• Pracuj systematycznie

1. Jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą?

Każde dziecko jest inne i inne metody będą najlepiej się sprawdzać przy wspieraniu jego motywacji do nauki, ale jest kilka uniwersalnych sposobów.

Rodzicu,

jeśli chcesz pomóc dziecku zwiększyć motywację do nauki:

• zadbaj o stały harmonogram pracy - najlepiej, aby Twoje dziecko uczyło się o stałej porze (najlepiej rano), w miejscu, gdzie jest cicho i spokojnie, gdzie dziecko może się skoncentrować i nic go nie rozprasza.
          • Podpowiedz   dziecku, co może zrobić, aby wykorzystać czas przeznaczany na naukę w sposób jak najbardziej efektywny. W systematycznej nauce znaczącą rolę odgrywają również rodzice. Są dla dziecka przykładem i wsparciem, ale powinni je też systematycznie kontrolować.
            • podkreślaj znaczenie nauki w życiu człowieka,
            • doceniaj pracę i samodzielność,
            • dostrzegaj osiągnięcia dziecka - pamiętaj, aby zauważać nawet niewielkie osiągnięcia dziecka i aby chwalić je nawet za drobne postępy. Nie stawiajmy dziecku zbyt wygórowanych wymagań, swoje oczekiwania dostosujmy do jego możliwości. Warto doceniać nie tylko końcowy efekt pracy, ale również sam fakt przystąpienia do niej, wysiłek wkładany w proces uczenia się.
            • pomagaj, ale nie wyręczaj,
            • nie wyśmiewaj niepowodzeń, ale wskaż jak można uczyć się na błędach,
            • nie stawiaj wymagań wobec dziecka ponad jego możliwości,
            • pokazuj praktyczne zastosowania informacji zdobytych w szkole,
            • wzbudzaj w dziecku zainteresowania wieloma dziedzinami życia,

Każdy uczeń w jakimś momencie swojej kariery szkolnej zadaje sobie pytanie: ,,Po co właściwie tego wszystkiego się uczę?”. Pomóżmy więc dziecku dostrzec korzyści, jakie może odnieść z posiadanej wiedzy, pokażmy mu, w jaki sposób powiązać ją z codzienną rzeczywistością i jak wykorzystać ją w praktyce. Zachęcajmy dziecko do rozmów, do myślenia, do wyrażania własnych opinii. Rozbudzajmy w nim zainteresowanie otaczającym światem.

• stwórz warunki do poszerzenia wiedzy i doświadczeń dziecka,
            • pomagaj w rozwinięciu umiejętności potrzebnych w nauce (czytanie, zapamiętywanie, notowanie, koncentracja uwagi i inne),
            • wspieraj!

W nauce warto stosować różnego rodzaju techniki ułatwiające zapamiętywanie.

• Notatki z wykorzystaniem różnych kolorów, podkreśleń i zabawnych rysunków,
            •  bazowanie na skojarzeniach, robienie wykresów, map myśli. Najtrudniejszy materiał możesz łatwiej przyswoić dzięki kojarzeniu wiadomości z obrazami np. z fizyki – pojęcie “ciepłe powietrze jest lżejsze niż zimne” należy powiązać z balonem, który napompowany takim powietrzem leci w górę.
            • Wszelkiego rodzaju fiszki, czyli słowa klucze i hasła w książkach, na tablicy, ścianie, biurku.

To wszystko może pomóc dziecku lepiej i bardziej trwale opanować materiał.