• Znamy nowego członka Młodzieżowej Rady Miasta w Pilźnie

          •  W dniu 22 maja 2023 roku Szkolna Komisja Wyborcza w składzie:

             

            Bartłomiej Bała, Oliwia Nalepa i Liliana Zima
            przeprowadziła wybory do Młodzieżowej Rady Miasta. 

            Samorząd Uczniowski  zorganizował i przeprowadził wybory do MRM w sposób w pełni profesjonalny. Przygotował karty do głosowania, listy obecności, odpowiednio wcześniej uczniowie zostali zaproszeni na to wydarzenie. Kandydaci mieli czas na kampanię wyborczą. 

            ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

                 W dniu wyborów uczniowie mogli samodzielnie jak dorośli obywatele dokonać wyboru swoich przedstawicieli, którzy będą ich reprezentantami w strukturach Młodzieżowej Rady Miasta, dzięki możliwości bezpośredniego przedstawiania swoich postulatów przed lokalną władzą.

            Działalność MRM jest jednym ze sposobów zainteresowania młodzieży sprawami lokalnymi oraz systematycznego zaangażowania ich w życie swojej społeczności. Jest też doskonałą lekcją lokalnego patriotyzmu i podejmowania decyzji dotyczących spraw związanych z młodzieżą na poziomie lokalnym.

            Naszą szkołe w MRM reprezentował będzie Tymoteusz Kozioł z klasy VI. Gratulujemy! 

            Jego kontrkandydatem był Bartosz Marek również z klasy VI. Dziękujemy mu za współzawodnictwo i liczymy na współpracę.

            Serdecznie dziękujemy naszemu dotychczasowemu Radnemu - Przemkowi Kuszy za oddaną pracę w MRM i wspaniałe reprezentowanie naszej szkoły. 

          • Konkursy polonistyczne.

          • Konkurs wiedzy "Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza". Nagrody zdobyli uczniowie kl. VIII : Jakub Pyrchla, Przemek Kusza i Gabrysia Paprocka.

            Został przeprowadzony również konkurs czytania ze zrozumieniem " Czytam i wiem". Nagrody otrzymali uczniowie kl. VIII: Przemek Kusza, Monika Szanduła i Martyna Gładka. Wszystkim laureatom gratuluję.

          • W Łękach Górnych zdrowo rywalizowano.


          • 17 maja 2023 Publiczna Szkoła Podstawowa w Łękach Górnych już po raz XIII gościła uczestników Gminnej Olimpiady Zdrowia w ramach Ogólnopolskiego Programu „ Trzymaj formę”. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Burmistrz Ewa Gołębiowska, której serdecznie dziękujemy za ufundowanie nagród.  Gośćmi honorowymi były pani Jadwiga Ząbek i Bożena Gawryś z Oddziału Oświaty Zdrowotnej PSSE w Dębicy

            Olimpiada miała na celu zachęcenie młodzieży do zapoznania się z zagadnieniami zdrowego odżywiania oraz kształtowanie nawyków prozdrowotnych. Uczniowie mieli okazję poznać korzyści płynące ze stosowania zdrowej diety, jak również negatywny wpływ niewłaściwych praktyk żywieniowych na funkcjonowanie organizmu.



            W konkursie wzięło udział 22 uczestników z 8 szkół: PSP w Pilźnie, Łękach Dolnych, Machowej, Zwiernika, Słotowej, Jaworza Górnego, Parkosza oraz Łęk Górnych. Uczestnicy mieli do rozwiązania pisemny test wyboru składający się z 22 pytań zamkniętych i 3 otwartych.

            Bezkonkurencyjni okazali się uczniowie PSP w Pilźnie zajmując 3 pierwsze miejsca:

            I – Martyna Sokół

            II ex aequo rodzeństwo Emilia i Kamil Mroczek.

            III  miejsce należało do Mikołaja Szewczyka z Parkosza. 

             IV i V miejsca zajęli kolejno Anna Sanok ze Słotowej i Szymon Kluza z Parkosza.

             Na wyróżnienie zasłużyły: Emilia Kula z Łęk Dolnych, Martyna Sztaba  i Julia Krzysztofek z Jaworza Górnego oraz Alan Galus z Machowej i Szymon Szwejda z Parkosza.

            Wyróżnionym dyrektor szkoły Grzegorz Stawarz oraz zaproszeni goście wręczyli pamiątkowe dyplomy i nagrody.  W oczekiwaniu na wyniki odbyło się spotkanie integracyjne połączone z degustacją zdrowej żywności.  Szkolnym koordynatorem Olimpiady Zdrowia była pani Barbara Krupa – Buras,  która dołożyła wszelkich starań aby zapewnić odpowiedni poziom rywalizacji.

          • Karta rowerowa

          • Wszyscy wykazali się dobrą znajomością przepisów, zdali egzamin teoretyczny i praktyczny. Dziękujemy Panu Policjantowi z Komisariatu Policji w Pilźnie za cenne wskazówki, pouczenia i długoletnią współpracę.

          • Mistrz Matematyki

          • Nasza drużyna Mistrzów Matematyki brała dzis udział w gminnym konkursie matematycznym. Spisali się doskonale udowadniając swój matematyczny talent. Najlepiej zaprezentowali się Igor Szypułka zajmując miejsce II i Amelka Czuba z miejscem III. Swoją wiedzą i talentem wykazali się również Przemek Kusza , Weronika Gąsior oraz Tymek Podraza.

            Gratulujemy !

          • Konkurs Piosenki Papieskiej

          • ​​​​​

            8 maja przed jurorami wystąpiło 11 uczniów, którzy zaśpiewali piosenki związane z postacią papieża Jana Pawła II oraz o tematyce religijnej. Rywalizacja była zacięta, a poziom bardzo wysoki. Ze sceny można było usłyszeć utwory, m.in. takie jak: Barka, Nie zastąpi Ciebie nikt, Liczę na Ciebie Ojcze czy Wadowice.

            Warto dodać, że celem konkursu było uczczenie, kultywacja pamięci i popularyzacja osoby św. Jana Pawła II, integracja utalentowanego młodego pokolenia podejmującego w życiu dzieło Jana Pawła II.

            Nagrody i dyplomy wręczył pan dyrektor  oraz organizator konkursu ks. Paweł Marmużniak.

            Wyniki konkursu

            klasy I-III

            miejsce I - Szatko Zuzia

            miejsce II- Szatko Klaudia

            miejsce III- Marcinek Lena

            wyróżnieni: Lena Marek, Bartosz Larysz, Kasia Miczek, Anastazja Gromniak, Natalia Bańdur, Liliana Kowal.

            klasy IV - VIII

            miejsce I - Karolina Szatko

            miejsce II - Sabina Karaś

            miejsce III - Ewelina i  Klaudia Wójcik

            wyróznieni: Oliwia Bernaś, Natalia Pawłowicz.

            GRATULUJEMY.

             

          • Wycieczka po Starym Mieście.

          • 2 maja uczniowie kl.VII i VIII zwiedzali najstarszy obszar Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. W teatrze " Bagatela" obejrzeli niezwykłą komedię w formie interaktywnego przedstawienia z udziałem publiczności. Komedia w najlepszym wydaniu z zakończeniem, które ma wiele wariantów... Wszystko zależy od publiczności. Pierwsze w Polsce przedstawienie, które nie zawsze kończy się tak samo... Kolejne wskazówki i nowe improwizacje zapewniają co wieczór inny przebieg tego pełnego humoru spektaklu.

          • Witaj majowa jutrzenko …

          • W piątek w naszej szkole świętowaliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez klasy IV i V. Historyczne scenki pokazały jak doszło do przeforsowania w sejmie pierwszej w Europie ustawy zasadniczej, która miała dać Polakom nadzieję na reformę państwa i utrzymanie niepodległości. Stroje z epoki, słowa polskich patriotów, w tym króla Stanisława Augusta Poniatowskiego przybliżyły nam ważność tego wydarzenia dla losów kraju.

            Wiersze i pogodne pieśni z tego okresu podobały się uczniom zgromadzonym w sali gimnastycznej. Dziękujemy pani Anecie za przygotowanie uczniów do występu.

          • Edukacja ekonomiczna

          •  

            W drugim półroczu, oprócz realizacji programu Finasoaktywni, Szkolna Kasa Oszczędności edukowała najmłodszych i tych trochę starszych. W klasie I pani Anetka z klasą I  obejrzała  film edukacyjny, wyjaśniający skąd się wzięły pieniądze oraz jak powstają monety. Potem uczniowie rozwiązywali krzyżówkę związaną z finansami, dzielili pieniądze na banknoty i monety, uczyli się rozmieniać na drobne i rozwiązywali zadania związane z płaceniem. Natomiast klasa III z panią Magdą  oprócz rozwiązywania krzyżówki, która pozwoliła im utrwalić wiedzę o finansach, rozwiązywała zadania dotyczące gospodarowania budżetem domowych i  wdrażania oszczędności.

              U starszaków, a więc w klasie IV i V odbyły się lekcje związane z prezentacją  na temat środków płatniczych w Polsce. Oprócz pogadanki uczniowie mogli popisać się wiedzą na temat walut, banknotów, sposobów płacenia itd. Z łatwością po lekcji rozwiązali krzyżówki i rebus ekonomiczny. Klasa VI mająca wiedzę  o kupowaniu i płaceniu w małym palcu J zajęła się czymś trudniejszym. Klasa podzielona na drużyny zagrała w planszówkę z cyklu Ekonomia na co dzień i rozgromiła rozgrywkę Czas jako wartość ekonomiczna, dodatkowo zostali przetestowani ze swojej wiedzy na temat Banku Centralnego  korzystając z quizów z tej samej serii. Poza lekcjami, podczas zajęć świetlicowych uczniowie dowiedzieli się skąd dorośli biorą pieniądze, jakie są  rodzaje banknotów oraz jak gospodarować domowym budżetem,  na koniec gra w „Wielkie zakupy”, czyli sami gospodarujemy pieniędzmi.

             

          •         KWIECIEŃ MIESIĄCEM PAMIĘCI NARODOWEJ


          • Uczniowie klasy 8 i 7 wspólnie z uczniami ze szkoły w Parkoszu w dn. 21 kwietnia 2023r. udali się na wycieczkę do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau   w Oświęcimiu by zobaczyć na własne oczy tragiczną historię naszego Narodu. Była to wspaniała lekcja historii. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wsłuchiwali się w bardzo interesujący i ciekawy  przekaz przewodnika. W ciszy i zadumie oglądali dostępne pamiątki, ślady i pozostałości po zamordowanych więźniach.

            Wykazali się właściwą postawą podczas zwiedzania i wzorowym zachowaniem na ziemi zbroczonej krwią i posianej ludzkimi prochami. Wzorowa postawa uczniów wzbudziła podziw przewodników i spotkała się z uznaniem i podziękowaniem. DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM ZA WZOROWE REPREZENTOWANIE NASZEJ SZKOŁYJ Klasie 8 wraz      z wychowawczynią p. Zosią za zorganizowanie wycieczki.  

          • Apel

          • Rozdanie nagród

            W poniedziałek po długiej przerwie nastąpiło rozdanie nagród szczęśliwym zwycięzcom Mistrza Matematyki. Była to też okazja aby rozdać nagrody za rozstrzygnięty na szczeblu gminnym Konkurs Plastyki Obrzędowej organizowany przez Dom Kultury w Pilźnie. Gratulujemy Bartoszowi Laryszowi I miejsca, Jagodzie i Julkowi Rataj wyróżnienia w swoich kategoriach.

             

            Nastąpiło też wręczenie dyplomów i gratulacji Przemkowi Kuszy, który na szczeblu powiatowym zajął I miejsce w konkursie pożarniczym , został też laureatem  prestiżowego konkursu „Ośmiu Wspaniałych” i reprezentował nasz powiat na ogólnopolskich eliminacjach. Cała szkoła serdecznie pogratulowała sukcesów swojemu koledze.

            Został też podsumowany Dzień Ziemi i przyjaciołom środowiska naturalnego zostały wręczone nagrody. Informujemy, że najbardziej EKO  w naszej szkole zostali  Kajtek Dudek, Weronika Gąsior, Kornelia Bańdur, Martynka Walkowicz i Alicja Klucznik.

            Uczniowie z kl. VIII brali udział w konkursie zorganizowanym przez RBS w Pilźnie „The Power of Culture”, w nagrodę wzięli udział w lekcji  z native speakerem,  były zabawy i quizy językowe. Dziś uczestnicy w obecności całej szkoły odebrali dyplomy.

            Uczniowie klas I – III z niecierpliwością czekali na rozstrzygnięcie szkolnego konkursu biblioteki szkolnej „Zwierzyniec Brzechwy „. Uczniowie wykonali piękne, pracochłonne pacynki, kukiełki  czy laleczki inspirowane wierszami Jana Brzechwy i zostali nagrodzeni dyplomami i książkami. Podziwiamy ich zaangażowanie i pomysłowość, bo ekspozycja ich prac stoi na korytarzu.

             I miejsce Adam Potocki i Marcelina Kozioł,

             II miejsce Bartosz Larysz,

            III miejsce Lena Marek

            wyróżnienia: Franek Lipiński , Natalia Bańdur i Hubert Reszutko.

            Na zakończenie apelu świętowaliśmy imieniny naszego dyrektora Pana Grzegorza, cieszymy się , że w piątek otrzymał wyróżniającą ocenę pracy wystawioną przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Gratulujemy – good job!

          • Mistrz Matematyki

          • Eliminacje szkolne

            Poniedziałek w naszej szkole upłynął pod znakiem matematyki i logiki, a to za sprawą eliminacji do Gminnego Konkursu  Mistrz Matematyki. Wyłonieni w klasowych eliminacjach uczniowie, po 3 z każdej klasy, rywalizowali ze sobą o możliwość wzięcia udział w konkursie w Pilźnie.

            Zmagania uczniów, z podziałem na kategorie wiekowe, oglądali ich koledzy, którzy również chętnie liczyli i sprawdzali wyniki zarabiając przy tym słodycze. Zadania z treścią były nie tylko rachunkowe, ale również logiczne, liczył się spryt i łączenie wiedzy z praktyką. Wesołe „rozgrywki stolikowe” wyłoniły reprezentantów klas:

            kl. IV Weronika Gąsior,

            kl. V Igor Szypułka,

            kl. VI Tymek Podraza,

            kl. VII Amelka Czuba,

            kl. VIII Przemek Kusza.

            My jednak gratulujemy wszystkim fonom matematyki.

          • Dzień Ziemi w naszej szkole

          • W piątek klasy od 1 do 6 bardzo intensywnie obchodziły Światowy Dzień Ziemi, którego celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Nauczyciele uświadamiali uczniom, jak kruchy jest ekosystem naszej planety. Każda klasa robiła coś ciekawego, aby pokazać, że środowisko naturalne jest dla nich ważne.

            W salach lekcyjnych uczniowie obejrzeli film edukacyjny, pokazujący jak chronić przyrodę. Potem każda klasa napisała konkurs w formie ekologicznej krzyżówki. Najlepsi przyjaciele Ziemi otrzymają dyplomy i upominki w poniedziałek podczas apelu. Trzecioklasiści sadzili rośliny doniczkowe, czwarto- i piątoklasiści wysłuchali informacji o skutkach degradacji przyrody na świeżym powietrzu. Klasa I wydostała się z escape roomu popisując się wiedzą o środowisku.    Chętni wykonali ekopocztówki na ogólnopolski konkurs, a pozostali piękne plakaty promujące ochronę przyrody. Oprócz zabaw, quizów i kolorowanek  poruszających tematykę proekologiczną powstały kolorowe gazetki klasowe. Dziękujemy uczestnikom za zaangażowanie.

          • Przemek wygrywa !!

          • 19 kwietnia Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy odbyły się  eliminacje powiatowe Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież zapobiega pożarom”. W teście wiedzy wzięli udział uczniowie, którzy w eliminacjach miejskich zajęli 1. lub 2. miejsce. Naszą szkołę reprezentowali Wojciech Małozięć i Przemysław Kusza. Miło nam poinformować, że Przemek zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii.

            Wojtek poradził sobie dobrze a należy zaznaczyć, że był najmłodszym uczestnikiem konkursu.

            Uczestnicy eliminacji, którzy zajęli I miejsce, zakwalifikowali się do wojewódzkiego szczebla turnieju, który odbędzie się 19 maja br. w Przemyślu.

          • Podsumowanie

          • Zanim rozpoczęliśmy przerwę świąteczną zebraliśmy się na krótki apel, podczas którego pan dyrektor przypomniał wszystkim istotę Świąt Wielkiej Nocy.  Życzył zebrany uduchowionego czasu, spędzonego z rodziną  bez pośpiechu i stresu.

            Była to też okazja do podsumowania konkursów. Na szczeblu szkolnym został rozstrzygnięty konkurs plastyki obrzędowej. Najpiękniejsze, najbardziej pracochłonne i pomysłowe stroiki zostały wybrane, a ich twórcy nagrodzeni dyplomami i nagrodami.

             

            Dyrektor wręczył, też wobec całej szkoły, dyplomy i nagrody za konkurs pożarniczy, o którym już pisaliśmy. Przemek i Wojtek zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

            W konkursie Piosenki Ludowo – Folkowej III miejsce zajęła Lena, która również zebrała szczere gratulacje. Dyrektor podziękował też za świetny występ uczestniczkom XVI Powiatowego Konkursu Piosenki Angielskiej „English Song Competition”, szczególnie solistce Karolinie.

          • Przemek Kusza vel Wspaniały


          • Wszyscy wiedzieliśmy, że Przemek Kusza z kl. VIII  to aktywny i mocno zaangażowany człowiek, ale niedawno dostaliśmy to na piśmie J. Miło nam poinformować, że otrzymał tytuł Wspaniałego w Samorządowym Konkursie 8  Wspaniałych  na szczeblu powiatowym.  Przemek jest kandydatem powiatu dębickiego do XXIX Ogólnopolskiej Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” i 30 marca uczestniczył zdalnie w eliminacjach przed komisją konkursową organizatora.  

            W środę tj. 05. 04. 2023 r. uczestniczył w sesji Rady Powiatu podczas, której odebrał gratulacje, dyplomy i nagrodę z rąk Starosty Powiatu Dębickiego pana Piotra Chęcieka. Pamiętajmy, że nie chodzi tu o nagrody i zaszczyty, ale dostrzeżenie pracy wolontarystycznej młodych ludzi w swoich środowiskach lokalnych.  Warto działać, warto być dobrym i aktywnym.

          • Brawo, Liliana!

          • Wytańczyła 3 medale

            Nasi uczniowie są super! Realizując swoje pasje, odnoszą sukcesy na wielu polach. Miło nam pochwalić się, że Liliana Zima ze swoimi koleżankami ze Studia Tańca Honorata w Tarnowie, zdobyła aż 3 medale w różnych kategoriach podczas Mistrzostw Polski w Cheerleadingu Sportowym w Raszynie, które odbywały się w dniach 22-25 marca. Sukces się tym większy, że zespół trenuje od niedawna, a ich udział w zawodach ogólnopolskich zorganizowanych przez Polski Związek Sportowy Cheerleadingu  był dla nich wyzwaniem.  Cztery dni  rywalizacji w Raszynie k/Warszawy były czasem niezwykłych emocji i wielkiego wysiłku. Lilianie gratulujemy i czekamy na kolejne miejsca na podium.

          • Warsztaty wielkanocne klas I-III

          • Czy wiecie, jak wyglądała Siuda Baba, w jakim celu pucherok odwiedzał gospodarstwa lub na czym polegał zwyczaj zwany pogrzebem żuru i śledzia? Nie? A my już wiemy! Tego, jak i wielu innych ciekawych rzeczy związanych z dawnymi obrzędami wielkanocnymi dowiedzieliśmy się w Muzeum Regionalnym w Pilźnie. W czasie warsztatów p. kustosz opowiadała nam o tradycjach, które były kultywowane zwłaszcza w naszym regionie. Aż trudno uwierzyć, że było ich tak wiele!

            Mieliśmy okazję również zobaczyć, jak wyglądał stół przygotowany do wielkanocnego śniadania i obejrzeć wiele fotografii przedstawiających dawne zwyczaje, które w większości już zanikły. Na zakończenie każdy z nas wykonał świąteczną ozdobę, zapewne udekorujemy nimi nasze koszyczki ze święconką lub stoły. Serdeczne podziękowania za ogromną dawkę wiedzy i wspaniałą wiosenną atmosferę składamy paniom prowadzącym warsztaty. Mamie jednego z naszych uczniów dziękujemy zaś za pomoc w organizacji tej wycieczki!