Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Pilzno przeprowadziła spotkanie ze starszymi uczniami naszej szkoły. Ukazano mechanizm uzależnień zarówno od srodków zmieniających świadomość, jak również behawioralne oraz mozliwości pomocy osobom dorosłym borykającym się z ww. trudnosciami. Nastepnie chętni uczniowie mogli pokonać przygotowany tor przeszkód z założonymi narko-, alko-, ITgoglami. Był to również czas na indywidualne rozmowy z przedstawicielami instytucji. Mamy nadzieję, że młodzi ludzie wyciągną odpowiednie wnioski dotyczące przyszłej abstynencji. Również nasi najmłodsi spotkali się z dzielnicowym, panem policjantem Arturem Rasiem, który przypomniał zasady bezpieczeństwa podczas wakacyjnego wypoczynku.
Bezpieczni na wakacjach
- 5
Finał projektu Przeogarniacze
Uczniowie klasy czwartej wzięli udział w wycieczce do Rzeszowa, która była podsumowaniem projektu Fundacji Śnieżka „Przeogarniacze”. Program wycieczki obejmował wizytę w Podkarpackim Centum Nauki Łukasiewicz gdzie dzieci uczestniczyły w warsztatach FabLab. Następnie oddział Narodowego Banku Polskiego gdzie dowiedzieliśmy się jak rozpoznać autentyczność znaków pieniężnych. Na koniec wizyta w Muzeum Militariów i Techniki gdzie mieliśmy okazję obejrzeć m.in kolekcję zabytkowych samochodów.
33
Ostatni numer w tym roku.
ZIELONA SZKOŁA TO JUŻ TRADYCJA.
Zielona Szkoła nad morzem w Szkole Podstawowej w Łękach Górnych to już tradycja, długa historia i wiele wspomnień, jak również niezapomnianych, przeżytych wspólnie chwil. W myśl frazy, że podróże kształcą i wychowują młodzież tej szkoły od 1999r regularnie wyjeżdża do Ustronia Morskiego i Sianożęt na zajęcia edukacyjne na łonie natury połączone z zajęciami rekreacyjno-sportowymi i czynnym wypoczynkiem oraz wycieczkami turystycznymi. Tym razem do Trójmiasta. Zielone Szkoły organizowane co roku przez p. Zofię Ziaja, cieszą się olbrzymim powodzeniem i uznaniem w środowisku. Doświadczenie i profesjonalizm w organizacji wycieczek sprawiają że młodzież czuje się bezpiecznie, a rodzice darzą olbrzymim zaufaniem. Młodzież wyjeżdża bardzo chętnie, a niektórzy wyjeżdżają co roku.
21Zwykle wyjeżdżamy w towarzystwie drugiej szkoły. Tym razem byli to rodzice. 29 maja wieczorem rozpoczęliśmy 10 dniowy pobyt w OW LAZUR w Sianożętach gdzie panowała serdeczna atmosfera i miła obsługa, oraz komfortowe warunki mieszkaniowe i pyszne posiłki. Oprócz tego piękna piaszczysta plaża i czysta w miarę ciepła woda. W czasie tego pobytu opieką i wielkim sercem otoczyły nas p. Zosia i p. Anetka Świerczek Nigdy nie zapomnimy szumu fal morskich i cudownego zachodu słońca. Poza kąpielami morskimi i plażowaniem w Kołobrzegu płynęliśmy statkiem, zwiedzaliśmy Rynek Starego Miasta, Bazylikę NMP, Muzeum Minerałów, Muzeum Oręża Wojska Polskiego oraz Park Zdrojowy z Aleją Zakochanych. Korzystaliśmy też z krytej pływalni w Ustroniu Morskim. Odbyliśmy wiele spacerów brzegiem morza. Świetnie bawiliśmy się podczas Chrztu Morskiego, mamy wiele fotek i pamiątek. Odwiedziliśmy Trójmiasto gdzie zwiedziliśmy Akwarium Gdyńskie ,Molo w Sopocie oraz piękny Gdańsk. Z ciekawym przekazem przewodnika udaliśmy się do Europejskiego Centrum Solidarności, a następnie płynęliśmy statkiem na Westerplatte. Spacer po Gdańsku zakończyliśmy ulicą Długą i pamiątkowym zdjęciem przy pomniku Neptuna. W drodze powrotnej zwiedzaliśmy zamek krzyżacki w Malborku. Przeżyliśmy wiele niezapomnianych wspaniałych chwil, turnieje sportowe, super dyskoteki, grill z pieczeniem kiełbasek, długie spacery, wieczory integracyjne i życzliwe rozmowy z opiekunami. Nad wszystkim czuwała jak zawsze organizator całego wyjazdu p. Zosia pod której opieką zawsze czujemy się bezpieczni, wracamy co roku zdrowi i bardzo zadowoleni z myślą o kolejnym wyjeździe. Wszyscy wróciliśmy z olbrzymim bagażem wspomnień utrwalonych również na fotkach, i wdzięczni za cudowne chwile. DZIĘKUJEMY OPIEKUNOM ZA ODDANIE I SERCE i do zobaczenia za rok.
Zofia Ziaja
28
Najmłodsi uczniowie w Bałtowie.
Dnia 6 czerwca uczniowie klas I-III wraz z nauczycielami wyruszyli na wycieczkę do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Na początku wędrując ścieżkami przez park oglądaliśmy ogromne modele dinozaurów. Z kolei w Muzeum Jurajskim obejrzeliśmy rożnego rodzaju skamieniałości. Następnie wszyscy udaliśmy się do magicznego miejsca, jakim była Sabatówka. Tam zwiedziliśmy chatkę czarownicy, wzięliśmy udział w animacjach i przeszliśmy Tunelem Odwagi.
21Najbardziej atrakcyjnym punktem wycieczki była zabawa w parku rozrywki. Mogliśmy tam poszaleć na rollercoasterze, pobawić się w basenie z kulkami, a Ci bardziej odważni zdecydowali się wsiąść na olbrzymią karuzelę. Ostatnim punktem naszej podróży był Park Safari, gdzie mogliśmy podziwiać różne gatunki zwierząt. Było to dla nas niezwykłe przeżycie, bowiem oglądaliśmy je z okien żółtego school busa- dokładnie takiego, jakie znamy z amerykańskich filmów. Niektóre zwierzęta mieliśmy wprost na wyciągnięcie ręki, np. wielbłąda, który podszedł do okien autobusu po smakołyki. Ta wycieczka dostarczyła nam niezwykłych wrażeń i w przyszłości chętnie wrócimy do Bałtowa, by odkryć pozostałe uroki tego miejsca.
Półkolonia.
Planowana półkolonia dla dzieci rolników, w wieku 6-16 lat których co najmniej 1 z rodziców (prawnych opiekunów) jest ubezpieczone w pełnym zakresie w KRUS, lub pobiera rentę/ emeryturę z KRUS.
Termin półkolonii
15.07.2024 – 26.07.2024 ( 10 dni)
29.07.24 – 09.08.24 ( 10 dni)
9.00 – 15.00
Odpłatność od uczestnika wynosi 200 zł.
W ramach organizowanej półkolonii zaplanowano:
- 2 posiłki ( II śniadanie, obiad – II danie )
- organizację programu kulturalno- oświatowego ( wycieczki, kino, baseny, zajęcia sportowe, plastyczne, place zabaw itp.)
- koszt wynajmu autokaru
- opiekę kadry pedagogicznej
Zgłoszenia: 14 6 725 235 szkoła
507 174 238 B. Buras
AKTYWNA PÓŁKOLONIA
PSP w Łękach Górnych zaprasza dzieci na aktywną półkolonię z bogatym programem KO,
licznymi wycieczkami i zajęciami rozwijającymi sprawność fizyczną uczniów
1 turnus
15.07. – 26.07. 2024
2 turnus
29.07. – 09.08. 2024
8.00 – 15.00
ODPŁATNOŚĆ 750 ZŁ
Zgłoszenia:
(14) 6 725 235 PSP Łęki Górne
507 174 238 Barbara Buras
Lubimy czytać !
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 jest kolejną edycją wieloletniego programu, nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz modernizację bibliotek. Ze względu na skalę oddziaływania jest to jeden z największych programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała na ten cel ze środków budżetu państwa 4 tyś zł. Wkład własny od organu prowadzącego wynosi 1tyś. Za otrzymaną kwotę zostaną zakupione nowości czytelnicze o atrakcyjnej szacie graficznej oraz wybrane lektury. W ramach tego programu każda klasa zorganizuje z wychowawcą dowolne przedsięwzięcie czytelnicze. Projekt zakończy „ Wieczór z książką i filmem”
2
Czyste Powietrze ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki
Uczniowie naszej szkoły 24 maja uczestniczyli w imprezie plenerowej „Czyste Powietrze ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki” w Jaśle. Uczennica klasy VI Oliwia Podraza reprezentowała naszą gminę w II etapie konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych w kategorii klas IV – VI. Zadaniem było wykonanie pracy plastycznej przy sztalugach kredkami olejowymi. Oliwia za swoją pracę otrzymała wyróżnienie. Również w tej kategorii wiekowej wyróżnienie otrzymała Weronika Gąsior z klasy V.
W kategorii klas VII – VIII wyróżnienia otrzymały prace uczniów klasy VII:
Julii Drzewieckiej i Jakuba Potockiego.
1Na scenie odbyło się uroczyste wręczenie nagród, a także koncert Mateusza Mijała. Na Płycie jasielskiego rynku uczestnicy mieli możliwość skorzystania z bogatej oferty stoisk i ciekawych warsztatów, oraz obejrzenia spektaklu o tematyce ekologicznej pt. „Ekonolulu” w wykonaniu Teatru Kultureska z Krakowa.
Piłka nożna
20 maja w Pilżnie odbyły się gminne zawody -piłka nożna klasy 4-6
1 miejsce PSP Pilzno
2 miejsce PSP Łęki Górne
3 miejsce PSP Machowa
Gratulujemy !
Dzień Rodziny
Hasłem tegorocznego Święta Rodziny były słowa patrona naszej szkoły bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego : ,,Rodzina jest źródłem, z którego bierzemy życie. Pierwszą Szkoła uczącą Nas myślenia i pierwszą świątynią , w której uczymy się modlić". Z inicjatywy rodziców, Pana dyrektora, nauczycieli i wychowawców PSP w Łękach Górnych po raz kolejny zorganizowaliśmy Dzień Rodziny połączony ze świętem Patrona. Obchody święta rozpoczęliśmy od uroczystej mszy świętej o godz. 15 00 w kościele parafialnym. Ksiądz proboszcz w kazaniu odwołał się do postaci kardynała Wyszyńskiego, ale także wskazał jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa rodzina i budowanie więzi i relacji międzyludzkich. Po mszy świętej ksiądz wikariusz , Roman Łagosz odmówił piękną modlitwę do naszego patrona , której zawierzył społeczność jego wstawiennictwu.
50Następnie uczniowie wraz z nauczycielami w uroczystym przechodzie przemaszerowali do Szkoły gdzie rozpoczęły się dalsze obchody świętowania. W drugiej części zaproszeni goście złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą naszego Patrona, która znajduję się w holu naszej szkoły. Kolejnym punktem uroczystości były występy uczniów, w których to mogliśmy podziwiać ich talenty i umiejętności były piosenki dla mamy i taty, tańce i kabaret. Każda klasa przygotowała krótki występ jako wyraz wdzięczności dla rodziców za wychowanie, zaangażowanie w opiekę i rozwój. Otrzymali oni także od swoich pociech drobne upominki i wspólnie odśpiewaliśmy głośne 100 lat. Rodzice licznie przybyli, by wspólnie spędzić czas w rodzinnej i miłej atmosferze. Były dmuchańce, ciasta przygotowane przez rodziców, ale największą atrakcją okazały się pokazy strażackie przeprowadzone przez zastęp z jednostki w Łękach Górnych. W trakcie spotkania rodzice sprzedawali ciasta, a cały dochód został przeznaczony na ufundowania obrazu naszego patrona. Serdecznie dziękujemy za udzielone wsparcie Radzie Rodziców, a wszystkim uczestnikom za chęć włączenia się w inicjatywę lokalnej społeczności. To był dzień pełen wrażeń. Dziękujemy !\
W naszym imieniu zostały złożone kwiaty przed grobem naszego patrona w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela.
Przeogarniacze.
- Uczniowie klasy IV zakończyli udział w projekcie "Przeogarniacze. Przedsiębiorczość inaczej"Po serii ciekawych spotkań czeka ich jeszcze ciekawa wycieczka. W programie wycieczki planowana jest wizyta w Podkarpackim Centrum Nauki "Łukasiewicz" . Koszt wycieczki pokrywa również fundacja "Śnieżka"Dziękujemy !
Oko w oko z biometrią
Uczniowie klasy VII - VIII w ramach edukacji w zakresie przedsiębiorczości wzięli udział w lekcji pt Oko w oko z biometrią poprowadzoną przez Macieja Orlińskiego – Dyrektora Biura Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa, Bank BNP Paribas Polska S.A.
Główne zagadnienia jakie były poruszane na lekcji to
- Jak nowoczesne technologie zmieniają świat
- Czym jest biometria i czy jest bezpieczna, jej wady i zalety
- Jakie są przykładowe zastosowania biometrii
- Jak stosowana jest biometria w banku
Egzamin na kartę rowerową.
Egzamin teoretyczny i praktyczny zdali wszyscy uczniowie kl.4 Życzymy bezpiecznych wycieczek i przejażdżek rowerowych. Gratulujemy!!!
13
Polecamy.
Zapraszamy.
Klasa VIII na strzelnicy
W dniu 10 maja 2024r. w ramach realizacji tematów strzeleckich z przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa, uczniowie klasy 8 wraz z panem Jackie Wojnarowskim udali się na strzelnicę Centrum Strzeleckie ŁUSKA w Machowej.
Zajęcia na strzelnicy odbywały się w grupach pod okiem wykwalifikowanego instruktora.
Młodzież została zapoznana z zasadami bezpieczeństwa na strzelnicy, zasadami celowania oraz typowymi błędami w technice strzelania. Każda osoba mogła oddać po 10 razy z broni krótkiej i 10 z broni długiej. Instrkror mówił równiez o realiach związanych z pracą w służbach mundurowych.
Uczniowie doskonale radzili sobie z celnym strzelaniem, dla wielu z nich było to pierwsze takie doświadczenie w życiu. Wykazali się naprawdę dobrymi umiejętnościami celowniczymi.
2
Mój czworonożny przyjaciel
Konkurs plastyczny pt. ,, Mój czworonożny przyjaciel" organizowany przez Zespół Szkół Rolniczych w Brzostku już rozstrzygnięty :
Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział i pod okiem pani Zofii Ziai wykonali piękne prace.
W konkursie udział wzięli :
Karolina Szatko
Alicja Klucznik
Martyna Walkowicz
Kornelia Bańdur
Natalia Pawłowicz
Tymoteusz Kozioł
Weronika Gąsior
Martyna Warżel
Oliwia Podraza
Na ponad 100 prac nagrodzone zostały prace Weroniki Gąsior która zajęła 1 miejsce
Martyny Warżel – miejsce 3 a Oliwka Podraza wyróżnienie.
GRATULUJEMY!
Wszystkim utalentowanym uczniom , a szczególnie tym którzy zajęli czołowe miejsca.
6
Mistrz Matematyki
W Publicznej Szkole Podstawowej w Pilźnie 26 kwietnia odbył się Gminny Konkursu Matematyczny „MISTRZ MATEMATYKI”, przeznaczony dla uczniów klas IV – VIII szkoły podstawowej.
Celem konkursu było popularyzowanie matematyki wśród uczniów, kształtowanie umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy oraz integracja uczniów z różnych szkół, mających podobne zainteresowania.
Po godzinnych zmaganiach z królową nauk uczniowie mieli chwilę na rozmowy a w tym czasie komisja składająca się z przybyłych nauczycieli miała za zadanie sprawdzenie wszystkich prac konkursowych. Po sprawdzeniu prac przez komisję nastąpiło ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród.
Naszą szkołę reprezentowali : Lena Rdzak, Sabina Karaś, Magdalena Wójcik, Tymoteusz Kozioł i Amelka Czuba.
Najlepszy wynik osiągnęła Sabina Karaś zdobywając I miejsce w swojej kategorii. GRATULUJEMY !!
Kraków z Oliwką Podrazą.
Uczniowie klasy VI i VII po raz kolejny mieli okazję wziąć udział w ciekawej wycieczce dzięki talentowi Oliwki.
Zadaniem konkursowym było przedstawienie przez uczestników własnej interpretacji dowolnego obrazu Józefa Chełmońskiego. Oliwia wybrała Sielankę i przedstawiła współczesną jej wersję z nieopisaną dbałością o szczegóły.
Do Fundacji PGE, organizatora konkursu, wpłynęło ponad 1000 wyjątkowych interpretacji obrazów Józefa Chełmońskiego.
W Muzeum Narodowym w Krakowie czekało nas miłe powitanie. W drzwiach do zwiedzanej przez nas galerii przywitał nas na honorowym miejscu rysunek Oliwki. Uczniowie wzięli udział w zajęciach w Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku w Gmachu Głównym. Podczas spotkania przekonaliśmy się, że każdy mógł znaleźć coś, co go zachwyci i zaciekawi.
Pani przewodnik przekonała nas, że rzeźba może latać, zastanowialiśmy się, dlaczego artyści malują kanciaste owoce i różowe góry. Ćwiczyliśmy ruch szermierza a nawet przejęliśmy rolę krytyków sztuki. Całkiem na serio porozmawialiśmy się o tym, czy sztuka może zmieniać świat.
W Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wiek mieliśmy szansę pobejrzeć dzieła wszystkich najwybitniejszych twórców, od Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Zofii Stryjeńskiej, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Leona Chwistka, Jana Cybisa, do Tadeusza Kantora, Marii Jaremy, Jerzego Nowosielskiego, Andrzeja Wróblewskiego, Wojciecha Fangora itd ...
Druga część wycieczki miała zupełnie inny charakter, jednak okazała sie równie atrakcyjna. W ramach zajęć „Przedsiębiorczość na Trampach”, uczniowie mieli możliwość zagrania w innowacyjną grę z elementami nauki podstaw przedsiębiorczości, dzięki której uczyli się:
– odpowiednio planować rozsądnie zarządzać budżetem
-kreatywnie wykorzystywać szanse i zagrożenia.
Zadaniem uczniów było wcielenie się we właściciela parku trampolin, który jeszcze nie istnieje – dopiero powstaje.
Rozgrywka opierała się na zbudowaniu parku trampolin, odpowiednim obchodzeniu się z budżetem, planowaniu i podejmowanych działań.W trakcie 2-godzinnej gry uczniowie podzieleni na grupy nie tylko wykonywali zadania, ale również aktywnie spędzili czas na terenie parku trampolin, korzystając z bogatej oferty sprzętowej.
Dziękujemy Oliwce za kolejną szansę na ciekawą wycieczkę, nauczycielom za wsparcie Oliwki i organizacje wyjazdów. Gratulujemy talentu i czekamy na kolejne sukcesy ;)
38
Salonik Ósmoklasisty
Uczniowie klasy ósmej wzięli udział w Salonie Ósmoklasisty połączony z Dniem Otwartym w LO PiLznO i Rzemieślnicza Branżowa Szkoła I Stopnia im. Bł. Karoliny Kózkówny w Pilźnie
Archiwum Aktualności