• Pierwszaki – czytelnikami!
     • Pierwszaki – czytelnikami!

     • ,,My uczniowie pierwszej klasy, uroczyście przyrzekamy, że będziemy książki kochać, krzywdy zrobić im nie damy. Wskazówek i rad książek będziemy słuchać z uwagą. Obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą.” 10 grudnia klasa I wraz ze swoją wychowawczynią odwiedzili bibliotekę szkolną. Głównym celem tej uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki i systematycznego wypożyczania książek.

      Pasowanie na czytelników to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników, założenie kart i wypożyczenie pierwszej książki. Podczas spotkania dowiedzieli się jak należy dbać o książki czego nie wolno z nimi robić i złożyli uroczyste przyrzeczenie że zawsze będą je szanować. Musieli także odpowiedzieć na kilka pytań związanych z pracą biblioteki i odgadywali bajkowe zagadki przygotowane przez opiekuna biblioteki szkolnej. Ze wszystkimi zadaniami poradzili sobie wyśmienicie. Od tej chwili uczniowie klasy I są pełnoprawnymi czytelnikami a kontakt z książką niech sprawi im wiele radości i zadowolenia.

     • Góra Grosza – rozliczenie

     •  

      Szkolna Kasa Oszczędności przeprowadziła w szkole  zbiórkę drobnych monet w ramach akcji zorganizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom pod hasłem Każda drobna moneta może pomóc Twojemu koledze lub koleżance. Nasi uczniowie i nauczyciele ofiarowali w tym roku drobiazgi na kwotę 88 złotych i 72 grosze, które zostaną przekazane na konto XXII edycji akcji Góra Grosza. Skarbnik SKO Kuba Bernaś po podliczeniu pieniążków, zważył i posegregował nominałami całą kwotę, by móc przekazać zbiórkę na pocztę.

    • Melodia Języka Niemieckiego.
     • Melodia Języka Niemieckiego.

     • Weronika Szypułka z kasy VIII wzięła udział w Ogólnopolskim konkursie Melodia Języka. Zadanie konkursowe polegało na nagraniu jednej z 4 zaproponowanych przez organizatorów piosenek. Weronika wybrała piosenkę „Verliebt“, którą wykonała przepięknie, dbając nie tylko o melodię, ale także piękną wymowę niemiecką. Chociaż nie udało się zająć miejsc na podium, dla nas Weronika jest zwycięzcą.

      Poniżej przedstawiamy wiadomość, którą nasza uczennica otrzymała od organizatorów konkursu: W imieniu organizatorów konkursu karaoke Melodia Języka i naszego głównego partnera Goethe-Institut Warszawa pragniemy z całego serca podziękować za Twoje wspaniałe muzyczne wykonanie! Byliśmy zaskoczeni jakością Twojego występu i odwagą, z jaką powstał utwór po niemiecku. Wybór zwycięzców był dla nas naprawdę trudnym zadaniem, ponieważ musieliśmy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, (...) Nawet jeśli nie udało Ci się tym razem stanąć na podium, to w naszych oczach jesteś zwycięzcą. (…) kontynuuj naukę języka niemieckiego i wyruszaj w odkrywczą podróż po ogromie niemieckiego świata muzycznego.

     • Ikarowe strofy

     • Uczennica klasy V Liliana  Zima brała udział w ogólnopolskim konkursie literackim Ikarowe strofy. Napisała dziesięciostronicowe opowiadanie oparte na prawdziwych wydarzeniach, historię Ludwika Podrazy mieszkańca Łęk Górnych.  Wprawdzie nie została doceniona przez jury konkursu, ale warto zapoznać się tekstem, który stworzyła.  Wkrótce historia lotnika z Łęk Górnych ukaże się Roczniku Pilźnieńskim jako tekst historyczno – naukowy, ale opowiadanie stworzone przez Lilianę polecamy  młodszym mieszkańcom naszej wsi. Tekst w linku.

       

      https://1drv.ms/b/s!AhFpt6Xirfe3gXxUVw8cHXCRQBbc?e=UbateY

    • Mój start z niemieckim.
     • Mój start z niemieckim.

     • Oliwia Nalepa z klasy VII wzięła udział w ogólnopolskim konkursie „Mój start z niemieckim“. W 30 sekundowym filmiku, który przygotowała pokazała, czego nauczyła się przez pierwsze tygodnie na lekcji języka niemieckiego. Mimo, iż nie udało się zająć miejsca na podium, jesteśmy bardzo dumni z Oliwii i podziwiamy jej pomysłowość.

    • „Einfach FIT in Deutsch“.
     • „Einfach FIT in Deutsch“.

     • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w organizowanym przez LO w Pilźnie POWIATOWYM KONKURSIE JĘZYKA NIEMIECKIEGO „Einfach FIT in Deutsch“.

      Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną przedsięwzięcie odbyło się w wersji online. Konkurs został przeprowadzony  na 6 różnych poziomach w zależności od poziomu językowego.  Uczniowie naszej szkoły rywalizowali na poziomie A1.0 oraz A1.1 i zdobyli miejsca na podium. 

      Poziom A1.0

      I miejsce: Jakub Chrostek, klasa VII

      II miejsce: Oliwia Nalepa, Przemysła Kusza, klasa VII

      Wyróżnienia: Gabriela Paprocka Monika Szanduła, klasa VII

       

      Poziom A1.1

      I miejsce: Magdalena Krzysztofek, klasa VIII

       

      Konkurs został objęty honorowym patronatem Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, patronatem Starosty Powiatu Dębickiego – Pana Piotra Chęćka, Burmistrza Miasta Dębicy – Pana Mariusza Szewczyka oraz Burmistrza Miasta i Gminy Pilzno – Pani Ewy Gołębiowskiej.

     • MDS - podsumowanie

     • Nasza szkoła włączyła się w akcję zorganizowaną przez UM w Pilźnie i TPPiZP, także poprzez organizację kiermaszu. Uczniowie Ci mali i Ci duzi, również nauczyciele przynieśli mnóstwo zabawek, książek, słodyczy czy artykułów plastycznych  w większości nowych lub praktycznie nieużywanych. Każdy kupując los wygrywał dwukrotnie - otrzymując mazaki, czekoladę czy puzzle, a drugi raz wspomagając szczytną akcję pomocy stowarzyszeniu Ich lepsze jutro. Dzięki akcji zorganizowanej przez SKO, MRM, SU i Spółdzielnię Uczniowską udało się zebrać 898 zł, pieniążki zostały już wpłacone na konto Towarzystwa. Serdecznie dziękujemy Uczniom i Rodzicom za włączenie się a akcję, macie Państwo wielkie serducho!

    • Poznaj Polskę
     • Poznaj Polskę

     • W piątek 26 listopada 2021r. uczniowie klas I-III  uczestniczyli w wycieczce finansowanej przez rządowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. ,,Poznaj Polskę”. Udział wzięło 34 uczniów. Program wycieczki obejmował zwiedzanie Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz wizytę w Kopalni Soli w Bochni.

      W Muzeum Okręgowym dzieci dowiedziały się, jak żyli mieszczanie w okresie średniowiecza i jakie pełnili funkcję. Po zwiedzaniu uczniowie przystąpili do zajęć warsztatowych. Z wielką ochotą wykonali kukiełki na wzór dawnej społeczności. Na zakończenie pierwszej części wycieczki dzieci udały się na wieżę widokową, z której zobaczyły panoramę Tarnowa.

      Po serdecznym przywitaniu w kopalni po kilku minutach uczniowie zjechali windą górniczą na głębokość 250 metrów. Podopieczni mogli spotkać się z takimi postaciami jak:

      I duch mnicha cystersa (podróż w czasie),

      II żupnicy genueńscy (sposoby handlu i wydobywania soli)

      Punktem edukacyjnym było spotkanie ze skarbnikiem, który opowiedział o kopalni i przeprowadził quiz - uczniowie otrzymali od niego sól bocheńską. Na koniec zwiedzania dzieci udały się na obiad, a później dla rozrywki skorzystały z placu zabaw oraz boiska.

      Wyjazd zakończył się powrotem około godz. 19.30. Dzięki wycieczce uczniowie wzbogacili się o informacje dotyczące cennych eksponatów oraz pracy w kopalni.

     • Konkurs Plastyczny UM w Pilźnie

     • Miło nam poinformować, że nasz uczennica Weronika Szypułka z kl. VIII zajęła II miejsce w Gminnym Konkursie Plastycznym "Dlaczego warto się szczepić przeciwko covid-19?" w kategorii 13- 18 lat, a Lena i Bartek Marek otrzymali wyróżnienie. Weronika Gąsior oraz Jagoda Rataj otrzymała upominek za udział. Wszystkim  jednakowo serdecznie gratulujemy.  Konkurs został zorganizowany przez Urząd Miejski w Pilźnie. Uczestnicy otrzymali wartościowe nagrody.

      Przedsięwzięcie miało na celu: popularyzację kampanii #SzczepimySię, poprzez wykonanie plakatów z przesłaniem zachęcającym dorosłych (zwłaszcza grupę 60+) do szczepienia się przeciwko covid-19, a także przekazanie obiektywnej informacji o szczepieniach w oparciu o najnowszą wiedzę medyczną i pokazanie korzyści wynikających ze szczepień oraz uświadomienie, że szczepienia są procedurą bezpieczną oraz przynosząca korzyści nie tylko jednostce, ale również, poprzez tzw. odporność środowiskową całemu społeczeństwu.

     • Konkurs recytatorski „Jesienna poezja”

     • Choć jesień zbliża się ku końcowi i zima za pasem, klasy I-III wciąż pozostają w jesiennym klimacie. 25 listopada na pożegnanie tej pory roku wychowawcy zorganizowali szkolny konkurs recytatorski pod hasłem „Jesienna poezja”. 15 uczestników zaprezentowało swoje umiejętności na sali gimnastycznej, a ich występy oceniało jury w składzie: p. dyr. Grzegorz Stawarz, p. dyr. Beata Tekiela oraz p. Anna Garboś – nauczyciel j. polskiego.

                  Wszystkie dzieci swoimi występami pokazały wielką odwagę i przede wszystkim ogromny talent. Niektórzy uczniowie swoją recytację wzbogacili pomysłowymi strojami i rekwizytami, które niewątpliwie dodawały uroku i stanowiły piękny całokształt. Jury oceniało recytację, dobór wiersza, strój oraz ogólny wyraz artystyczny. W konkursie nagrodzone zostały następujące osoby:

      I miejsce – Klaudia Wójcik, kl. III

      II miejsce – Oliwia Bernaś, kl. III

      III miejsce – Klaudia Szatko, kl. I

      Wyróżnienie – Weronika Gąsior, kl III. oraz Fabian Bożek, kl. II

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

      Dziękujemy również rodzicom za włączenie się w przygotowanie dzieci do konkursu i zadbanie o jesienne stroje.

     • Góra Grosza

     • XXII edycja

      Zachęcamy do wzięcia udziału akcji Góra grosza przeprowadzanej przez Szkolną Kasę Oszczędności. Przynoście tzw. zółcieluchy tj. groszówki. Od wtorku po klasach przejdzie @Jakub Bernaś z puszką, do której będzie można wrzucić drobne pieniążki.

      https://towarzystwonaszdom.pl/gora-grosza/

     • Nauczanie zdalne do 29 XI

     • Zawieszone zostaje nauczanie stacjonarne w klasach IV-VIII w  Publicznej Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Lękach Górnych od 23.12021 r. do dnia 29.11.2021 r.  ze względu na aktualną sytuacje epidemiologiczną powodującą zagrożenie uczniów  

       

      W okresie czasowego zawieszenia nauczania stacjonarnego w klasach IV-VIII nauczanie prowadzone będzie w formie zdalnej z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość

       

      Działania w ramach nauczania zdalnego mogą być prowadzone w oparciu m.in. o:

      1. dziennik elektroniczny uonet+
      2. aplikacji Microsoft Teams (na platformie utworzonej dla szkoły)
      3. zintegrowaną platformę edukacyjną https://epodreczniki.pl/;
      4. materiały edukacyjne na sprawdzonych portalach edukacyjnych i stronach internetowych wybranych instytucji kultury i urzędów;
      5. lekcje online;
      6. podręczniki, ćwiczenia, karty pracy, które uczeń już posiada, zgodnie ze szkolnym zestawem podręczników.
      7. komunikację poprzez pocztę elektroniczną;
      8. kontakt telefoniczny nauczyciel/uczeń/rodzic;

       

     • Tydzień dla Niepodległej.

     •       Obchody Święta Niepodległości rozłożyliśmy na cały tydzień. Zaproszeni goście czytali najmłodszym poskie legendy. Odbywały się koncerty piosenek patriotycznych w wykonaniu naszych zdolnych wokalistów. Uczniowie klas I - III brali udział w wyjątkowych lekcjach o Polsce. Starsi uczniowie pisali list do Ojczyzny. Wykonaliśmy mnóstwo prac plastycznych i rozwiązywaliśmy rebusy i krzyżówki. Te i wiele innych działań, które staraliśmy się przedstawić w filmiku były okazją nie tylko do przypomnienia sobie faktów historycznych ale przede wszystkim do rozważań jak dziś być patriotą, jak cieszyć się z wolności. 

      11 listopada  świętujemy już w domach. Zachęcamy do udziału we mszy za Ojczyznę lub obejrzenia transmisji uroczystości państwowych w Warszawie. 

    • Konkurs na znaczek
     • Konkurs na znaczek

     • Miejscka i Powiatowa Biblioteka w Dębicy zorganizowała konkurs na znaczek pocztowy pt. „Bohaterowie naszej wolności”.Konkurs miał na celu rozbudzanie postaw poszanowania Małej i Dużej Ojczyzny poprzez aktywność twórczą zawdzięczamy wrażliwości i wiedzy historycznej młodych dębiczan, świadomych własnego dziedzictwa.

      Uczniowie naszej szkoły bardzo licznie wzięli udział w tym konkursie, przygotowując przepiękne prace. Jury doceniło znaczek Weroniki Szypułki przyznając jej II miejsce. Gratulujemy !!

    • Sobota w teatrze.
     • Sobota w teatrze.

     • W sobotę - 6 listopada w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie uczniowie kl. VII i VIII obejrzeli spektakl pt. "Balladyna". Podziwiali aktorską ekspresję, efekty akustyczne, muzykę, charakteryzację i kostiumy. Byli oczarowani widowiskiem, które stanowiło efekt połączenia różnych sztuk - literatury (przedstawienie dramatu), sztuki aktorskiej i muzyki.

     • Narodowe Święto Niepodległości

     • W naszej szkole trwa Tydzień dla Niepodległej, w krórym prowadzimy działania mające na celu przybliżyć wagę i znaczenie tego święta dla każdego Polaka. Chcemy zastanowić się co znaczy dla nas słowo patriotyzm.

      Dzień 11 XI jest świętem i dniem wolnym, dzień 12 XI jest dla nas dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.

    • Szkoła pamięta.
     • Szkoła pamięta.

     •  Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, zapraszając do udziału w akcji w 2018 roku.

      Również w tym roku nasza szkoła podejmuje to wyzwanie. W ramach tych działań będziemy śpiewać piosenki o tematyce patriotycznej. Uczniowie klas młodszych wykonają pracę plastyczną w grupach pt "Moja Polska". Przygotowane zostaną gazetki ścienne o pięknych miejscach w Polsce a także o lokalnych miejscach pamięci oraz gazetkę o Szymonie Marycjuszu.. Przygotowana zostanie prezentacja multimedialna, w której postaramy się odpowiedzieć czym jest dziś patriotyzm. Zaplanowaliśmy wyjście na cmentarz wojskowy, uporządkujemy bezimienne groby i zapalimy znicze. Realizujemy również projekt "Bohater On"