• Laboratorium przyszłości

          •          Zachwyceni technologią 3d, najmłodsi uczniowie podczas zajęć rozwijających zainteresowania samodzielnie mieli możliwość tworzenia dzieł, dzięki długopisowi 3d. Po krótkiej instrukcji obsługi oraz przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa drugoklasiści przystąpili do pracy. Motywem przewodnim były jesienne liście, które pozwoliły wykorzystać ciepłe barwy filamentu. Wychodząc z lekcji uczniowie już mieli głowy pełne pomysłów na kolejne wzory. Z pewnością długopis 3d będzie wykorzystywany jeszcze nie raz.

          • Boisko - już otwarte

          •     Niezmiernie się cieszymy, że przy naszej szkole powstało boisko, które spełnia wszelkie zasady bezpieczeństwa i daje możliwość uprawiania koszykówki, piłki ręcznej i siatkówki. Niezbędna infrastruktura w postaci trybun, piłkochwytów czy oświetlenia umożliwia pełne wykorzystanie potencjału obiektu. Dzieci i młodzież z Łęk Górnych będą mieli możliwość rozwijania swoich sportowych pasji, dbania o kondycję fizyczną czy zabawy.

            W prawdzie pogoda odwlekała datę otwarcia, jednak w ten piątek tj. 21.10.2022 odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi i przekazanie do użytku boiska wielofunkcyjnego, które posiada sztuczną nawierzchnię, znajduje się na nim trybuna z 36 miejscami siedzącymi, a całość oświetlona jest profesjonalnym kompleksem lamp, co umożliwi korzystanie z boiska także wieczorową porą. Boisko w 50% zostało sfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki i w 50% ze środków Gminy Pilzno, za co serdecznie dziękujemy Pani Burmistrz Ewie Gołębiowskiej oraz Panu Wiceburmistrzowi Krzysztofowi Krawcowi za ogromną przychylność i wsparcie w powstaniu tego boiska. Zapraszamy do galerii zdjęć, w której możemy prześledzić powstawanie boiska od przysłowiowego zera.

          • Akademia z okazji DEN na sportowo.

          •         W naszej szkole akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się wyjątkowo późno, bo dopiero 17. 10. 2022 tj. w poniedziałek. Tę środowiskową uroczystość uświetnili swoją obecnością pani Ewa Gołębiowska Burmistrz Pilzna, pan Czesław Ziaja przewodniczący Rady Miejskiej w Pilźnie oraz Krystyna Gądek z MZASiP. Miło było nam również gościć emerytowanych pracowników szkoły i rodziców uczniów.

            Na początku pan dyrektor podziękował osobom, które przyczyniły się do powstania boiska szkolnego m. In. Radnym Rady Miejskiej i pani Burmistrz, którzy zaakceptowali tę inwestycję i wsparli ją finansowo z budżetu Gminy. Podziękowania otrzymał także wykonawca z firmy G- Krusz pan Artur Cichowski, który jest wykonawcą tego obiektu.

               Następnie pan dyrektor wręczył nagrody dyrektora siedmiu nauczycielom i czterem pracownikom obsługi, a wszystkim serdecznie podziękował za sumienną pracę w ubiegłym roku szkolnym. Gdy głos przejęły dzieci mogliśmy zobaczyć układ taneczny z hula hop, potem z pomponami oraz rozmowę sportowców czy scenkę z sabatu czarownic na wesoło. Na zakończenie nauczyciele otrzymali od uczniów kwiaty i życzenia. Natomiast rodzice przygotowali dla pedagogów i zaproszonych gości poczęstunek, który był miłym gestem, za co dziękujemy.

        • Wycieczka do Wrocławia
          • Wycieczka do Wrocławia

          • ​​​​​​

            Sprawozdanie z wycieczki do Wrocławia

            W dniach 5-6 października 2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Łękach Górnych wzięli udział w wycieczce dofinansowanej przez Rządowe Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” do Wrocławia.Program wycieczki obejmował Muzeum Panoramy Racławickiej, Ogród Botaniczny, Halę Stulecia i Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.W muzeum Panoramy Racławickiej uczniowie podziwiali malarstwo  J. Kossaka i poznali historię bitwy pod Racławicami. W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego uczestnicy zachwycali się bogatą kolekcją roślin (ponad 2000 roślin z bogatą historią)            i ciekawą architekturą ogrodu. Następnie uczniowie zwiedzili i poznali historię zabytkowej Hali Stulecia zwanej też Halą Ludową, która została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejnym punktem który młodzież zwiedziła było Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Uczestnicy z zainteresowaniem oglądali zgromadzone eksponaty i słuchali ciekawej historii z zakresu kultury i dziedzictwa narodowego. 

            Uczniowie odbyli również spacer po Rynku we Wrocławiu z przewodnikiem. Spacer przez miasto pozwolił młodzieży zapoznać się z ważnymi zabytkami Wrocławia. Pręgierzem, Ratuszem, Sukiennicami i zabytkowymi świątyniami. Wszystkiemu przyglądały się  i towarzyszyły wrocławskie krasnale.Uczniowie mieli okazję przejść przez Ostrów Tumski- najstarszą część Wrocławia. Otoczony wodami Odry dawny gród, który dał początek miastu, mieści wiele zabytków architektonicznych. Na dawnym  Grodzie Piastów Śląskich w Domu Notre Dame grupa spędziła nocleg z 5/6 października w pięknych pokojach. W podziemiach Domu Notre Dame z przewodnikiem uczniowie zwiedzali pozostałości zamku książęcego z XIII w. z czasu panowania Piastów Śląskich. Z zachwytem wędrowali po pięknym Ogrodzie Zoologicznym, a na koniec wycieczki podziwiali panoramę miasta z 50 piętra wieży  Sky Tower. Wycieczka przebiegała w miłej i serdecznej atmosferze. Wspólnie spędzony czas na długo pozostanie w pamięci uczestników. 

             

            ​​​​​​      

             

          • Pasowanie na ucznia klasy I

          •            Miło nam poinformować, że 11 października do grona uczniów naszej szkoły zostało oficjalnie przyjętych 17 pierwszoklasistów. Dzieci zaprezentowały zaproszonym gościom i swoim rodzicom czego nauczyły się od początku roku szkolnego. Tym samym udowodniły, że są świetnie przygotowane do roli ucznia i znają już zasady obowiązujące w szkole, a starsi koledzy z kl. IV chętnie powitali ich wśród społeczności szkolnej. 
             

                   Po występie przyszedł czas na część główną uroczystości, czyli pasowanie. Nasi najmłodsi ślubowali, że będą się starali być wzorowymi uczniami i godnymi reprezentantami szkoły. Na ten ważny moment czekali z niecierpliwością i z pewnością zostanie on w ich pamięci na długo, a życzenia, dyplomy i upominki od gości oraz organizacji szkolnych będą dla pierwszaków miłą pamiątką. 

          • S jak segregacja


          •              Mamy nadzieję że w naszej szkole uczniowie znają zasady segregacji odpadów komunalnych. Aby przybliżyć szczególnie najmłodszym te zasady 3 października na sali gimnastycznej odbyła się pogadanka na ten temat. W trakcie apelu przekazano uczniom ogólne informacje dotyczące metody ograniczenia ilości odpadów podlegających utylizacji, przez odzyskiwanie surowców nadających się do ponownego przetworzenia. Uczniowie oglądnęli film instruktażowy, wysłuchali piosenek i wierszy o prawidłowej segregacji. 

             Na koniec mieli zadanie praktyczne do wykonania polegające na prawidłowej selekcji śmieci do odpowiednich pojemników z którym poradzili sobie wyśmienicie. Uczniowie klas starszych na lekcjach biologii wykonali również  plakat o tej tematyce. 

          • Dziś oszczędzam w SKO, jutro w Banku Spółdzielczym.

          • Z przyjemnością informujemy, że Bank Spółdzielczy w Pilźnie wznawia kolejną edycją konkursu SKO.

            Rywalizacja klasowa i  indywidualna już ruszyła, nasz skarbnik Jakub Bernaś będzie przyjmował wpłaty na książeczkę SKO w sali lekcyjnej klasy I na każdej długiej przerwie.

            Zachęcamy do systematycznego oszczędzania w Szkolnej Kasie Oszczędności

          • Spotkanie z policjantem.

          • Wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli 30 X spotkać się z policjantem dzielnicowym Arturem Rasiem. Podczas zajęć z uczniami zwrócił szczególną uwagę na bezpieczeństwo w drodze do i ze szkoły, A także w samej szkole, jak zachować się w kontakcie z obcymi zwierzętami, dotknął zjawiska cyberprzemocy oraz wyłudzeń wśród seniorów. Dodatkowo w grupie najstarszych klas zasygnalizował niebezpieczeństwa związane z używaniem środków psychoaktywnych.

             

            Pan policjant przekazał wiele cennych informacji i wskazówek, które pozwolą uniknąć pewnych zagrożeń w życiu codziennym. 

          • Dzień Chłopaka w naszej szkole

          • Czwartek upłynął nam w szkole pod znakiem krawata, nasi najprzystojniejsi starsi i młodsi ubrani w te męskie atrybuty mogli zdobyć całodzienną niepytajkę. Oprócz tego Samorząd Uczniowski wieczorem już dla wszystkich uczniów naszej szkoły zorganizował dyskotekę szkolną z zapiekankami i popcornem. Wygłodniali tańca, zabawy, spotkań towarzyskich uczestnicy wyśmienicie się bawili i nie chcieli opuścić imprezy. W piątek również cały dzień świętowaliśmy obdarowując się słodyczami lub innymi drobiazgami. Chłopcy mogą te dwa dni zaliczyć do udanych, na pewno zostali docenieni przez koleżanki i wychowawczynie.

          • Ze sztuką na Ty

          • Nasi uczniowie są już ze sztuką na Ty, dzięki lekcji przeprowadzanej przez realizatorów projekt Ze sztuką na Ty. Program został sfinansowany ze środków projektu Działaj Lokalnie, na które Towarzystwo Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej z Muzeum Regionalnym uzyskało wsparcie.

            Pan Jacek Podlasek z panią kustosz Marzeną Baum Gruszowską  przygotowali i przeprowadzili lekcję z prezentacją, w której w jasny i prosty sposób przybliżyli młodzieży najważniejsze kierunki malarskie, wskazali na różne sposoby postrzegania świata przez malarzy. Uczniowie przypomnieli sobie najbardziej znane obrazy i ich autorów, ale wszystkich najbardziej zainteresowali lokalni artyści. Najbliższy sercu pilźnian jest oczywiście Stanisław Westwalewicz, który utrwalił na swoich płótnach plenery czy architekturę Pilzna. Jednak naszych uczniów najmocniej zaintrygował pochodzący z Łęk Górnych Ryszard Paprocki znany ze swoich murali, rysunków 3D, ale również grafiki czy rzeźby. Znany i ceniony w Polsce i na świecie artysta plastyk Ryho zaimponował naszym wychowankom talentem, nowoczesnością i karierą. Teraz szukają talentu u siebie tworząc prace, które podsumują projekt Ze sztuką na Ty!

             

        • Tydzień profilaktyki
          • Tydzień profilaktyki

          • ​​​​​​     Nasza szkoła czynnie włączyła się w akcję zorganizowaną przez MEN oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Od 12 do 16 września przeprowadziliśmy szereg działań o charakterze profilaktycznym, poruszających w szczególny sposób tematykę dbania o własne zdrowie, zachowywania higieny osobistej i zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych.

                 W ramach „Tygodnia dla profilaktyki chorób zakaźnych” klasy I-III uczestniczyły w czasie lekcji w pogadankach o charakterze prozdrowotnym. Zwracaliśmy uwagę m.in. na dezynfekcję, przypominaliśmy jak należy prawidłowo myć ręce oraz rozmawialiśmy o tym, dlaczego trzeba regularnie wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy. Zajęcia zakończone były rozwiązywaniem quizów, zagadek i krzyżówek o tej tematyce. Zwieńczeniem akcji była dla nas organizacja konkursu pod hasłem „Higiena- klucz do zdrowia”, w czasie którego uczniowie w formie pracy plastycznej zachęcali do dbania o swoje  zdrowie. Lista nagrodzonych osób przedstawia się następująco:

             

            Klasa I:

            I miejsce – Bartosz Larysz

            Wyróżnienie – Wojciech Małozięć

            Klasa II:

            I miejsce – Klaudia Szatko

            Wyróżnienie – Anna Madeja

            Klasa III:

            I miejsce – Lena Marek

            Wyróżnienie – Anastazja Gromniak

            Gratulujemy zwycięzcom, ale pozostałym uczestnikom również przekazujemy wyrazy uznania za przygotowanie pomysłowych prac ze wspaniałym przekazem. 

            Ten tydzień był okazją, aby w przyjaznej atmosferze i ciekawej formie przeprowadzić w naszej  szkole kampanię propagującą korzyści dotyczące zdrowia i wczesnej profilaktyki, a także właściwe zachowania zdrowotne.  Ważnym celem edukacji zdrowotnej było uświadomienie potrzeby dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do jego ochrony. Dlatego wykonano: ogólnodostępną gazetkę o tej tematyce, przeprowadzono szereg pogadanek na lekcjach biologii i godzinach z  wychowawcą. Uczniowie obejrzeli ciekawy film i prezentacje CD.                                                                                                              

             Mamy nadzieję że zorganizowane działania przyczyniły się do pogłębienia   świadomości,  wiedzy i  umiejętności  uczniów potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych.  

          • Jesienna świetlica.

          • Uczniowie kl 1-3 uczęszczający na zajęcia świetlicowe po własnoręcznym przygotowaniu dekoracji chętnie pozowali do zdjęć.

            Piękna ramka własnoręcznie wykonana zachęcała do robienia pięknych zdjęć.

          • Zero waste

            1. Dziel się z kolegą lub koleżanką np. masz dwa plany lekcji, które dostałeś gratis w sklepie daj koledze, żeby nie musiał kupować,
            2. Zeszyt do informatyki  ma zapisane tylko kilka kartek zrób z niego brudnopis,
            3. W zeszycie do fizyki zostało tylko kilka kartek, ale wyrwij je i używaj do notatek,
            4. Zanim zdecydujesz o kupnie czegoś zastanów się czy naprawdę tego potrzebujesz np. pożycz to od kolegi, żeby sprawdzić czy to jest to o czym marzysz!
            5. Nie drukuj bez potrzeby, przejrzyj stare czasopisma, nieaktualne podręczniki, zeszyty ćwiczeń i wycinaj potrzebne informacje,
            6. Raczej bierz szybki prysznic niż kąpiel, nie lej wody bez potrzeby np. przy myciu zębów,
            7. Nie masz daleko, wybierz rower lub hulajnogę, nie proś rodzica o podwiezienie, przejdź się,
            8. Segreguj śmieci nie tylko w domu, pamiętaj w szkole przy wejściu są pojemniki na plastik, papier,
            9. Zbieraj zakrętki PET,
            10. Kredek, mazaków używaj do końca, to nic, że w komplecie brakuje zielonego albo przekaż je świetlicy szkolnej,
            11. Używaj wielorazowego bidonu, noś picie z domu, kompot, herbatę lub kupowany w szklanym opakowaniu napój,
            12. Nie bierz plastikowych sztućców w barach, jeśli je już otrzymasz, nie wyrzucaj użyjesz na klasowym ognisku,
            13. Pamiętaj, że wielu  jednorazowych produktów możesz używać częściej,
            14. Zbieraj owoce i warzywa i przechowuj . W zimie poczujesz magię lata za darmo (mrożenie, suszenie, pasteryzowanie),
            15. Przedmioty, których już nie używasz sprzedawaj na Olx, Vinted czy Allegro, także Marketplacie,
            16. Korzystajmy z jednostronnie zadrukowanych kartek ksero, oszczędzimy lasy i pieniądze.

            Nasze postępy w zmianie nawyków będziemy podsumowywać raz w miesiącu, w  klasach pojawiły się pudełka z papierem ksero do ponownego użycia, pudełko na zakrętki, które dyżurny będzie wynosił do pojemnika na zewnątrz, będziemy zaglądać do kosza, żeby sprawdzić czy plastikowe butelki lądują w pojemniku do segregacji, ustawiliśmy dodatkowy pojemnik na plastik i papier przy bibliotece szkolnej oraz pudełko na zakrętki,  będziemy się chwalić, który z punktów zastosowaliśmy, zobaczymy jak sprzedawać na portalach internetowych, porozmawiamy z rodzicami o oszczędzaniu.

            Jeśli masz jeszcze inny pomysł na zero waste podpowiedz nam ….

             

          • Niezwykła lekcja biologii…

          • To miała być dla klasy VI kolejna zwykła lekcja o zwierzętach. Okazało się jednak, że w klasie jest prawdziwy odkrywca, archeolog, który przyniósł najprawdopodobniej ząb mamuta. Szkoda, że brak w szkole specjalisty od odkryć kopalnych, który potwierdziłby autentyczność znaleziska. Najważniejsze, że lekcja rozbudziła ciekawość uczniów klasy szóstej. Dziękujemy Ci Bartku za ciekawy eksponat.

          • I kropka.

          • 15 wreśnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawi

            W naszej szkole też uczciliśmy ten dzień, wykorzystując go do nauki i zabawy.

          • Laboratorium przyszłości

          • ​​​​

            Uczniowie klasy 6 wraz z wychowawcą odkrywali tajniki wydruku 3D. Po krótkim szkoleniu i rozszyfrowaniu takich tajemniczych słów jak na przykład filament mogli przystąpić do projektowania swoich modeli 3D.  Ponieważ wydruk trwał prawie 3 godziny, uczniowie nie mogli doczekać się efektu, ale byli z siebie dumni. Mają już mnóstwo pomysłów na kolejne wydruki.

          • Dożywianie.

          • Od 19 września rusza dożywianie. Chętni powinni zapisywać się w sekretariacie. Koszt na wrzesień to 60 zł.