• „Hans Christian Andersen i jego baśnie”

     • Podsumowanie

      KONKURSU CZYTELNICZEGO W KLASACH I- III

       Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym brali udział wszyscy uczniowie. W drugim – 6 najlepszych. Uczniowie rozwiązali bardzo trudny test składający się z 7 zadań otwartych, wykazali się świetną znajomością baśni Andersena. 

       

      Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy

       

      Klasa I

      1. Anastazja Gromniak
      2. Liliana Kowal

      Klasa II

      1. Sabina Karaś
      1. Kajetan Dudek

      Klasa III

      1. Kornelia Bańdur
      2. Zuzanna Proszowska
     • Plan na najbliższe dni

     • 25, 26 i 27 maja są dniami wolnymi od nauki dla klas I - VII w związku z odbywającymi się w tych dniach egzaminami Ósmoklasisty.

      Uczniom klasy ósmej życzymy powodzenia !!

      1 czerwca to dzień dla naszej szkoły bardzo ważny i uroczysty .

      Zapraszamy wszystkich na mszę świętą na godz 9.00 z okazji Święta Patrona i Dnia Rodziny. Mamy nadzieję, że uda się wam spędzić te dni w gronie najbliższych na relaksie. Z dala od komputerów, tabletów, telefonów .....

      Dni 2 - 4 czerwca należą do dni wolnych. W tych dniach istnieje możliwość pobytu dzieci na świetlicy szkolnej.

     • Tydzień z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim

     • Szanowni Państwo!

                Rok 2021 został ogłoszony rokiem wielu znakomitych pisarzy, my chcielibyśmy szczególnie zachęcić do celebrowania i analizowania dorobku wiecznie młodego poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W setną rocznicę jego śmierci wiemy już niemal wszystko o jego bogatej twórczości i równie obfitej legendzie biograficznej. Możemy sprawdzać fakty, porównywać dokumenty, przyglądać się jego wojennym i miłosnym wyborom, analizować metafory w kontekście przeżyć z okupowanej Warszawy.

                  Dla uczniów to postać szczególnie ciekawa. Kolega Rudego, Alka i Zośki z Kamieni na szaniec, niewiele starszy w momencie śmierci od maturzystów, człowiek, którego życiorys jest tak obszerny, jakby przeżył długie lata. Zamierzamy się przyjrzeć szczegółom biografii i literackiej spuścizny podczas Tygodnia z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim, który odbędzie się w dniach 24–28 maja 2021 roku. Codziennie na szkolnym profilu Facebookowym ukażą się autorskie filmy uczniów RBS I w Pilźnie opowiadające o Baczyńskim, interpretacje jego wierszy, polecenia materiałów audiowizualnych z sieci. A na finał planujemy zastanowić się nad współczesnym polskim patriotyzmem i jego zbieżnością z tym, które reprezentowało pokolenie K.K. Baczyńskiego.

                  Liczymy na to, że podczas Tygodnia z Baczyńskim będą Państwo z nami. Bardzo prosimy o udostępnienie załączonego plakatu w Państwa kanałach internetowych (strona internetowa, media społecznościowe), rozpropagowanie tej informacji wśród uczniów i zachęceniu ich do obejrzenia proponowanych materiałów. Każdemu udostępnieniu powinien towarzyszyć hasztag #Baczynskiwieczniezywy. Być może uda się również z Państwa pomocą zainicjować dyskusję na temat Baczyńskiego pod prezentowanymi na Facebooku materiałami. Mamy nadzieję na zaangażowanie nauczycieli polonistów i zainspirowanych przez nich uczniów, ale również wszystkich miłośników poezji w Państwa szkołach. Najbardziej aktywnych dyskutantów nagrodzimy!

                  Jeśli będą Państwo mieli pytania i własne pomysły na włączenie się w Tydzień z Baczyńskim, bardzo prosimy o mail bądź telefon do organizatorów:

       

      Joanna Pietrzycka 506 639 480

                                     PIETRZYCKA900@interia.pl

                             

      Krzysztof Bernaś 600 505 218

                                   kbernas@op.pl

      Pozdrawiamy

      Dyrektor RBS I w Pilźnie Anna Smołucha 

       

    • "JESTEŚMY Z WAMI NIEBIESKIMI MOTYLAMI!"
     • "JESTEŚMY Z WAMI NIEBIESKIMI MOTYLAMI!"

     • Dziękujemy za nominację od  Publiczna Szkoła Podstawowa w Łękach Dolnych - przekazujemy iskierkę przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom.

       

      #challengeniebieskiemotyle2021

      #światowydzieńświadomościautyzmu2021

      🙋Przyłączamy się do akcji zorganizowanej przez Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jarosławiu

      Prosimy również o iskierkę przyjaźni od:

      💙Publiczna Szkoła Podstawowa w Zwierniku

      💙Publiczna Szkoła Podstawowa w Strzegocicach

      Aby wziąć udział w wyzwaniu należy:

      ➡️Ubrać się na niebiesko.

      ➡️Wykonać pracę plastyczną, np. odbić niebieskie ręce w kształcie motyla lub serca albo wykonać dowolną aktywność wg. własnej inwencji twórczej np. "taniec motyla".

      ➡️Zrobić zdjęcie lub nagrać film z tworzenia pracy i wstawić na swój profil na Facebook oraz przesłać na adres motyle2021@soswjaroslaw.onmicrosoft.com

      Ważne, aby na zdjęciu lub filmie ujęte były pozdrowienia: "JESTEŚMY Z WAMI NIEBIESKIMI MOTYLAMI! (Nagrane lub napisane).

      ➡️Nominować kolejne 2 osoby, jedną grupę klasową, oddział przedszkolny lub instytucje i powiadomić je o tym.

      Na wykonanie zadania każdy Nominowany otrzymuje 48h.

       

    • Znam swoje lektury
     • Znam swoje lektury

     • Uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie plastycznym pt.,, Znam swoje lektury''.Zadaniem uczestników było wykonanie ilustracji do ostatnio przeczytanej lektury za pomocą różnych technik.

      Prace były bardzo ciekawe i niepowtarzalne. Jury przyznało następujące miejsca:

      Klasa pierwsza

       I miejsce Krystian Smoter

      Klasa druga

       I miejsce  Natalia Pawłowicz

      II miejsce Sabina Karaś

      II miejsce Weronika Gąsior

      Klasa trzecia 

       I miejsce Oliwia Podraza

      II miejsce Kornelia Bańdur.

      Uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    • Prosto z serca - konkurs z okazji Dnia Rodziny
     • Prosto z serca - konkurs z okazji Dnia Rodziny

     • - złóż swoim Rodzicom życzenia wierszem lub piosenką,

      - nagraj je,

      - wyślij na adres awnek@wp.pl      lub     garbosanna@gmail.com

       

      Dzieci dziękują swoim Rodzicom za miłość i trud, jaki wkładają w ich wychowanie składając życzenia, tworząc laurki, czy przygotowując słodkie wypieki. Najważniejsze, aby prezenty dawane były ot tak… prosto z serca.

       

       

      Zachęcamy do udziału w konkursie, przygotujcie życzenia w formie piosenki, poezji lub samodzielnie napisanego tekstu  skierowanego do rodziców z okazji zbliżającego się Dnia Mamy i Taty.

       

       

      Okraszone wierszem lub piosenką filmiki będziecie mogli pokazać Rodzicom 1 czerwca wchodząc na naszą stronę internetową www.zslekigorne.edupage.org

       

       Na Wasze prace czekamy do 25 maja. Najbardziej pomysłowe życzenia  zostaną nagrodzone

      i zaprezentowane 1 czerwca w Dniu Rodziny.

      Wszelkich informacji udziela organizator konkursu p. Barbara Buras

       

    • W tym roku obchodzimy szczególną  rocznicę – 230 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
     • W tym roku obchodzimy szczególną  rocznicę – 230 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

     • Majowe święta: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Obchodzone  w szczególny sposób – razem, a jednak osobno. Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd  wzięły się święta majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?

      Rocznicę uchwalenia Konstytucji podkreśla Uchwała Sejmu RP IX kadencji z 27 listopada 2020 roku o ustanowieniu roku 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.

       

      Czytamy w niej:

      „3 maja 1791 roku Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego uchwalił Konstytucję 3 Maja – niosącą gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia, która stała się dokumentem tworzącym późniejszą tożsamość suwerennego narodu. Uchwalona jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych.”

      Uchwalenie Konstytucji 3 Maja zostało uznane za święto już dwa dni później 5 maja 1791 roku, przez lata zaborów obchodzenie tego Święta było zabronione i karane nawet zsyłką. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 roku.

      Po II wojnie światowej komunistyczne władze zabroniły publicznego świętowania tego dnia, a ostatecznie Święto zostało zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy. Dopiero w roku 1981 ponownie świętowano to historyczne wydarzenie. Narodowe Trzeciego Maja zostało przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 roku

       

      1 Maja

       

      1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.

       

      Pierwsze obchody tego święta odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech Belgii i Francji. Początkowo nielegalne 1-majowe demonstracje zostały z czasem uznane w wielu krajach. W wielu przypadkach przyczyniły się do radykalizacji ruchów robotniczych.

       

      W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień  1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w  1950 r.

       

      2 Maja

       

      2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych..

       

      Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.

      ( zamieszczone zdjęcia pochodzą z roku 2016) 

     • Kuba z nagrodami

     • Nasz uczeń Jakub Potocki z kl. IV odebrał już nagrodę za zajęcie I miejsca VII edycji konkursu historycznego o Żołnierzach Wyklętych – Niezłomnych pod nazwą: „Wilczymi Śladami”. Konkurs  ten miał na celu popularyzację święta państwowego – Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz zainteresowanie uczniów losami „Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych”. Kuba stworzył projekt banknotu pod opieką Joanny Maduzi.

    • Rocznica wydarzeń katyńskich.
     • Rocznica wydarzeń katyńskich.

     • 13 kwietnia na godzinach wychowawczych klasy IV – VIII obejrzały prezentację dotyczącą zbrodni katyńskiej. 20 minut informacji z okresu II wojny światowej, wzruszające zdjęcia, chwytająca za serce muzyka.

      Nauczyciele uświadamiali uczniom, że nie powinniśmy odcinać się od historii, gdyż stanowi fundament naszego jestestwa. Nie wolno nam zatracić polskości. Wszyscy wspólnie powinniśmy podjąć działania na rzecz szerzenia patriotycznych wartości, kształtować osobowość, wpływać na obraz świata, uczyć wrażliwości. Edukacja patriotyczna winna stanowić integralną część naszego życia zbiorowego. Dlatego prezentujemy nawet najdramatyczniejsze wydarzenia naszej historii, które skłonią uczniów do poszerzenia swoich wiadomości. Polacy trzeciego tysiąclecia powinni być odważni w prawdzie, sumienni w obowiązkach i najszlachetniejsi w miłości ojczyzny, by z podniesionym czołem móc powiedzieć przodkom, którzy walczyli o naszą wolność, jesteśmy patriotami.