- Przeogarniacze
- Laboratoria przyszłości
- Poznaj Polskę
- Aktywna tablica
- Mały świat dużego pieniądza
- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
- Programista z klasą
- „Daj sobie szansę, rozwiń swój talent. Program podnoszący jakość kształcenia w szkołach gminy Pilzno"
- Owoce w szkole
- Szklanka mleka
- EFS
- CEO
- Książka naszych marzeń
- Fundacja Bankowa im. Leona Kronenberga
- Radosna szkoła
- Indywidualizacja procesu nauczania
- Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy
Laboratoria przyszłości
-
O Programie
-
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane jeszcze w 2021 roku w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.
-
WRZESIEŃ
-
Uczniowie klasy 6 wraz z wychowawcą odkrywali tajniki wydruku 3D. Po krótkim szkoleniu i rozszyfrowaniu takich tajemniczych słów jak na przykład filament i mogli przystąpić do projektowania swoich modeli 3D. Ponieważ wydruk trwał prawie 3 godziny, uczniowie nie mogli doczekać się efektu, ale byli z siebie dumni. Mają już mnóstwo pomysłów na kolejne wydruki.
- Październik
Zachwyceni technologią 3d, najmłodsi uczniowie podczas zajęć rozwijających zainteresowania samodzielnie mieli możliwość tworzenia dzieł, dzięki długopisowi 3d. Po krótkiej instrukcji obsługi oraz przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa drugoklasiści przystąpili do pracy. Motywem przewodnim były jesienne liście, które pozwoliły wykorzystać ciepłe barwy filamentu. Wychodząc z lekcji uczniowie już mieli głowy pełne pomysłów na kolejne wzory. Z pewnością długopis 3d będzie wykorzystywany jeszcze nie raz.
-
Listopad
Dash i Dot to nasi nowi przyjaciele. Wprawdzie to roboty, ale pokochaliśmy je od pierwszego spotkania. Na kolejnych zajęciach rozwijających zainteresowania, uczniowie klasy II i III odkrywają nowe możliwości i poznają kolejne aplikacje, dzięki którym programują coraz bardziej skomplikowane czynności robotów. Nauka naprawdę może być przyjemna i połączona z doskonałą zabawą!
Przygotowanie akademii z okazji Narodowego Dnia Niepodległości stało się też okazją do skorzystania ze sprzętu zakupionego w ramach ministerialnego programu dla szkół „Laboratoria przyszłości”. Krzysiek i Igor z kl. V korzystając z gimbala nagrywali krótkie wywiady, coś jak sondy uliczne na temat niepodległości. Te wypowiedzi nagrane z użyciem stabilizatora zostały zmontowane w filmik, który stał się częścią apelu w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
- Grudzień
Uczniowie klasy szóstej skończyli projektowanie i drukowanie w drukarce 3D breloczków do kluczy. Z Dashem i Dotem graliśmy proste piosenki a nawet komponowaliśmy własne melodie. Przekonaliśmy się, że jeszcze mają wiele ukrytych możliwości.
Po zabawie robotami przyszedł czas na własny projekt. Dzięki zestawowi lego mindstorms EV3 od pierwszego elementu aż po zaprogramowanie i uruchomienie uczniowie kl 6 samodzielnie zbudowali pieska. Po sukcesie już mają kolejny pomysł.
STYCZEŃ
Sprzęt zakupiony w ramach programu „Laboratoria przyszłości” przydaje się nie tylko w celach dydaktycznych. W grudniu wychowawcy klas I-III zorganizowali dla uczniów mini sesję zdjęciową, utrzymaną w świątecznym klimacie. Dzieci chętnie brały w niej udział, pozując jak prawdziwi modele. Powstały naprawdę ciekawe ujęcia, a wykorzystanie specjalistycznego oświetlenia i parasolki fotograficznej zapewniło doskonałe doświetlenie zdjęć. W dniu Wigilii klasowych wywołane i oprawione w ramki fotografie zostały przekazane naszym najmłodszym, jako prezenty gwiazdkowe dla nich i ich rodziców. Mamy nadzieję, że posłużą one jako piękne pamiątki, dzięki którym za jakiś czas będzie można z sentymentem powspominać szkolne lata.
Największą atrakcją dla dzieci są jednak często wykorzystywane w czasie zajęć roboty Dash i Dot. Dzięki nim nasi milusińscy z klas I-III zapoznają się z podstawami programowania i z zaciekawieniem odkrywają kolejne tajniki robotyki. Elektroniczni przyjaciele sterowani z poziomu aplikacji zainstalowanych na tabletach pomagali nam m.in. w doskonaleniu orientacji przestrzennej oraz utrwaleniu znajomości figur geometrycznych. Nie możemy się doczekać poznawania kolejnych możliwości tych nowoczesnych urządzeń.
11Starsi uczniowie umówili się na wieczór gier, spędzili cay wieczór na odkrywaniu coraz to nowych możliwości znanych im już pomocy. Entuzjazm wzbudził wydrukowany w 3D ruchomy smok. Rozpoczęli przygodę z zestawem Boffin (odmiana Sekretów elektroniki). Na początek poznali części jakie znajdują się w zestawie, co można stworzyć i jak nie wolno łączyć komponentów, żeby nie doszło do zwarcia. Prze cały czas trwania wieczoru zrobili detektory, alarmy, migające światła, uruchomili alarm i bawili się wykrywaczem kłamstw. W szale naukowym postanowiliśmy złożyć i uruchomić teleskop sky watcher bk 707. Niestety widokiem księżyca i gwiazd nie mogliśmy się delektować, że względu na nieprzejrzystość nieba.
LUTY
Ten miesiąc upłynął nam pod hasłem Walentynek i zbliżającego się Dnia Kobiet. Chłopcy z zapałem zabrali się za projektowanie drobnych upominków dla swoich koleżanek. Najwięcej jednak czasu poświęcili na zaplanowanie statuetki dla swojej wychowawczyni.
Zadowoleni z efektów sojej pracy uczniwie klasy 5 zaprojektowali swoją klasową maskotkę o wdzięcznym imieniu Waldek :)
-
Marzec
Świat pod lupą, czyli czego nie widać gołym okiem – to kolejna propozycja zajęć dla najmłodszych uczniów z wykorzystaniem sprzętu w ramach Laboratorium Przyszłości. Używając lup z podświetleniem ledowym z łatwością obserwowano budowę liścia, czy wyjątkowość linii papilarnych. Ale idąc tropem detektywa uczniowie w salach lekcyjnych samodzielnie odkryli wiele tajemnic.
6Podczas szkolnego konkursu Mistrz Matematyki najlepsi uczniowie otrzymali pamiątkowe medale, zaprojektowane i wykonane przez kl. V za pomocą drukarki 3D.
Kwiecień
Mikroskop - ale jaki... cyfrowy! Świat pod lupą ciekawy, ale pod mikroskopem o wiele bardziej. Bo któż dostrzeże pyłek z kwiatu tulipana? tylko zaciekawieni uczniowie podczas zajęć przyrodniczych z wykorzystaniem odpowiednich do tego urządzeń. Przy okazji już wiemy co to preparaty mikroskopowe oraz co można oglądać od mikroskopem.
Czerwiec - modelujemy !
Na lekcjach chemii również korzystaliśmy z tego, co oferują #Laboratoria przyszłości. Poznaliśmy skomplikowaną budowę atomów i cząsteczek poprzez próby konstruowania nawet bardziej złożonych związków chemicznych . Poznanie budowy przestrzennej pozwoliło nam lepiej poznać kształt związków należących do węglowodorów, alkoholi i kwasów a nawet węglowodanów, tłuszczów czy białek. Modele, które stworzyliśmy są duże i czytelne, wyraźne i przejrzyste, dlatego łatwiej pozwalają zrozumieć strukturę przestrzenną związków. Tworzenie takich kompaktowych wizualizacji jest ciekawą formą pracy, z której możemy korzystać bez problemu na prawie każdej lekcji. Zestaw Chemia organiczna i nieorganiczna łączy metodę zajęć praktycznych z poglądową.
4Maj
W ramach laboratoriów przyszłości uczniowie klasy trzeciej poznali historię mostu Tower Bridge. Następnie przy pomocy drukarki 3D wydrukowali jego model.
Dziękujemy Bartkowi z klasy szóstej za pomoc.
6-