli związani. Prócz stałych elementów takich jak harcerski start, przyrzeczenie i święto pieczonego ziemniaka można dowiedzieć się o akcjach organizowanych przez ZHP w których brali udział łęccy harcerze.

Były to między innymi turnieje wiedzy obywatelskiej, manewry techniczno – obronne czy rajd „Arsenał”. Dziś najlepsze tradycje harcerskie stara się kontynuować 3 DH w Łękach Górnych utworzona przy szkole podstawowej.

Tradycje kronikarskie szkoły są nadal kontynuowane, organizacje takie jak na przykład Szkolna Kasa Oszczędności czy wspominane wcześniej: 3 Drużyna Harcerska i Samorząd Uczniowski nadal prowadzą bogato ilustrowane i pełne zdjęć kroniki.

opracowanie: Anna Garboś