• Edukacja ekonomiczna

          •  

            W drugim półroczu, oprócz realizacji programu Finasoaktywni, Szkolna Kasa Oszczędności edukowała najmłodszych i tych trochę starszych. W klasie I pani Anetka z klasą I  obejrzała  film edukacyjny, wyjaśniający skąd się wzięły pieniądze oraz jak powstają monety. Potem uczniowie rozwiązywali krzyżówkę związaną z finansami, dzielili pieniądze na banknoty i monety, uczyli się rozmieniać na drobne i rozwiązywali zadania związane z płaceniem. Natomiast klasa III z panią Magdą  oprócz rozwiązywania krzyżówki, która pozwoliła im utrwalić wiedzę o finansach, rozwiązywała zadania dotyczące gospodarowania budżetem domowych i  wdrażania oszczędności.

              U starszaków, a więc w klasie IV i V odbyły się lekcje związane z prezentacją  na temat środków płatniczych w Polsce. Oprócz pogadanki uczniowie mogli popisać się wiedzą na temat walut, banknotów, sposobów płacenia itd. Z łatwością po lekcji rozwiązali krzyżówki i rebus ekonomiczny. Klasa VI mająca wiedzę  o kupowaniu i płaceniu w małym palcu J zajęła się czymś trudniejszym. Klasa podzielona na drużyny zagrała w planszówkę z cyklu Ekonomia na co dzień i rozgromiła rozgrywkę Czas jako wartość ekonomiczna, dodatkowo zostali przetestowani ze swojej wiedzy na temat Banku Centralnego  korzystając z quizów z tej samej serii. Poza lekcjami, podczas zajęć świetlicowych uczniowie dowiedzieli się skąd dorośli biorą pieniądze, jakie są  rodzaje banknotów oraz jak gospodarować domowym budżetem,  na koniec gra w „Wielkie zakupy”, czyli sami gospodarujemy pieniędzmi.

             

          • Apel

          • Rozdanie nagród

            W poniedziałek po długiej przerwie nastąpiło rozdanie nagród szczęśliwym zwycięzcom Mistrza Matematyki. Była to też okazja aby rozdać nagrody za rozstrzygnięty na szczeblu gminnym Konkurs Plastyki Obrzędowej organizowany przez Dom Kultury w Pilźnie. Gratulujemy Bartoszowi Laryszowi I miejsca, Jagodzie i Julkowi Rataj wyróżnienia w swoich kategoriach.

             

            Nastąpiło też wręczenie dyplomów i gratulacji Przemkowi Kuszy, który na szczeblu powiatowym zajął I miejsce w konkursie pożarniczym , został też laureatem  prestiżowego konkursu „Ośmiu Wspaniałych” i reprezentował nasz powiat na ogólnopolskich eliminacjach. Cała szkoła serdecznie pogratulowała sukcesów swojemu koledze.

            Został też podsumowany Dzień Ziemi i przyjaciołom środowiska naturalnego zostały wręczone nagrody. Informujemy, że najbardziej EKO  w naszej szkole zostali  Kajtek Dudek, Weronika Gąsior, Kornelia Bańdur, Martynka Walkowicz i Alicja Klucznik.

            Uczniowie z kl. VIII brali udział w konkursie zorganizowanym przez RBS w Pilźnie „The Power of Culture”, w nagrodę wzięli udział w lekcji  z native speakerem,  były zabawy i quizy językowe. Dziś uczestnicy w obecności całej szkoły odebrali dyplomy.

            Uczniowie klas I – III z niecierpliwością czekali na rozstrzygnięcie szkolnego konkursu biblioteki szkolnej „Zwierzyniec Brzechwy „. Uczniowie wykonali piękne, pracochłonne pacynki, kukiełki  czy laleczki inspirowane wierszami Jana Brzechwy i zostali nagrodzeni dyplomami i książkami. Podziwiamy ich zaangażowanie i pomysłowość, bo ekspozycja ich prac stoi na korytarzu.

             I miejsce Adam Potocki i Marcelina Kozioł,

             II miejsce Bartosz Larysz,

            III miejsce Lena Marek

            wyróżnienia: Franek Lipiński , Natalia Bańdur i Hubert Reszutko.

            Na zakończenie apelu świętowaliśmy imieniny naszego dyrektora Pana Grzegorza, cieszymy się , że w piątek otrzymał wyróżniającą ocenę pracy wystawioną przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Gratulujemy – good job!

          • Mistrz Matematyki

          • Eliminacje szkolne

            Poniedziałek w naszej szkole upłynął pod znakiem matematyki i logiki, a to za sprawą eliminacji do Gminnego Konkursu  Mistrz Matematyki. Wyłonieni w klasowych eliminacjach uczniowie, po 3 z każdej klasy, rywalizowali ze sobą o możliwość wzięcia udział w konkursie w Pilźnie.

            Zmagania uczniów, z podziałem na kategorie wiekowe, oglądali ich koledzy, którzy również chętnie liczyli i sprawdzali wyniki zarabiając przy tym słodycze. Zadania z treścią były nie tylko rachunkowe, ale również logiczne, liczył się spryt i łączenie wiedzy z praktyką. Wesołe „rozgrywki stolikowe” wyłoniły reprezentantów klas:

            kl. IV Weronika Gąsior,

            kl. V Igor Szypułka,

            kl. VI Tymek Podraza,

            kl. VII Amelka Czuba,

            kl. VIII Przemek Kusza.

            My jednak gratulujemy wszystkim fonom matematyki.

          • Dzień Ziemi w naszej szkole

          • W piątek klasy od 1 do 6 bardzo intensywnie obchodziły Światowy Dzień Ziemi, którego celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Nauczyciele uświadamiali uczniom, jak kruchy jest ekosystem naszej planety. Każda klasa robiła coś ciekawego, aby pokazać, że środowisko naturalne jest dla nich ważne.

            W salach lekcyjnych uczniowie obejrzeli film edukacyjny, pokazujący jak chronić przyrodę. Potem każda klasa napisała konkurs w formie ekologicznej krzyżówki. Najlepsi przyjaciele Ziemi otrzymają dyplomy i upominki w poniedziałek podczas apelu. Trzecioklasiści sadzili rośliny doniczkowe, czwarto- i piątoklasiści wysłuchali informacji o skutkach degradacji przyrody na świeżym powietrzu. Klasa I wydostała się z escape roomu popisując się wiedzą o środowisku.    Chętni wykonali ekopocztówki na ogólnopolski konkurs, a pozostali piękne plakaty promujące ochronę przyrody. Oprócz zabaw, quizów i kolorowanek  poruszających tematykę proekologiczną powstały kolorowe gazetki klasowe. Dziękujemy uczestnikom za zaangażowanie.

          • Przemek wygrywa !!

          • 19 kwietnia Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy odbyły się  eliminacje powiatowe Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież zapobiega pożarom”. W teście wiedzy wzięli udział uczniowie, którzy w eliminacjach miejskich zajęli 1. lub 2. miejsce. Naszą szkołę reprezentowali Wojciech Małozięć i Przemysław Kusza. Miło nam poinformować, że Przemek zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii.

            Wojtek poradził sobie dobrze a należy zaznaczyć, że był najmłodszym uczestnikiem konkursu.

            Uczestnicy eliminacji, którzy zajęli I miejsce, zakwalifikowali się do wojewódzkiego szczebla turnieju, który odbędzie się 19 maja br. w Przemyślu.

          • Podsumowanie

          • Zanim rozpoczęliśmy przerwę świąteczną zebraliśmy się na krótki apel, podczas którego pan dyrektor przypomniał wszystkim istotę Świąt Wielkiej Nocy.  Życzył zebrany uduchowionego czasu, spędzonego z rodziną  bez pośpiechu i stresu.

            Była to też okazja do podsumowania konkursów. Na szczeblu szkolnym został rozstrzygnięty konkurs plastyki obrzędowej. Najpiękniejsze, najbardziej pracochłonne i pomysłowe stroiki zostały wybrane, a ich twórcy nagrodzeni dyplomami i nagrodami.

             

            Dyrektor wręczył, też wobec całej szkoły, dyplomy i nagrody za konkurs pożarniczy, o którym już pisaliśmy. Przemek i Wojtek zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

            W konkursie Piosenki Ludowo – Folkowej III miejsce zajęła Lena, która również zebrała szczere gratulacje. Dyrektor podziękował też za świetny występ uczestniczkom XVI Powiatowego Konkursu Piosenki Angielskiej „English Song Competition”, szczególnie solistce Karolinie.

          • Przemek Kusza vel Wspaniały


          • Wszyscy wiedzieliśmy, że Przemek Kusza z kl. VIII  to aktywny i mocno zaangażowany człowiek, ale niedawno dostaliśmy to na piśmie J. Miło nam poinformować, że otrzymał tytuł Wspaniałego w Samorządowym Konkursie 8  Wspaniałych  na szczeblu powiatowym.  Przemek jest kandydatem powiatu dębickiego do XXIX Ogólnopolskiej Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” i 30 marca uczestniczył zdalnie w eliminacjach przed komisją konkursową organizatora.  

            W środę tj. 05. 04. 2023 r. uczestniczył w sesji Rady Powiatu podczas, której odebrał gratulacje, dyplomy i nagrodę z rąk Starosty Powiatu Dębickiego pana Piotra Chęcieka. Pamiętajmy, że nie chodzi tu o nagrody i zaszczyty, ale dostrzeżenie pracy wolontarystycznej młodych ludzi w swoich środowiskach lokalnych.  Warto działać, warto być dobrym i aktywnym.

          • Brawo, Liliana!

          • Wytańczyła 3 medale

            Nasi uczniowie są super! Realizując swoje pasje, odnoszą sukcesy na wielu polach. Miło nam pochwalić się, że Liliana Zima ze swoimi koleżankami ze Studia Tańca Honorata w Tarnowie, zdobyła aż 3 medale w różnych kategoriach podczas Mistrzostw Polski w Cheerleadingu Sportowym w Raszynie, które odbywały się w dniach 22-25 marca. Sukces się tym większy, że zespół trenuje od niedawna, a ich udział w zawodach ogólnopolskich zorganizowanych przez Polski Związek Sportowy Cheerleadingu  był dla nich wyzwaniem.  Cztery dni  rywalizacji w Raszynie k/Warszawy były czasem niezwykłych emocji i wielkiego wysiłku. Lilianie gratulujemy i czekamy na kolejne miejsca na podium.

          • Warsztaty wielkanocne klas I-III

          • Czy wiecie, jak wyglądała Siuda Baba, w jakim celu pucherok odwiedzał gospodarstwa lub na czym polegał zwyczaj zwany pogrzebem żuru i śledzia? Nie? A my już wiemy! Tego, jak i wielu innych ciekawych rzeczy związanych z dawnymi obrzędami wielkanocnymi dowiedzieliśmy się w Muzeum Regionalnym w Pilźnie. W czasie warsztatów p. kustosz opowiadała nam o tradycjach, które były kultywowane zwłaszcza w naszym regionie. Aż trudno uwierzyć, że było ich tak wiele!

            Mieliśmy okazję również zobaczyć, jak wyglądał stół przygotowany do wielkanocnego śniadania i obejrzeć wiele fotografii przedstawiających dawne zwyczaje, które w większości już zanikły. Na zakończenie każdy z nas wykonał świąteczną ozdobę, zapewne udekorujemy nimi nasze koszyczki ze święconką lub stoły. Serdeczne podziękowania za ogromną dawkę wiedzy i wspaniałą wiosenną atmosferę składamy paniom prowadzącym warsztaty. Mamie jednego z naszych uczniów dziękujemy zaś za pomoc w organizacji tej wycieczki!

          • English Song Competition

          • XVI Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej „English Song Competition” odbył się w piątek (31 marca br.) w Domu Kultury ŚNIEŻKA w Dębicy. Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych, którzy chcieli zaprezentować swoje talenty wokalne i językowe, wykonując piosenki w języku angielskim.

            Prawie 40 młodych wykonawców rywalizowało w dwóch kategoriach wiekowych: solista z klas 4-6 oraz solista z klas 7-8. Naszą szkołę reprezentowała Karolina Szatko z klasy VI wraz z koleżankami z klasy. Organizatorem wydarzenia była Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Dębicy przy wsparciu finansowym Powiatu Dębickiego.

             

            Konkurs piosenki angielskiej miał na celu rozwijanie zdolności językowych uczniów, popularyzację kultury angielskojęzycznej oraz integrację społeczności szkolnej. Była to świetna okazja dla młodych ludzi do pokazania swojego talentu, a także zdobycia cennych doświadczeń scenicznych.