Wczesnym rankiem 16 października udaliśmy się na wycieczkę do Cieszyna i Wisły. Po drodze kolejką linową wyjechaliśmy na górę Żar, gdzie mogliśmy uczestniczyć w ciekawej lekcji geografii i fizyki której przewodniczył przewodnik. Następnie udaliśmy się do Bielska Białej gdzie kolejką gondolową wyjechaliśmy na Szyndzielnię podziwiając piękne widoki Beskidu Śląskiego. Kolejny punkt to zwiedzanie z przewodnikiem Cieszyna. Na obiadokolację i nocleg udaliśmy się do ośrodka „Globus” – Czantoria w Ustroniu. Na drugi dzień z przewodnikiem spacerem udaliśmy się na górę Ochodzita i kolejno do Istebnej, gdzie zobaczyliśmy Kurną chatę u Kawuloka i jej wyposażenie. Tu mieliśmy okazję posłuchać ciekawej historii o życiu i kulturze ludowej górali, posłuchać brzmienia instrumentów pasterskich i gwary góralskiej. Następnie pojechaliśmy do Centrum Pasterskiego w Koniakowie i kolejno do Wisły. W Wiśle zobaczyliśmy Pomnik A. Małysza z białej plastycznej czekolady, aleję gwiazd oraz skocznię w Malince im. A. Małysza. Przejeżdżaliśmy obok domu rodzinnego Adama oraz jego własnego domu. W Wiśle byliśmy na moście Przyjaźni Polsko – Czeskiej gdzie biegnie granica państwa. Zwiedzając miasto Wisłę cały czas dopisywała nam piękna słoneczna pogoda i dobre humory. Mogliśmy zachwycać się pięknem krajobrazu tamtych okolic i urokami pięknej kolorowej
jesieni. Dziękujemy uczniom z Machowej za wspólną wycieczkę i miłe wspomnienia.
Wycieczka do Cieszyna.
- 29
Dzień Edukacji Narodowej
W naszej szkole z okazji Święta Edukacji Samorząd Uczniowski przygotował część artystyczną w postaci koncertu życzeń. Uczniowie przygotowali kartki z życzeniami i słodki drobiazg dla każdego pracownika. Dla wszystkich nauczycieli i pracowników oraz gości były dedykowane życzenia przez prowadzących: Oliwię Podraza – uczennicę klasy 7 i przewodniczącego szkoły Tymoteusza Kozioł. W osobę Maryli Rodowicz wcieliła się Lena Marek. Wierszem i piosenką uczniowie wyrazili podziękowania i wdzięczność swoim nauczycielom za przekazywaną wiedzę, serce i trud wkładany w ich wychowanie i naukę. Dyrektor szkoły na początku uroczystości złożył wszystkim życzenia i wręczył nagrody Burmistrza nauczycielom z okazji ich święta oraz jubileuszu 670- lecia Pilzna. Pracownicy niepedagogiczni szkoły otrzymali nagrody dyrektora.
Po koncercie życzeń głos zabrała przewodnicząca Rady Rodziców p. Aleksandra Małozięć i na ręce dyrektora złożyła kwiaty i życzenia dla Grona Pedagogicznego i pracowników szkoły. Do życzeń dołączyły się miejscowe władze lokalne.27
Weronika Gąsior Radną MRM w Pilźnie
Weronika Gąsior uczennica klasy VI została wybrana Radną Młodzieżowej Rady Miejskiej w Pilźnie i będzie przez najbliższe 2 lata reprezentować naszą szkołę w pracach MRM. Podczas wyborów, które odbyły się 15 października 2024 r. zdobyła największą liczbę głosów i uzyskała mandat Radnej. Jest jedną z 15 Radnych naszej gminy wybieranych przez młodzież zgodnie z zasadami określonymi w Statucie MRM w Pilźnie. Gratulujemy Weronice i życzymy owocnej współpracy z RM oraz godnego reprezentowania naszej szkoły podczas prac MRM w Pilźnie.
5
Nauka, która uskrzydla
Pod takim hasłem Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz zorganizowało konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 15 lat. Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej w technice płaskiej: rysunek, malarstwo, wydzieranka, wyklejanka itp. zainspirowaną Podkarpackim Centrum Nauki Łukasiewicz. Miło nam poinformować, że praca Oliwii Podrazy zajęła I miejsce. Cieszymy się, że koncepcja zaprezentowana przez uczennicę naszej szkoły została doceniona.
Lekcja iluzji
Dziś w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja – lekcja iluzji. Pełen sztuczek i niewyjaśnionych zagadek pokaz wywoływał w nas mnóstwo emocji. Z uwagą obserwowaliśmy to, co działo się na sali i próbowaliśmy w racjonalny sposób wyjaśnić, jednak nie udało się to nawet tym uczniom i nauczycielom, którzy przez chwilę asystowali iluzjoniście. Zaangażowanie publiczności w show, nowoczesna muzyka, balonowe upominki dla każdego i oczywiście ciekawe sztuczki sprawiły, że lekcja iluzji bardzo nam się podobała. Niektórzy obiecywali nawet, że nauczą się żonglować, ale jak mogliśmy się dziś przekonać – nie jest to łatwa sztuka.
Witamy nowych uczniów.
W dniu 10.10.2024 r. w naszej szkole, odbyło się pasowanie na ucznia dzieci z klasy pierwszej. Do społeczności szkolnej dołączyło trzynaścioro uczniów. Swoją postawą oraz występem artystycznym, udowodniły, że jak nikt inny, zasługują na miano uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Łękach Górnych. W uroczystości wzięły udział klasy 2 – 4, dyrekcja szkoły oraz przedszkola, oddział ,,zerówki’’ z wychowawczynią, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście. Uczniowie otrzymali wiele prezentów, za które serdecznie dziękujemy !
25
Lekkoatletyka.
Dnia18.09 odbyły się powiatowe zawody sportowe IM w lekkoatletyce w Dębicy. Szymon Wal i Kacper Potocki reprezentowali nasza szkołę. Szymon Wal zajął II miejsce w biegu na 100m a Kacper Potocki IV miejsce w biegu na 300m. Szymon reprezentował nas na zawodach wojewódzkich gdzie zajął 17 miejsce z 47. Gratulujemy!
Z Orlika na Stadion
Dnia 8.10.2024 na Orliku w Pilźnie odbył się lokalny Turniej z Orlika na Stadion, w którym wzięła udział nasza szkoła. Drużyna w składzie:
Szymon Wal, Tymoteusz Kozioł, Tymoteusz Podraza, Kacper Potocki, Jakub Potocki, Michał Zielny, Krystian Gołąb, Jan Miczek i Jakub Kozioł.
Turniej składa się z 4 etapów.
I etap ( lokalny )wygrali ze szkołą z Jodłowej 7:1 że szkołą z Lipin 3:0 natomiast przegrali ze szkołą z Pilzna 1:0 dało im to II miejsce, tym samym zakwalifikowali się do etapu rejonowego.
Życzymy im sukcesów na dalszych etapach!
Dzień z krawatem.
- 17
Dzień jabłka
- 25
Pomagamy!
Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji PACZKA DLA POWODZIAN i podzielili się darami z potrzebującymi, a nawet samodzielnie przygotowali całą kompletną paczkę. Pamietajcie: dobro zawsze powraca.
Sprzątanie świata
Chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać, jak zgubne skutki dla środowiska ma jego zaśmiecanie i zanieczyszczanie. Warto jednak przypominać o tym, co na co dzień możemy robić, by wspierać ratowanie naszej planety i uświadamiać, że każdy z nas jest za nią odpowiedzialny. W tym celu klasy I-III oraz VII-VIII zorganizowały spotkanie o charakterze ekologicznym. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny, a następnie rozwiązywali quizy i zagadki dotyczące segregacji odpadów oraz recyklingu. Dyskutowali również w formie burzy mózgów nad sposobami wprowadzania w życie zasady „zero waste”.
14Potem wyposażeni w gumowe rękawiczki i worki na śmieci wyruszyli posprzątać okolice szkoły. Ten mały gest przyczynił się do poprawy estetyki naszego najbliższego otoczenia i zaszczepił w uczniach chęć działania na rzecz środowiska naturalnego. Miło było popatrzeć z jakim zapałem dzieci zabrały się do pracy i jak poważnie podeszły do tego zadania. Na koniec w jadalni czekał na nich słodki poczęstunek ufundowany przez SU „Pszczółka”, który pomógł uzupełnić deficyt energetyczny po pracach porządkowych.
Paczka dla powodzian.
Zachęcamy do włączenia się w akcję Szkolnego Koła Caritas pod patronatem Caritas.
Zbiórka wskazanych produktów trwa tylko do czwartku.
Opowiem Ci o sprawiedliwych.
Spotkał nas duży zaszczyt!
Grupka uczniów naszej szkoły, wspólnie z uczniami ze Słotowej reprezentowała gminę podczas konferencji podsumowujacej Rok Rodziny Ulmów "Opowiem Ci o sprawiedliwych". Ponieważ Błogosławiony Józef Ulma zwiazany był z Pilznem, mielismy zaszczyt uczestniczyć w tym doniosłym wydarzeniu w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.
2Obejrzelismy projekcję wyjatkowego koncertu beatyfikacyjnego "Rodzina Ulmów - Sprawiedliwi z Markowej", w którym wystapili słynni artysci z Polski i zza granicy, nastepnie uczestniczylismy w spotkaniu autorskim z Jerzym Ulmą – bratankiem Józefa Ulmy i księdzem Pawłem Tołpą autorem książki „Błogosławiony Józef Ulma". Po zakończeniu moglismy obejrzec wystawę "Rodzina Ulmów. Honorujac Sprawiedliwych" eksponowaną na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Watykanie.
Międzynarodowy Dzień Kropki
Wszystko zaczęło się od małej Vashti – nieśmiałej bohaterki literackiej, która nie wierzyła we własne możliwości. Dzięki zachęcie ze strony nauczycielki plastyki i jednej kropce postawionej na kartce dziewczynka odkryła w sobie moc pomysłowości i zbudowała swoją pewność siebie. Na jej cześć powstało święto kreatywności, obchodzone co roku jako Międzynarodowy Dzień Kropki.
I nam również ten dzień upłynął pod znakiem ciekawych pomysłów. Na samym początku poznaliśmy historię Vashti w formie filmu rysunkowego. Młodsi uczniowie wzięli udział w zabawach z elementami kodowania, rozwiązywali zadania na tablicy multimedialnej, wykonywali prace plastyczne na papierze w kropki oraz wymyślali fantazyjne ludziki z wykorzystaniem pięciu kropek. Miłym przerywnikiem ruchowym były tańce… a jakże, z kropkami! Starsi uczniowie także uczestniczyli w zabawach, używając swojej wyobraźni i pomysłowości do rozwiązywania sudoku i łamigłówek logicznych. Zadania te były świetnym pretekstem do rozmów na tematy takie jak wiara we własne siły, czy dążenie do wyznaczonego celu. Obserwując naszych wychowanków w trakcie działania nie tylko 15 września, ale i na co dzień można stwierdzić, że kreatywności im nie brakuje!
5
NARODOWE CZYTANIE W NASZEJ SZKOLE
Początek nowego roku szkolnego był doskonalą okazją do podjęcia działań związanych z promocją czytelnictwa. Narodowe Czytanie daje uczniom możliwość poznania i docenienia wartości czytania oraz spotkania z dziełami najwybitniejszych twórców literatury polskiej. W tym roku 8 września odbyła się 13 edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której Polacy w wielu miejscach w kraju i za granicą czytali dramat „Kordian” Juliusza Słowackiego.Uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w tym wydarzeniu, które miało miejsce we wtorek, 10 września. List Prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników akcji odczytał przewodniczący szkoły Tymoteusz Kozioł. Uczniowie pięknie zaprezentowali fragmenty utworu, czytając je z podziałem na role.
6W całości wydarzenia wzięli udział uczniowie klasy VII i VIII: Kornelia Bańdur, Magdalena Wójcik, Igor Szypułka, Krzysztof Uriasz, Zuzanna Bocoń, Wiktoria Jargas, Karolina Szatko, Martyna Warżel, Tymoteusz Podraza, Tymoteusz Kozioł, Szymon Wal wraz z nauczycielem języka polskiego J. Mroczek oraz opiekunem biblioteki p. Barbarą Krupą-Buras. O stronę techniczną tego wydarzenia zadbali uczniowie: Michał Zielny i Jakub Potocki.
W ten sposób nasza szkoła dołączyła do pokaźnej liczby miejsc, które podjęły się uczestnictwa w Narodowym Czytaniu.
Zapraszamy.
Rok szkolny 2024/25
Nowy rok skolny rozpoczęty :)
Przypominamy, że osoby, które będą po raz pierwszy zakładać e-dziennik będą miały możliwość uzyskania kodów od wychowawców klas.
Aktualizacja dla osób, które w roku szkolnym 2023/2024 korzystały z e-dziennika nie wymaga uzyskania od szkoły żadnych kodów dostępowych.
W razie trudności z dostępem do e-dziennika od przyszłego tygodnia pomocą służą wychowawcy.
Zmiany w e-dzienniku.
Niech nikogo nie zmyli pogoda za oknem. Tak to już wrzesień i czas wrócić do szkoły.
Plan lekcji dostępny jest na stronie szkoły i na e-dzienniku.
https://zslekigorne.edupage.org/a/plan-lekcji-1?eqa=dGV4dD10ZXh0L3RleHQ1JnN1YnBhZ2U9MA%3D%3D
Nastąpiły zmiany w naszym e-dzienniku a także w sposobie logowania, dlatego warto obejrzeć filmik instruktażowy.
https://www.vulcan.edu.pl/rodzice-i-uczniowie/wsparcie-techniczne?fbclid=IwY2xjawE_vPdleHRuA2FlbQIxMAABHdvYbflYJrxhhXARdXCAyc_yNJ0-s8bxlMxW5Lp1jCL302nHFQxlkh_BTg_aem_5T_B8cAosXH1sdH8jydeGA
Zapraszamy !
Archiwum Aktualności