• Fit in Deutsch

     • 29 lutego nasi uczniowie – Łukasz Pawłowicz oraz Paweł Bączek pod kierunkiem pani Magdaleny Smołuchy  przystąpili do międzynarodowego egzaminu językowego z j. niemieckiego na poziomie A1 (Fit in Deutsch 1), który odbył się w LO w Pilźnie przed Komisją Instytutu Goethego. Wyniki za około miesiąc, ale już dziś serdecznie gratulujemy.

     • Wycieczka kl. I-III

     • Piątkowe przedpołudnie klasy I-III spędziły wyjazdowo. W pierwszej kolejności wybraliśmy się do kina Kosmos w Dębicy na spektakl teatralny pt. „Królowa Śniegu”. Adaptacja baśni H.Ch. Andersena przygotowana przez krakowski Katolicki Teatr Edukacji wywołała w nas wiele pozytywnych emocji. Piękna scenografia i świetna gra aktorów doskonale wpisywały się w zimowy klimat tego przedstawienia, a morał tej dobrze znanej baśni dał nam wiele do myślenia. Historia Kaja i Gerdy pokazuje, że w życiu ważne są wartości takie jak miłość, poświęcenie i wytrwałość.

                  Drugi punkt naszej wycieczki to Muzeum Lalek w Pilźnie, gdzie mogliśmy obejrzeć wystawy lalek nie tylko z różnych epok, ale i z odległych części świata. Poznaliśmy także tajniki powstawania takich eksponatów i podziwialiśmy najstarsze zgormadzone tam lalki. Na zakończenie wzięliśmy udział w warsztatach ceramicznych, co było dla nas ogromną frajdą! Teraz z niecierpliwością czekamy na odbiór naszych małych glinianych arcydzieł. Wizytę w tym muzeum zdecydowanie polecamy!

     • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (spóźniony )

     • Zapraszamy do zabawy

      W czwartek ( jutro) na korytarzach naszej szkoły umieszczone będą zadania do rozwiązania w formie kodów QR. Każde rozwiązane zadanie to sylaba, ułożone zgodnie z numerami zadań utworzą rozwiązanie. Znajdź synonim tego słowa i zgłoś się do Pani Anny Garboś, po wypowiedzeniu wylosowanego łamańca językowego otrzymasz słodki upominek. Jako, że liczba nagród ograniczona – kto pierwszy ten lepszy!

      • Skanuj kody,
      • Rozwiązuj zadania,
      • Zdobądź hasło,
      • Znajdź synonim,
      • Zgłoś się do polonistki,
      • Wylosuj łamańca,
      • Powiedz bezbłędnie,
      • Zgarniaj słodycze.

      Powodzenia!


      Na korytarzach oprócz zdań do wykonania znajdą się kody z wyrazami, które warto znać.

      Na lekcjach będziemy kontynuować projekt e twinnigowy związany z MDJO.


      Już teraz możecie poćwiczyć łamańce językowe:

      Przez Kambodżę sobie chodzę, smardze z dżemem jem po drodze, hen, nad dżunglą fruwam w kuble, miedzą gnam na jednym szczudle, radży radzę rydze jeść… bo ja fisia mam i cześć!


     • Wieczór filmowy klas I-III

     •  

                  Kolejny wieczór filmowy klas I-III za nami! Tym razem nasz wybór padł na adaptację filmową lektury „Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa”, którą niedawno zainteresowali się zwłaszcza trzecioklasiści. To piękna opowieść o czwórce rodzeństwa, która przypadkowo odkrywa fantastyczną krainę, zwaną Narnią. Łucja, Zuzanna, Piotr i Edmund stawiają czoła okropnej Białej Czarownicy, a przy okazji ukazują nam czym są wartości takie jak przyjaźń, wierność, czy oddanie.

                 

      Oczywiście nie mogło zabraknąć też sporej dawki humoru. Na zakończenie obejrzeliśmy zabawny film animowany pt. „Sing”, który przepełniony był hitami muzycznymi najlepszych wykonawców z kilku ostatnich dekad. Jednak i ta historia niesie ze sobą mądre przesłanie, bowiem uczy wytrwałości w dążeniu do celu i pewności siebie.

                  W poniedziałkowy wieczór czuliśmy się prawie jak w kinie, bo oprócz ciekawego seansu był też świeżutki popcorn, a w przerwie między filmami można było spędzić czas na pogaduchach z kolegami i koleżankami. Takie rozrywki to my lubimy!

     • Zaszczep się wiedzą

     • Nasza szkoła włączyła się w Ogólnopolską Akcję Profilaktyki Chorób Zakaźnyc „Zaszczep się wiedzą o szczepieniach”.  Poprzedni rok 2019 zakończył się w Polsce rekordową liczbą zachorowań na odrę.

      Stwierdzono aż 1488 przypadki. Dla porównania rok wcześniej było tylko 234. Za wzrost zachorowań na choroby zakaźne nie tylko w Polsce ale i w Europie odpowiada spadająca z roku na rok liczba zaszczepionych. Aby przeciwdziałać temu zjawisku podjęto szereg działań edukacyjnych. Pod kierunkiem pani Barbary Buras wykonano gazetki, analizowano „za i przeciw ”szczepieniom, przeprowadzono prelekcje z udziałem higienistki szkolnej. Młodsze klasy obejrzały film „Przygody dzielnego niedźwiadka Szczepana” Mamy nadzieję że przeprowadzone zajęcia uświadomiły że szczepienia ratują życie. Że to nie szczepienia ale ich brak  mogą prowadzić do tragicznych skutków.

     • Dyskoteka Walentynkowa

     • Zabawa karnawałowaCzwartkowy wieczór kilkoro uczniów naszej szkoły spędziło  na dyskotece  w Szkole Podstawowej w Łękach Dolnych.

       Zabawa była przednia. Pomimo 13 wszyscy świetnie się bawili i każdemu dopisywał humor. Dziękujemy za zaproszenie i dziękujemy pani Barbarze Buras za opiekę nad nami.

      Przypominamy że w naszej szkole bal karnawałowy dla klas IV – VIII odbędzie się 20 lutego( czwartek) w godz. 17.00 -20.00.                                                      

         Życzymy udanej zabawy!

       

     • Niezwykła lekcja w Tarnowie

     • Uczniowie klay III, IV, VI VII i VIII wraz z wychowawcami odbyli niecodzienny wyjazd edukacyjny. Na początku obejrzeli film. Pełna ciepła i humoru opowieść familijna.  W obsadzie produkcji, w jednej z głównych ról, legenda hiszpańskiego kina – Carmen Maura. „Chłopiec i wilk” to olśniewające wizualnie połączenie filmu fabularnego z animacją 2D i 3D. Dzieło niczym nieskrępowanej wyobraźni, które poruszy i zachwyci widzów w każdym wieku.

      Piękny film o rodzinie, przyjażni i przemijaniu . Następnie udali się do biblioteki na niezwykłe spotkanie z książką. "Alibaba i 40 rozbójników " to znana baśń. Powiecie to tylko baśń ale jak każda niesie jakąś prawdę. Tym razem jednak uczniowie kl. III po wizycie w kinie odbyli wspaniałą lekcje biblioteczną w Miejskiej Bibliotece w Tarnowie. Wszyscy przypomnieli sobie treść lektury. Następnie dzieci poznały Persję dzisiejszy Iran. Tańczyli w rytm muzyki pochodzącej z tego kraju. Szukali oazy a na koniec malowali i składali z papieru kwiat pustyni, który położony na wodzie rozwijał się ukazując piękno swojego wnętrza. Cały czas musiały pamiętać, aby nie wpaść w sidła ruchomych piasków.Po poranku edukacyjnym w kinie i bibliotece czas na zajęcia ruchowe. Część dzieci odwiedziła Promienny Zamek, relaksował się w basenie z piłkami lub na zjeżdżalni. Starsi uczniowie odbyli niezwykłą lekcję wychowania fizycznego w parku trampolin

     • Dzień Babci i Dziadka

     • Babcia i dziadek to osoby, które każdemu kojarzą się z ciepłem, miłością i troską. 30 stycznia zaprosiliśmy więc do nas ukochane babcie i drogich dziadków na któtki program artystyczny w wykonaniu klas I-III. Najmłodsi najpiękniej jak potrafili podziękowali im za ich trud, dobre słowo i zawsze otwarte serca.

      Miłych gości powitał p. Dyrektor, składając im najlepsze życzenia. Następnie zaprezentowali się uczniowie, którzy pod kierunkiem swoich wychowawców pani Marii, pani Anety oraz pani Zuzanny przygotowali wiele niespodzianek. Były zarówno humorystyczne scenki z życia babć i dziadków, które niejednokrotnie wywołały uśmiechy na ich twarzach, jak i chwile wzruszeń podczas życzeń i wspólnego „Sto lat”. Występ urozmaicały piosenki śpiewane przez uzdolnionych wokalnie uczniów, również i z klas starszych, a całości dopełniały dwa układy taneczne. Na koniec dzieci wręczyły bohaterom tej uroczystości drobne upominki od serca z cytatami kard. Stefana Wyszyńskiego – naszego patrona. Po części artystycznej na babcie i dziadków czekały słodkie buziaki od wnucząt i równie słodki poczęstunek na jadalni.

                  Z całego serca dziękujemy wszystkim rodzicom, starszym kolegom i  wszystkim osobom, które pomogły w przygotowaniu tej pięknej uroczystości!

     • Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek w Pilźnie – gratulujemy

     • Na konkurs organizowany przez Dom Kultury w Pilźnie panie Anna Wnęk i Maria Wójcik przygotowały trzy świąteczne piosenki.

      Karolina Szatko z klasy III zaprezentowała rytmiczną pastorałkę „Pastorałka od serca do ucha”, jej wykonanie zostało nagrodzone III miejscem w kategorii solistów. W kategorii klas IV – VIII reprezentował nas Jakub Chrostek z klasy V z kolędą „Kolęda cisza”, który zajął III miejsce. Natomiast żeński duet Weronika Szypułka z kl. VI i Aleksandra Bańdur z kl. VIII pięknie zaśpiewały utwór „Oj, Maluśki, Maluśki” , który według komisji zasłużył na II miejsce w swojej kategorii. Wykonawcom serdecznie gratulujemy, gdyż konkurencja była duża. Wiemy, iż w konkursie wzięły udział wszystkie szkoły z terenu gminy Pilzno. Za pozytywne wsparcie występujących gorąco dziękujemy Rodzicom, którzy kibicowali śpiewającym.

       

     • Rozstrzygnięcie konkursu SKO na opowiadanie o oszczędzaniu

     • W piątek tuż przed feriami zostały wręczone nagrody w szkolnym konkursie zorganizowanym przez Szkolną Kasę Oszczędności. Konkurs był skierowany do uczniów z klas I – IV, a zadanie polegało na napisaniu  opowiadania o oszczędzaniu. Opiekun SKO p. Anna Garboś wręczyła cztery wyróżnienia za teksty i za graficzne urozmaicenie prac. Nagrody w formie książek lub artykułów plastycznych otrzymali: Weronika Dudek, Sabina Karaś, Zuzanna Bocoń i Jakub Potocki. 

     • Łęki Górne wspierają WOŚP

     •  28 finał Jak co roku nasza szkoła włączyła się akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

      Troje wolontariuszy w osobach: Weroniki, Oli i Pawła zebrało kwestując na terenie Łęk Górnych kwotę 1468,18 zł. Uczniowie kl. VIII z wychowawczynią Anną Wnęk uczestniczyli w finale akcji w Pilźnie, gdzie mogli zobaczyć występ swoich koleżanek i kolegów z kl. V w świątecznym pokazie tanecznym, jak również dziewczyny z kl. VI, VII i VIII w nowoczesnym układzie choreograficznym. Jesteśmy dumni, że uczniowie naszej szkoły i nauczyciel przygotowujący (p. Zofia Ziaja) , również w taki sposób wsparły działania Jurka Owsiaka dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Wszystkim Darczyńcom z Łęk Górnych oraz rodzicom, którzy wspierali nas w przeprowadzeniu akcji z całego serca dziękujemy. Siema.

     • Jasełka

     • W atmosferę Świąt Bożego Narodzenia w tym roku wprowadziła nas młodzież z kl. V. Uczniowie w Jasełkach odegrali swoje role z dużym zaangażowaniem

      Uczniowie w Jasełkach odegrali swoje role z dużym zaangażowaniem i ochotą. Tradycyjnie w Jasełkach była Święta Rodzina, anioły, pasterze, Lucyfer ze swą świtą no i Herod z ochroną. Jak tradycja każe Herod zawsze przegrywa. Zwycięża dobro i miłość narodzonego Jezusa. W przedstawieniu wystąpili uczniowie grający role przedstawicieli różnych zawodów którzy udali się z pokłonem do betlejemskiej szopki. Były kolędy i układy taneczne wykonane  przez dziewczynki z kl. V, VI, VII  i VIII przygotowane pod okiem p Zosi Ziaji Piękną dekorację wykonała p. N. Chodór. Przesłanie Jasełek to: „ Odnowę Ziemi zacznijmy od siebie”.  Gratulacje dla wspaniałych aktorów, świetnych tancerek i opiekunów. Podziękowania kierujemy do rodziców, babć i absolwentów którzy zaszczycili nas swoją obecnością.

     • Finał akcji

     • Ochrona środowiska to temat, który powinien być szczególnym obiektem naszego zainteresowania. Edukacja w trosce o środowisko od  najmłodszych lat, sprzyja świadomości ekologicznej na przyszłość.

      Z ogromną przyjemnością pragniemy podziękować

      Wszystkim

      Za udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym

       dla Szkół – ZBIERAJ BATERIE I TELEFONY!

      W związku z udziałem a akcji zostały wręczone podziękowania tym, którzy w największym stopniu przyczynili się do zebrania takiej ilości baterii - Szkoła oddała 50 kg.

      Najwięcej baterii przynieśli:

      Monika Szanduła

      Krzysztof Uriasz

      Nikodem Bożek

      Maja Kula

      Natalia Pawłowicz

      Jakub Bernaś

       

      Ewelina Wójcik

      Klaudia Wójcik

      Weronika Gąsior

       Matusz Szatko

      Kornelia Bańdur

      Martyna Warżel

      Bartek Marek

      Karolina Szatko

      Julia Drzewiecka

      Amelia Czuba

      Akcję na terenie szkoły zorganizowały Spółdzielnia Uczniowska (Anna Wnęk i Maria Wójcik) i Szkolna Kasa Oszczędności (Anna Garboś)

       

     • PROJEKT KOKOSZA

     • edukacja finansowa dzieci i młodzieży szkolnej

      W ramach projektu Anna Garboś – opiekun SKO przeprowadziła po 3 lekcje w zakresie idei, sposobów i nawyków oszczędzania,  w klasach  V i VI.

      Zarządzamy własnymi pieniędzmi. Co daje oszczędzanie? Uczestnicy lekcji mówili o swoim kieszonkowym i o wydatkach, sposobach zdobywania pieniędzy i racjonalnym ich wydawaniu. Wszyscy uzupełniali schemat, ciąg przyczynowo skutkowy mówiący o konsekwencjach nieoszczędzania i wynikach oszczędzania. Następnie gromadziliśmy na tablicy w formie karteczek nasze pomysły  na odpowiedź do pytania CO DAJE OSZCZĘDZANIE?  Na kolejnym etapie wysłuchaliśmy historii Remka, któremu pomogliśmy podjąć decyzję uzupełniając drzewko decyzyjne ilustrujące pozytywne i negatywne skutki pojętych wyborów.

      Pieniądze i ich rola w życiu człowieka. Uczniowie tworzyli definicję pieniądza, gromadzili czasowniki łączące się z nim, podawali rzeczowniki kojarzące się z pieniędzmi, wymieniali związki frazeologiczne i przysłowia związane z tym środkiem płatniczym. Następnie uczniowie poznali historię pieniądza od najdawniejszych czasów, by następnie przy pomocy aplikacji Padlet stworzyć ściankę ilustrującą  losy pieniądza od starożytnego barteru do transakcji bezgotówkowych.

      Planujemy koszty wycieczki klasowej. Oprócz planów dokąd uczniowie zastanawiali się ile to będzie kosztować i jak obliczyć koszt uczestnictwa jednej osoby.

      Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie ANTY – RAMA, a patronem jest m. in. Narodowy Bank Polski. Wszystkie materiały, schematy do uzupełniania, teksty oraz świetne nagrody dla każdego uczestnika oraz materiały (scenariusze lekcji, plakaty), również otrzymaliśmy bezpłatnie od Stowarzyszenia ANTY – RAMA z Łodzi.

     • Congratulations Paweł.

     • 17 grudnia w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy odbył się POWIATOWY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO dla uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych.

      Zadania konkursowe obejmowały wiedzę językową oraz zagadnienia dotyczące Brytyjskiej Rodziny Królewskiej oraz Londynu. W konkursie tym wzięli udział uczniowie naszej szkoły – Kacper Wal oraz Paweł Bączek pod opieką pani Natalii Chodór. Chłopcy spisali się znakomicie. I miejsce w konkursie zajął PAWEŁ BĄCZEK. Congratulations Paweł! Brilliant job!

     • Konkurs o Wielkich Ludziach Kościoła

     • 13 grudnia 2019 w naszej szkole już po raz 6 odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Wielkich Ludziach Kościoła. W tym roku uczestnicy zgłębiali życie Bł.ks. Jerzego Popiełuszki, który przez całe życie odwoływał się do nauczania kardynała Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II . 

       Za głoszenie prawdy    o wolności zmarł śmiercią męczeńską w 37 roku życia. Cechował się odwagą, dobrym sercem i miłością do wszystkich ludzi. Celem konkursu było przybliżenie jego postaci i roli jaką odegrał w obronie prawdy i wolności człowieka. W finale wzięło udział 14 uczestników z 7 szkół: Zwiernika, Pilzna, Łęk Dolnych, Strzegocic, Słotowej, Dobrkowa i Łęk Górnych.  Zmagania nie były łatwe a test okazał się dość trudny. Należało rozwiązać zarówno zadania zamknięte  jak i odpowiedzieć na kilka pytań otwartych.                                                              

       

      Klasyfikacja konkursu przedstawia się następująco:

       

      I miejsce – Oliwia Korda – PSP Strzegocice

       

      II miejsce – Patrycja Kawalec  - PSP Dobrków

       

      III miejsce – Jan Kolbusz – PSP Pilzno

       

      IV miejsce -  Ewa Marszałek – PSP Pilzno

       

      V miejsce -  Paweł Bączek  -PSP  Łęki Górne

       

      Jak podkreślił dyr. szkoły na wyróżnienie zasługują wszyscy uczestnicy gdyż wykazali się dużą wiedzą na temat życia i działalności duszpasterskiej ks. Jerzego.

      Za włożony wkład pracy  wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk dyrektora szkoły  i sekretarza Gminy Pilzno pana Czesława Kubka dyplomy i nagrody.  Dziękujemy Pani Burmistrz oraz pani Krystynie Gądek za wsparcie finansowe konkursu. Dziękujemy organizatorom konkursu: księdzu Pawłowi Marmuźniakowi oraz pani Barbarze Krupie-Buras  Ksiądzu Pawłowi Marmuźniakowi dziękujemy również za  ufundowanie nagrody głównej.

      Dziękujemy również opiekunom za poświęcony czas i przygotowanie uczniów.                                  Zapraszamy za rok na kolejną edycję tego konkursu.

     • „Książka czytana podwójnie - żyje dłużej”

     • Serdecznie dziękujemy wszystkim którzy włączyli się w ofiarowanie podręczników i innych książek szczególnie bajek i pięknych baśni dla dzieci z Ukrainy.

      Mamy nadzieję, że  z przekazanych podręczników chętnie będą się uczyć nasi rówieśnicy za granicą.

      Natalia Pawłowicz – 7 książek

      Kornelia Bańdur – 2 książki

      Bartosz Marek- 6 książek

      Zuzanna Bocoń – 1 książka

      Martyna Walkowicz – 2 książki

      Michał Smoleń – 4 książki

      Gabriela Paprocka – 5 książek

      Martyna Gładka – 3 książki

      Jagoda Rataj -  5 książek

       

     • Betlejemskie Światełko Pokoju. Światło, które daje moc…

     • „Musicie być mocni, drodzy bracia i siostry, mocą tej wiary, nadziei i miłości świadomej, dojrzałej, odpowiedzialnej, która pomaga nam podejmować ów wielki dialog z człowiekiem i światem na naszym etapie dziejów – dialog z człowiekiem i światem, zakorzeniony w dialogu z Bogiem samym: z Ojcem przez Syna w Duchu Świętym – dialog zbawienia”. Jan Paweł II Kraków , 10 czerwca 1979 r.

      Jakże aktualnie brzmią słowa świętego Jana Pawła II wypowiedziane na krakowskich Błoniach przed czterdziestu laty. Przesłanie papieża Polaka stało się inspiracją dla naszej Drużyny. Druhna Joanna Maduzia z harcerzami i harcerkami przekazując po raz 29. Betlejemskie Światło Pokoju łęczanom, przypomniała ideę wędrówki ognia po całym świecie. Wspólnie odśpiewaliśmy również kolędę, która wprowadziła uczniów i nauczycieli w atmosferę zbliżających się Świąt. W czasie apelu nasza gromada zuchowa po raz pierwszy zaprezentowała się w nowych strojach harcerskich, które zostały zakupione dzięki sponsorom Państwu Annie i Bartłomiejowi Podrazom. Również dzięki uprzejmości Państwa Podrazy zostały zakupione cztery magnetofony, które posłużą naszym uczniom. Już w czasie klasowych Wigilii będziemy słuchać kolęd lub śpiewać do podkładów.