- Przeogarniacze
- Laboratoria przyszłości
- Poznaj Polskę
- Aktywna tablica
- Mały świat dużego pieniądza
- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
- Programista z klasą
- „Daj sobie szansę, rozwiń swój talent. Program podnoszący jakość kształcenia w szkołach gminy Pilzno"
- Owoce w szkole
- Szklanka mleka
- EFS
- CEO
- Książka naszych marzeń
- Fundacja Bankowa im. Leona Kronenberga
- Radosna szkoła
- Indywidualizacja procesu nauczania
- Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy
Mały świat dużego pieniądza
4. edycja programu Mały Świat Dużego Pieniądza projektu organizowanego przez fundację Śnieżka.
„Mały Świat Dużego Pieniądza” to projekt edukacyjny adresowany do uczniów klas czwartych. Dzięki niemu w czasie sześciu 90-minutowych spotkań o charakterze warsztatowym uczniowie poznają zagadnienia z zakresu ekonomii. Czwartoklasiści uczestniczą w inspirujących lekcjach, których scenariusze oparto o aktywne formy nauczania, czyli bazujące na nauce przez współpracę i zabawę. Wszystkie zajęcia prowadzi zapewniony przez nas Trener. Tematy spotkań dobrane są tak, aby uczniowie mogli poszerzać horyzonty i dostrzegać zastosowanie poruszanych zagadnień w życiu codziennym.
Zajęcia prowadzimy w oparciu o autorskie scenariusze, w których obok tematów dotyczących oszczędzania, znalazły się m.in. takie zagadnienia jak: funkcjonowanie pieniądza i gospodarowanie nim, wartość wzajemnej współpracy oraz pomagania innym, a także umiejętne planowanie zasobów takich jak czas, czy oszczędności. Wszystkie tematy dzieci poznają poprzez edukacyjne formy zabawy, doświadczając, rozwiązując łamigłówki, dyskutując czy wcielając się w role „ze świata dorosłych”. Naszym zajęciom towarzyszą dedykowane materiały dydaktyczne, a na uczniów czekają tematyczne upominki.
Projekt skupia się wokół zagadnień ekonomii, jej wykorzystania w codziennym życiu poprzez planowanie wydatków, oszczędzanie, zarabianie oraz szacunek do pracy. Ważnym społecznie zagadnieniem, z którym również zetkną się dzieci będzie Wolontariat. Zajęcia prowadzone są metodami aktywizującymi, dzięki czemu dzieci przyswajają wiedzę poprzez zabawę, współpracę, samodzielne podejmowanie decyzji i działanie. Uczniowie mają możliwość wyrazić swoją kreatywność, pobudzić wyobraźnię, zintegrować się w grupie rówieśniczej i spędzić czas na aktywnym działaniu, przynoszącym wiele radości i satysfakcji
Co w ramach projektu otrzymuje szkoła?
•• Cykl sześciu 90-minutowych spotkań edukacyjnych dla uczniów klas czwartych, prowadzonych przez wykwalifikowanego Trenera.
•• Dedykowane materiały dydaktyczne oraz drobny poczęstunek dla uczniów na każdych zajęciach.
•• Pokrycie kosztów tematycznej wycieczki do Warszawy dla dzieci aktywnie biorących udział w Programie .
•• Wsparcie finansowe na zakup książek do szkolnej biblioteki w kwocie 500 zł.
•• Możliwość pozyskania farb dla szkoły za kwotę do 500 zł.
•• Prawo do wykorzystywania informacji o projekcie w szkolnych kanałach komunikacji.
•• Certyfikat szkoły uczącej świadomości ekonomicznej.
•• 10 egzemplarzy książki „Świat Pieniądza” dla szkoły oraz po jednym egzemplarzu dla każdego ucznia biorącego udział w Programie.
Czego dowiedzą się uczniowie?
1. Po co wymyślono pieniądze i do czego są nam potrzebne?
Wskazanie na funkcje pieniądza jako miernika wartości i środka płatniczego.
2. Oszczędnością i pracą ludzie się bogacą.
Uświadomienie dzieciom konieczności przemyślanego wydawania pieniędzy przy jednoczesnym docenianiu korzyści wynikających z umiejętności ich oszczędzania.
3. Wszyscy dla wszystkich, czyli dlaczego warto współpracować?
Pokazanie jak ważną rolę odgrywa podział zawodowy społeczeństwa; uświadomienie uczniom, że pewne zawody zanikają, a powstają nowe - co jest wynikiem rozwoju.
4. Gdy pomagamy innym, sami jesteśmy szczęśliwi.
Uświadomienie uczniom, że chęć pomagania innym musi przekładać się na konkretne działania i że są wśród nas ludzie, którzy poświęcają swój czas, aby robić coś dobrego dla innych.
5. Co możemy zrobić, aby w mojej szkole i moim otoczeniu żyło się dobrze?
Budowanie w uczniach poczucia wpływu na otaczającą ich rzeczywistość; rozwijanie kreatywności uczniów.
6. Precyzyjne planowanie, by mądrze wydawać pieniądze.
Pokazanie, że precyzyjne zaplanowanie przedsięwzięcia jest konieczne, aby panować nad czasem, który mamy do wykorzystania i aby mądrze wydawać swoje pieniądze.
Finałem projektu jest wyjazd dzieci na ufundowaną przez nas wycieczkę do Warszawy, gdzie jednym z obowiązkowych punktów programu jest zwiedzanie Centrum Pieniądza przy NBP lub innego miejsca tematycznie związanego z programem