• Rodacy - Bohaterom

     • zbiórka żywności dla kombatantów

      Radna Młodzieżowej Rady Miasta Marika Błońska wraz z opiekunem panią Anną Jurek,  we współpracy ze szkolnym kołem Caritas włączyły się w akcję Rodacy – Bohaterom. Dzięki hojności uczniów, szczególnie klas 1-3 przygotowały  paczkę świąteczną, która zostanie  przekazana przez pracowników Urzędu Miejskiego w Pilźnie do punktu zbiórki skąd trafi do potrzebujących kombatantów na Kresach.

      Rodacy-Bohaterom to akcja stworzona w 2010 roku przez Stowarzyszenie Odra-Niemen, dzięki spotkaniu z płk. Weroniką Sebastianowicz Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi. Zaczynali od zbiorki darów na święta  “Paczka dla polskiego kombatanta na Kresach”. Obecnie Rodacy-Bohaterom to obok zbiórki darów dla weteranów, także szeroki obszar edukacji historycznej, dbanie o polskie kwatery na Kresach, współpraca ze środowiskiem kombatantów w Polsce i poza jej granicami.

       

     • Konkurs szopek i stroików.

     • Bożonarodzeniowe, plastyczne cudeńka Nasza szkoła jak co roku wzięła udział w Gminnym Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych i w Gminnym Konkursie Stroików Bożonarodzeniowych organizowanych Dom Kultury w Pilźnie. 

      . Nasi uczniowie wzięli udział w rywalizacji w trzech kategoriach.

      Klasy I – III: II miejsce Oliwia Bernaś kl. I

      III miejsce Krystian Baran kl. II

      III miejsce Julia Miczek kl. III

      Wyróżnienia: Tomasz Szanduła kl. II

      Natalia Pawłowicz kl. III

      Krystian Gołąb kl. III

      Kornelia Bańdur kl. III

      Prace zostały przygotowane pod okiem pań Marii Wójcik, Anety Szypułki i Zuzanny Papiernik,

      Paniom gratulujemy zdolnych uczniów.

      Klasy IV – VI:

      III miejsce Weronika Szypułka kl. VI

      wyróżnienie Jagoda Rataj kl. V

      Wyróżnione szopki powstały pod opieką pani Zofii Ziaja.

      Szopki Rodzinne I miejsce Elena Szatko kl. III i Mateusz Szatko kl. IV

      Wśród stroików na uznanie jury zasłużyły sobie prace Kacpra Daniela z kl. V i Kornelii Bańdur z kl. II. Wyróżnienia Kacpra gratulujemy pani Zosi, a wyróżnienia Kornelii pani Zuzannie.

      Cieszymy się i jesteśmy niezwykle dumni, że prace naszych uczniów rokrocznie są doceniane i nagradzane na szczeblu gminnym. Dziękujemy naszym Wychowankom i ich Rodzicom za wkład pracy, poświęcony czas i za poniesione koszty. Jednak mamy nadzieję, że włożone w te małe dzieła sztuki serce pozwoli zachować najlepsze tradycje bożonarodzeniowe regionu.

     • Spotkanie z podróżnikiem

     • z wizytą w Kenii

       

       

      Podróżniczka z trzask.pl spotkała się z uczniami naszej szkoły, aby opowiedzieć o Kenii państwie położonym we wschodniej Afryce. Wraz z uczestnikami wyprawy przenosimy się do Mombasy, podróżujemy autobusem pełnym karaluchów, kupujemy pamiątki od tubylców. Już na miejscu spotykamy z Masajami, mówimy i śpiewamy w języku suahili. Udajemy się z wizytą do jednej z chat w miejscowej wiosce, gdzie poznajemy zwyczaje tam panujące. Mierzymy też  stroje Kenijczyków, oglądamy ich broń, przyglądamy się typowej kuchni afrykańskiej – nie próbujemy potraw fuj. Później odwiedzamy sawannę i poznajemy wielką piątkę: lwa, nosorożca, słonia, bawoła i lamparta. Kolejne kilka dni spędzamy na safari. Odwiedzamy park narodowy Masaj Mara na południu kraju i szczerze współczujemy słoniom zabijanym dla pozyskania cennej kości słoniowej. Pełni wrażeń żegnamy się z Afryką i wracamy na lekcję nucąc cichutko hakuna matata.

     • Mikołajkowy Dar Serca - finał

     •  8 grudnia w hali Liceum Ogólnokształcącego w Pilźnie miał miejsce występ, który kończył akcję zainicjowaną w celu zebranie funduszy na rehabilitację najmłodszych mieszkańców gminy Pilzno, w tym Dominiki z Łęk Górnych.

             W przedstawieniu swój udział miała muzyczna drużyna z Łęk Górnych w składzie: Kuba Chrostek, Kuba Pyrchla, Karolina Szatko, Aleksandra Bańdur, Weronika Szypułka i Magda Karaś. Do finałowego występu, niczym do meczu ekstra klasy przygotowała ich Anna Wnęk, poddając ich głosy ciężkiej próbie, bo zaśpiewali Tolerancję z repertuaru Stanisława Soyki, Takiego Janicka na góralską nutę, piękną jak zawsze piosenkę Cudownych rodziców mam, już w lżejszym, wesołym tonie Zimny drań i A ja nie chcę czekolady.

          Wprawdzie nie wygrali pucharu UEFA, ale zdobyli coś cenniejszego; uznanie widzów i wkład w czynienie dobra, w pomoc dzieciom wymagającym rehabilitacji. Szczególnie miły jest przyjazd i brawa od licznie przybyłych łęczan. Do zobaczenia za rok.

     • Mikołajkowy Dar Serca

     • Łęczanie Ci duzi i mali to ludzie o ogromnych sercach, o czym przekonywaliśmy się niejednokrotnie przy okazji wszelakich akcji

      . Tym razem również nie zawiedli i aktywnie wsparli inicjatywę na szczeblu lokalnym, bo szkoła aktywnie pozyskiwała fundusze na rzecz dzieci. Połączenie szczytnego celu z przyjemną formą pierniczkowo – niespodziankową zaowocowało zebraniem UWAGA 1044 zł, która to suma już została wpłacona na konto organizatora. Dziękujemy organizatorce akcji na terenie szkoły pani Annie Jurek oraz  nauczycielom i pracownikom obsługi, bo bez nich ani rusz, pomaganie mają we krwi.

     • Mikołaj w szkole.

     • Imieniny świętego Mikołaja są co roku doskonałą okazją do oderwania się od rutynowego szkolnego planu dnia. Zgodnie z tradycją Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem p. Anną Jurek zorganizował spotkanie ze świętym Mikołajem.

      Gość zawitał w szkolne progi około godziny 9.00 i dla każdego przyniósł przeróżne słodkości i zabawki. 

            Zapewne nasi uczniowie byli grzeczni .... Mamy nadzieję prezenty się Wszystkim  podobały, a słodycze  nie zaszkodziły nadmiarem. Każdy tego dnia był uśmiechnięty i miał dobry humor.Bądźcie grzeczne, to w przyszłym roku to Mikołaj przyjdzie do Was znowu.

      Warto podziękować też rodzicom, którzy mieli swój udział w kompletowaniu prezentów.

     • Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego

     • Nasi uczniowie Łukasz Pawłowicz oraz Paweł Bączek wzięli udział w POWIATOWYM KONKURSIE Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO zorganizowanym w Liceum Ogólnokształcącym w Pilźnie przez panią Magdalenę Smołuchę.

      Łukasz Pawłowicz zajął III, a Pawel Bączek IV miejsce. Chłopcy zaprezentowali wysoki poziom, uzyskując 90% wyniki. Gratulujemy!!! Konkurs został przeprowadzony na wzór egzaminu Instytutu Goethego Fit in Deutsch. Przedśięwzięcie zostało objęte patronatem: Kuratora Oświaty Pani Małgorzaty Rauch oraz Pani Burmistrz Ewy Gołębiowskiej, Pana Burmistrza Mariusza Szewczyka, a także Pana Starosty Piotra Chęćka.

     • Pierwszaki w bibliotece.

     • ,,My uczniowie pierwszej klasy, uroczyście przyrzekamy, że będziemy książki kochać, krzywdy zrobić im nie damy. Wskazówek i rad książek będziemy słuchać z uwagą. Obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą.”

       

       

      26 listopada klasa I wraz ze swoją wychowawczynią Anetą Szypułką odwiedzili bibliotekę szkolną. Głównym celem tego spotkania było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki i systematycznego wypożyczania książek, oraz pasowanie na czytelników. Podczas wizyty w bibliotece szkolnej dowiedzieli się jak należy dbać o książki, czego nie wolno z nimi robić i złożyli uroczyste przyrzeczenie że zawsze będą je szanować. Musieli także odpowiedzieć na kilka pytań związanych z pracą biblioteki i odgadywali bajkowe zagadki przygotowane przez opiekuna biblioteki panią Barbarę Buras. Ze wszystkimi zadaniami poradzili sobie wyśmienicie. Na pamiątkę otrzymali dyplomy czytelnika. Wypożyczyli również wybraną książkę do domu. Od tej chwili uczniowie klasy I są pełnoprawnymi czytelnikami a kontakt z książką niech sprawi im wiele radości i zadowolenia.

     • Gratulacje dla Pawła

     •     Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XVI Olimpiadzie Ekologicznej dla Szkół Podstawowych  organizowanej przez Starostwo Powiatowe i I LO w Dębicy.                 

      Uczeń klasy VIII Paweł Bączek zajął II miejsce, wykazując się dużą znajomością ekologii i ochrony środowiska. Wyróżnienia za udział otrzymali również Magdalena Karaś z klasy VI i Łukasz Pawłowicz  z klasy VIII. Uczestnicy wysłuchali interesującego wykładu pani dr hab. prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Teresy Nogi o glonach. Olimpiadę zaszczycili swoją obecnością wicestarosta  A. Pieniążek i p. Anna Wilczyńska dyrektor Wydziału Edukacji. Celem olimpiady jest propagowanie postaw ekologicznych wśród młodzieży, dlatego cieszymy się że uczniowie naszej szkoły chcą poszerzać wiedze z tego tematu pod okiem pani Barbary Krupy-Buras.

     • Wycieczka do Rzeszowa

     • Gromada Zuchowa pod opieką drużynowej Zofii Ziaji wraz z zuchami z Machowej, Lipin i Dobrkowa wzięła udział w wycieczce do Rzeszowa.

      Zuchy zwiedzały lotnisko na Jasionce i poznawały ciekawą pracę. Odbyły odprawę pasażerską, były na płycie lotniska i tarasie widokowym. Miały okazję zobaczyć pokaz wyspecjalizowanych strażaków ze sprzętem i wozem gaśniczym. Następnie udali się do kina.

     • 3 Zlot Drużyn Zuchowych

     • Zuchy z naszej gminy brały udział w Trzecim zlocie drużyn w Machowej. Zdobywały tam sprawność Kuchcika.

      Wszyscy zaliczyli próby z powodzeniem. Przygotowali kanapki, składali serwetki i dekorowali stoły, dekorowali salę na bal andrzejkowy, brali udział we wróżbach i wspólnej zabawie. Zlot zakończył się pysznym obiademi krzyżem pożegnalnym. Dziękujemy za zajęcia wspólnie spędzone z drużynową Zosią.

     • Zabawa andrzejkowa

     • Wesoło i hucznie – tak było u nas w czwartek 28 listopada! Z racji tradycyjnych andrzejek najmłodsi ochoczo ruszyli w tany przy dźwiękach znanych hitów.

       Były oczywiście „kaczuszki”, taniec belgijski, pociąg, czy wszystkim znana „chusteczka”. Ogromną ekscytację wzbudziły też wróżby, oczywiście
      z przymrużeniem oka! Wiemy już, kto będzie adwokatem, kto fryzjerem, a kto tatuażystą. Znamy także imiona przyszłych żon/mężów. Na uczniów czekały też świetne konkursy, w których można było wygrać nieco słodkości  oraz pyszny poczęstunek w salach przygotowany przez rodziców.

      O dobrą zabawę, oprawę muzyczną oraz słodkie upominki zadbali członkowie Spółdzielni Uczniowskiej uczniowie klasy VIII: Weronika, Ola, Kamila, Bartek oraz Łukasz. Dziękujemy za miło spędzony czas.

     • Klasa IV w świecie pieniądza

     • projekt fundacji Śnieżka

      Miło nam poinformować, że klasa IV bierze udział w zajęciach 4. edycji  Programu Edukacyjnego „Mały Świat Dużego Pieniądza” zorganizowanych przez  fundację „Śnieżka”. Dzieci na zajęciach uczą się co to jest oszczędzanie, jak można oszczędzać przez zabawę. Na ostatnim spotkaniu uczestnicy rywalizowali w grze planszowej, w której decydowali o wydatkach. W nagrodę wszyscy otrzymali małe upominki – świnki skarbonki.
      W tym roku do udziału w tej ciekawej, ekonomicznej przygodzie zgłosiło się 20 szkół z Dębicy i okolic. Łącznie w zajęciach bierze udział ponad 400 dzieci z 24 klas.  To będzie bardzo owocny czas!

     • Sukcesy pingpongistów

     • Nasi chłopcy Kacper i Michał najlepsi w gminie. Zajeli I miejsce w tenisie stołowym i tym samym zakwalifikowali się na zawody powiatowe.  Gratulacje! 

     • Piękna nasza Polska cała

     • – kolejne spotkanie z mobilną filharmonią

      Mimo opóźnienia, spotkanie ze znaną już nam objazdową filharmonią odbyło  się w wesołej atmosferze. Odbyliśmy muzyczną wędrówkę po Polsce wzdłuż i wszerz. Poznaliśmy kulturę Kaszub – przyśpiewki stamtąd pochodzące, tradycyjny strój oraz intrygujący instrument  diabelskie skrzypce. Dużo śmiechu było przy nauce języka kaszubskiego, ale udało się przetłumaczyć cały tekst. Mogliśmy zobaczyć ubiór bliski naszemu sercu  - rzeszowski strój ludowy, z łatwością rozpoznaliśmy strój krakowski, dużo trudniej było ze strojem z drugiego krańca Polski, czyli znad Bałtyku.  W stroju góralskim wystąpił pan, który grał na kontrabasie. To jemu zaglądaliśmy w „duszę”, oczywiście kontrabasowi nie panu ;) , a wybrane osoby próbowały gry na tym duuużym instrumencie.  Do ludowych piosenek rytmicznie tupaliśmy i klaskaliśmy, generalnie – podobało się!