Wesołych Świąt.
Koncert kolęd
Nie w przedświątecznych zakupach ale właśnie w ciszy i prostocie ludzkich serc co roku rodzi się Chrystus. Jest to dla nas czas refleksji, pojednania, spokoju i odpoczynku od codziennego zabiegania, ale także czas wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek.
20 grudnia cała społeczność szkolna obejrzała wzruszający montaż słowno-muzyczny, poprzedzony wysłuchaniem fragmentu o narodzeniu Jezusa z Ewangelii wg św. Łukasza. Dzięki nim zrozumieliśmy, że choć wydarzenia z betlejemskiej stajenki miały miejsce tysiące lat temu, to płynące z nich pokój i miłość są ponadczasowe. We wspólnym kolędowaniu zaś odnaleźliśmy wiele radości i poczuliśmy atmosferę zbliżającego się wigilijnego wieczoru.
67
Gminne zawody w tenisie stołowym
W dniu 6 12 2024 r. w Szkole Podstawowej w Machowej odbyły się gminne zawody w tenisie stołowym.
Wyniki rozgrywek w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej: 1 miejsce Łęki Dolne
2 miejsce Jaworze Górne
3 miejsce Łęki Górne
Zdobywcy pierwszych i drugich miejsc awansowali na zawody powiatowe.
Zrób plan !
Uczniowie klasy ósmej zaprosili kolejnego gościa, tym razem był to Mateusz Wal.
Przekonywał uczniów, że swoją przyszłość buduje się na na pasji, determinacji i ciężkiej pracy.
Zachęcał uczniów, do działania wg planu ustalanego codziennie. "Przede wszystkim zróbmy plan działania. Swoją pracę najczęściej rozpoczynamy od realizacji mało ważnych zadań. Ustalmy więc priorytety i odpowiedzmy sobie na pytania – jak chcemy osiągnąć nasz cel, dlaczego w ogóle podejmujemy się jego realizacji?"
Warto szukać okazji do nauki – kursy, warsztaty, staże, nauka języków obcych – wszystko, co daje szansę na rozwój. Te i wiele innych cennych rad i pomysłów przekazał nam kolejny naz gość. Spotkania z absolwentami naszej szkoły są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, inspiracji i motywacji.
Spotkanie z Mikołajem.
- 49
Projekt Świat pieniądza.
Uczniowie klasy VI brali udział w projekcie "Świat pieniądza", Najbardziej zainteresował ich temat "Po co wymyślono pieniądze" Poznali koncepcję handlu wymiennego, czyli bezpośredniej wymiany dóbr i usług między ludźmi. Dowiedzieli się, że handel wymienny był podstawową formą handlu przed wynalezieniem pieniądza.
Zastanawiali się jakie problemy niósł ze sobą handel wymienny i dlaczego ludzie wynaleźli pieniądze. Pieniądz stał się uniwersalnym środkiem wymiany, ułatwiającym handel i przyspieszającym rozwój gospodarczy.
Zastanawiali się, jak przebiegała ewolucja środków płatniczych od przedmiotów używanych jako pieniądz przedmiotowy, przez pierwsze monety, aż po współczesne banknoty i pieniądz elektroniczny.
Zajęcia pozwoliły uczniom zrozumieć, dlaczego pieniądze zostały wynalezione oraz jaką rolę odegrały w ułatwieniu handlu i rozwoju ekonomicznym. Praktyczne ćwiczenia pomogły uczniom dostrzec różnice między handlem wymiennym a handlem z użyciem pieniądza Zastanawiali się jakie są plusy i minusy wynikające z używania pieniądza elektronicznego. Dzięki temu mogli także wyobrazić sobie, jak pieniądz może zmieniać się w przyszłości, aby jeszcze lepiej spełniać potrzeby społeczeństwa.
W skrócie, uczestnictwo w projekcie Świat pieniądza dało uczniom solidne podstawy teoretyczne i praktyczne, które są nieocenione w dorosłym życiu, zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej.
Matematyczny kalendarz adwentowy
Zapraszamy do matematycznej zabawy.
Codziennie znajdziecie nowe zadanie.
Ze znalezionym kuponem udajecie się do pani Anny Wnęk lub Klaudii i Justyny z kl IV, piszecie na nim swoje imię i nazwisko, w zamian dostajecie zadanie.
Na jego rozwiązanie macie dwa dni.
Najbardziej systematyczni uczniowie zostaną nagrodzeni.
Zapraszamy!!
Lubimy czytać!
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 jest kolejną edycją wieloletniego programu, nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz modernizację bibliotek. Ze względu na skalę oddziaływania jest to jeden z największych programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała na ten cel ze środków budżetu państwa 4 tyś zł. Wkład własny od organu prowadzącego wyniósł 1 tys zł. Za otrzymaną kwotę zakupiliśmy nowości czytelnicze o atrakcyjnej szacie graficznej oraz wybrane lektury. W ramach tego programu każda klasa zorganizowała z wychowawcą przedsięwzięcie czytelnicze. Projekt zakończy „ Wieczór z książką i filmem”
Pasowanie na czytelnika.
„My uczniowie pierwszej klasy,
Uroczyście przyrzekamy,
Że będziemy książki kochać,
Krzywdy zrobić im nie damy”
26 XI w naszej szkole odbyło się uroczyste zapisanie uczniów klasy I na Czytelnika Biblioteki Szkolnej. Dla uczniów nadszedł kolejny ważny dzień, wszyscy stali się prawdziwymi czytelnikami naszej biblioteki. Głównym celem jest zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Wszyscy uczniowie wiedzą, że książki trzeba kochać i szanować, umiejętnie korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe książki ufundowane przez Instytut Książki w Krakowie – narodową instytucję kultury, powołaną przez Ministra Kultury do popularyzacji książek i czytelnictwa w Polsce. Książki będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. Wszyscy zostali zaproszeni do częstego odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zbiorów. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani. Warto wiedzieć, że do szkolnej biblioteki należy każdy uczeń naszej szkoły i nie trzeba się specjalnie zapisywać, czytelnikiem jest się od pierwszej do ósmej klasy.
7
Robotyka
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych z robotyki.
Robotyka dla dzieci to nie tylko zabawa, ale również edukacja przyszłości. W dzisiejszym świecie, gdzie technologia stale się rozwija, umiejętności związane z robotyką stają się coraz bardziej wartościowe. Podczas zaję z robotyki, dzieci rozwijają swoją kreatywność, logiczne myślenie i umiejętności programistyczne, jednocześnie bawiąc się. Zajęcia dla dzieci są nie tylko sposobem na zabawę, ale także nauczaniem i inspiracją. Dają dzieciom nie tylko umiejętności techniczne, ale także rozwijają w nich kreatywność, logiczne myślenie i umiejętności interpersonalne, które są niezbędne w dzisiejszym świecie.
6
Einfach fit in Deutsch
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w zorganizowanym przez LO Pilzno POWIATOWYM KONKURSIE JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH „Einfach fit in Deutsch”.
Konkurs został objęty patronatem Starosty Powiatu Dębickiego Pana Piotra Chęćka i Burmistrza Miasta i Gminy Pilzno Pana Tadeusza Pieczonki.
Uczniowie rywalizowali na 5 poziomach zmagając się z zadaniami w formie ustnej.
W konkursie wzięło udział łącznie 39 uczestników.
Gratulujemy wszystkim uczniom naszej szkoły a szczególnie:
Poziom A1.0
miejsce 3. Oliwia Podraza.
Poziom A1.
miejsce 2. Martyna Warżel
miejsce 4. Tymoteusz Kozioł
Archiwum Aktualności