Uczniowie klasy VIII udali się na parafialny cmentarz.Zapalili znicze na mogiłach żołnierzy I i II wojny światowej oraz zrobili drobne prace porządkowe na cmentarz wojennym.
Pamiętamy o zmarłych.
Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej.
We czwartek 31 pażdziernika odbył się Szkolny Konkurs Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej i jednocześnie eliminacje do konkursu gminnego. Celem konkursu była popularyzacja śpiewania wśród dzieci i młodzieży pieśni patriotycznych i piosenek o tematyce patriotycznej oraz prezentacja możliwości artystycznych młodych wykonawców. W konkursie uczestniczyli soliści z klas I-VIII. Każdy uczestnik konkursu zaprezentował jeden utwór patriotyczny, którego treść nawiązywała do wydarzeń historycznych związanych z dziejami naszego kraju. W konkursie uczestniczyło 13 wykonawców.
Zwycięzcy: Karolina Szatko, Lena Marek, Klaudia Szatko i Nadia Marcinek.
14
Trzecioklasiści na szlaku partyzanckim.
W ubiegłym tygodniu nasi uczniowie wzięli udział w ciekawym wydarzeniu o charakterze historycznym i edukacyjnym. 23 października trzecioklasiści wyruszyli na jesienny spacer na polanę Kałużówka, aby uczcić 85. rocznicę zakończenia walk Armii Krajowej na ziemiach dębickich oraz 20-lecie Szlaku Partyzanckiego II Zgrupowania AK Obwodu Dębica.
Trasa wiodła malowniczą leśną ścieżką przyrodniczo-edukacyjną, dzięki czemu dzieci mogły za pomocą wielu zmysłów zachwycić się pięknem środowiska naturalnego w najbardziej barwnej porze roku, jaką jest jesień. W czasie marszu towarzyszyła im pani leśnik z Nadleśnictwa Dębica, która opowiedziała wiele ciekawostek na temat lasu i jego mieszkańców. Dzieci obserwowały roślinność i zwierzęta, uczyły się je rozpoznawać i rozmawiały o korzyściach, jakie daje człowiekowi ten ekosystem.
Po dotarciu na polanę Kałużówka pan wiceburmistrz Maciej Małozięć przedstawił historię tego miejsca i opowiedział o wydarzeniach, które rozegrały się tam w czasie II wojny światowej. W chwili zadumy przedstawiciele klasy ustawili pod pomnikiem znicz, aby uczcić pamięć bohaterów poległych w walkach w sierpniu 1944 r.
3Kolejnym interesującym punktem wycieczki były zajęcia terenowe z instruktorem Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego i członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Uczniowie uczyli się jak udzielić pierwszej pomocy, poznali wiele sposobów transportu rannego, a nawet sami tworzyli nosze z dostępnych materiałów. Na koniec wszyscy uczestnicy wspólnie integrowali się przy ognisku.
Ta niezwykła lekcja historii, przyrody i edukacji dla bezpieczeństwa była dla dzieci doświadczeniem, które z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. Jesteśmy dumni, że nasi uczniowie mogli włączyć się w działania projektowe związane z 20. rocznicą powstania Szlaku Partyzanckiego II Zgrupowania AK Obwodu Dębica.
Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę wszystkich zaangażowanych w organizację tego przedsięwzięcia: pana wiceburmistrza Macieja Małozięcia, Lasów Państwowych Nadleśnictwa Dębica oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy.
Fotorelacja: p. Natalia Chodór
11
X Jubileuszowa Edycja Konkursu o Wielkich Ludziach Kościoła.
Ks. Jerzy Popiełuszko
ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAJ!
Serdecznie zapraszamy do udziału w X edycji konkursu o Wielkich Ludziach Kościoła W tym roku przypada 40 rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki
20 LISTOPAD 2024 ( ŚRODA ) GODZ: 9.00 PSP w ŁĘKACH GÓRNYCH
Z wizytą w teatrze Maska
24 pażdziernika uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w spektaklu w teatrze Maska pt. "Kajtuś czarodziej" na motywach powieści Janusza Korczaka w reżyserii Heleny Radzikowskiej. Przedstawienie to baśń drogi, podczas której bohater dojrzewa i i buduje swoją tożsamość.
To także historia o tym, jak ważna jest równowaga między wyobraźnią, a rzeczywistością i odpowiedzialnością za własne czyny i podejmowane decyzje. Twórcy nawiązują także do magii jako motywu obecnego w życiu każdego z nas, a której na co dzień nie zauważamy.
Spektakl przypomina sceny z filmu fantastycznego w których przeplatają się rózne światy, gdzie fantastyka miesza się z rzeczywistością.
Po spektaklu uczniowie uczestniczyli w lekcji teatralnej, podczas której mogli zapoznać się z pracą aktora teatralnego, rekwizytami wykorzystywanymi w czasie przedstawienia, a także odegrać scenki z użyciem mask i kukiełek. Lekcja wywołała wiele pozytywnych emocji, a uczniowie mogli poczuć magię teatru i dowiedzieć się, jak gra aktora może wpłynąć na emocje człowieka.
Dzień Papieski w naszej szkole.
23 pażdziernika na pierwszej godzinie lekcyjnejw naszej szkole odbył się apel upamiętniający XXIV Dzień Papieski. Kiedy wszyscy uczniowie zebrali się w sali gimnastycznej uczniowie prowadzący apel zapowiedzieli na jaki temat zostanie włączony film. Pierwszym nagraniem, którego fragment obejrzeliśmy był "Karol - człowiek, który został papieżem" i nawiązywał do wybrania Karola Wojtyły na papieża. Następnie prowadzący zapowiedzieli, że będziemy oglądać 102 ciekawostki na temat Jana Pawła II z okresu całego jego życia. Wszyscy słuchali i oglądali z ogromną ciekawością. Każdy dowiedział się wiele nowych informacji na temat naszego wielkiego rodaka. Pod koniec wysłuchaliśmy przemówienia Jana Pawła ze szpitala dziecięcego w Prokocimiu.
Wszystkim uczniom apel bardzo się podobał, był ciekawy. Dowiedzieliśmy się nowych rzeczy na temat papieża. Wiedza, którą zdobyliśmy zostanie w naszych głowach na długo.
sprawozdanie
Weroniki Gąsior
Integracja i rekreacja
Integracja i rekreacja - to dwa główne cele, które przyświecały ostatniej wycieczce klas I-III. 21 października uczniowie wybrali się do tarnowskiego FlyParku, aby aktywnie spędzić poniedziałkowe przedpołudnie. Przy okazji mogli sprawdzić swoją kondycję fizyczną i rozładować nieco energię, której z pewnością im nie brakuje. O wspaniałej zabawie w gronie kolegów i koleżanek chyba nikomu nie trzeba wspominać.
Kolejnym, nieco już spokojniejszym punktem wycieczki był seans filmowy w Multikinie. Pełna humoru, ale też i wzruszeń animacja pt. „Dziki robot” powstała na podstawie bestsellerowej książki Petera Browna. Historia robotki ROZZ, która przypadkowo znalazła się na bezludnej wyspie i próbuje się odnaleźć w świecie zwierząt, a nawet zostaje przybranym rodzicem pisklęcia, dostarczyła dzieciom wielu emocji. Film uczy tolerancji, troski o najbliższych oraz poświęcenia dla dobra tych, których kochamy. Ta piękna opowieść z pewnością na długo zostanie w pamięci naszych uczniów.
20
Wycieczka do Cieszyna.
Wczesnym rankiem 16 października udaliśmy się na wycieczkę do Cieszyna i Wisły. Po drodze kolejką linową wyjechaliśmy na górę Żar, gdzie mogliśmy uczestniczyć w ciekawej lekcji geografii i fizyki której przewodniczył przewodnik. Następnie udaliśmy się do Bielska Białej gdzie kolejką gondolową wyjechaliśmy na Szyndzielnię podziwiając piękne widoki Beskidu Śląskiego. Kolejny punkt to zwiedzanie z przewodnikiem Cieszyna. Na obiadokolację i nocleg udaliśmy się do ośrodka „Globus” – Czantoria w Ustroniu. Na drugi dzień z przewodnikiem spacerem udaliśmy się na górę Ochodzita i kolejno do Istebnej, gdzie zobaczyliśmy Kurną chatę u Kawuloka i jej wyposażenie. Tu mieliśmy okazję posłuchać ciekawej historii o życiu i kulturze ludowej górali, posłuchać brzmienia instrumentów pasterskich i gwary góralskiej. Następnie pojechaliśmy do Centrum Pasterskiego w Koniakowie i kolejno do Wisły. W Wiśle zobaczyliśmy Pomnik A. Małysza z białej plastycznej czekolady, aleję gwiazd oraz skocznię w Malince im. A. Małysza. Przejeżdżaliśmy obok domu rodzinnego Adama oraz jego własnego domu. W Wiśle byliśmy na moście Przyjaźni Polsko – Czeskiej gdzie biegnie granica państwa. Zwiedzając miasto Wisłę cały czas dopisywała nam piękna słoneczna pogoda i dobre humory. Mogliśmy zachwycać się pięknem krajobrazu tamtych okolic i urokami pięknej kolorowej
jesieni. Dziękujemy uczniom z Machowej za wspólną wycieczkę i miłe wspomnienia.24
Dzień Edukacji Narodowej
W naszej szkole z okazji Święta Edukacji Samorząd Uczniowski przygotował część artystyczną w postaci koncertu życzeń. Uczniowie przygotowali kartki z życzeniami i słodki drobiazg dla każdego pracownika. Dla wszystkich nauczycieli i pracowników oraz gości były dedykowane życzenia przez prowadzących: Oliwię Podraza – uczennicę klasy 7 i przewodniczącego szkoły Tymoteusza Kozioł. W osobę Maryli Rodowicz wcieliła się Lena Marek. Wierszem i piosenką uczniowie wyrazili podziękowania i wdzięczność swoim nauczycielom za przekazywaną wiedzę, serce i trud wkładany w ich wychowanie i naukę. Dyrektor szkoły na początku uroczystości złożył wszystkim życzenia i wręczył nagrody Burmistrza nauczycielom z okazji ich święta oraz jubileuszu 670- lecia Pilzna. Pracownicy niepedagogiczni szkoły otrzymali nagrody dyrektora.
Po koncercie życzeń głos zabrała przewodnicząca Rady Rodziców p. Aleksandra Małozięć i na ręce dyrektora złożyła kwiaty i życzenia dla Grona Pedagogicznego i pracowników szkoły. Do życzeń dołączyły się miejscowe władze lokalne.21
Weronika Gąsior Radną MRM w Pilźnie
Weronika Gąsior uczennica klasy VI została wybrana Radną Młodzieżowej Rady Miejskiej w Pilźnie i będzie przez najbliższe 2 lata reprezentować naszą szkołę w pracach MRM. Podczas wyborów, które odbyły się 15 października 2024 r. zdobyła największą liczbę głosów i uzyskała mandat Radnej. Jest jedną z 15 Radnych naszej gminy wybieranych przez młodzież zgodnie z zasadami określonymi w Statucie MRM w Pilźnie. Gratulujemy Weronice i życzymy owocnej współpracy z RM oraz godnego reprezentowania naszej szkoły podczas prac MRM w Pilźnie.
5
Nauka, która uskrzydla
Pod takim hasłem Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz zorganizowało konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 15 lat. Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej w technice płaskiej: rysunek, malarstwo, wydzieranka, wyklejanka itp. zainspirowaną Podkarpackim Centrum Nauki Łukasiewicz. Miło nam poinformować, że praca Oliwii Podrazy zajęła I miejsce. Cieszymy się, że koncepcja zaprezentowana przez uczennicę naszej szkoły została doceniona.
Lekcja iluzji
Dziś w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja – lekcja iluzji. Pełen sztuczek i niewyjaśnionych zagadek pokaz wywoływał w nas mnóstwo emocji. Z uwagą obserwowaliśmy to, co działo się na sali i próbowaliśmy w racjonalny sposób wyjaśnić, jednak nie udało się to nawet tym uczniom i nauczycielom, którzy przez chwilę asystowali iluzjoniście. Zaangażowanie publiczności w show, nowoczesna muzyka, balonowe upominki dla każdego i oczywiście ciekawe sztuczki sprawiły, że lekcja iluzji bardzo nam się podobała. Niektórzy obiecywali nawet, że nauczą się żonglować, ale jak mogliśmy się dziś przekonać – nie jest to łatwa sztuka.
Witamy nowych uczniów.
W dniu 10.10.2024 r. w naszej szkole, odbyło się pasowanie na ucznia dzieci z klasy pierwszej. Do społeczności szkolnej dołączyło trzynaścioro uczniów. Swoją postawą oraz występem artystycznym, udowodniły, że jak nikt inny, zasługują na miano uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Łękach Górnych. W uroczystości wzięły udział klasy 2 – 4, dyrekcja szkoły oraz przedszkola, oddział ,,zerówki’’ z wychowawczynią, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście. Uczniowie otrzymali wiele prezentów, za które serdecznie dziękujemy !
25
Lekkoatletyka.
Dnia18.09 odbyły się powiatowe zawody sportowe IM w lekkoatletyce w Dębicy. Szymon Wal i Kacper Potocki reprezentowali nasza szkołę. Szymon Wal zajął II miejsce w biegu na 100m a Kacper Potocki IV miejsce w biegu na 300m. Szymon reprezentował nas na zawodach wojewódzkich gdzie zajął 17 miejsce z 47. Gratulujemy!
Z Orlika na Stadion
Dnia 8.10.2024 na Orliku w Pilźnie odbył się lokalny Turniej z Orlika na Stadion, w którym wzięła udział nasza szkoła. Drużyna w składzie:
Szymon Wal, Tymoteusz Kozioł, Tymoteusz Podraza, Kacper Potocki, Jakub Potocki, Michał Zielny, Krystian Gołąb, Jan Miczek i Jakub Kozioł.
Turniej składa się z 4 etapów.
I etap ( lokalny )wygrali ze szkołą z Jodłowej 7:1 że szkołą z Lipin 3:0 natomiast przegrali ze szkołą z Pilzna 1:0 dało im to II miejsce, tym samym zakwalifikowali się do etapu rejonowego.
Życzymy im sukcesów na dalszych etapach!
Dzień z krawatem.
- 17
Archiwum Aktualności