edukacja finansowa dzieci i młodzieży szkolnej
W ramach projektu Anna Garboś – opiekun SKO przeprowadziła po 3 lekcje w zakresie idei, sposobów i nawyków oszczędzania, w klasach V i VI.
Zarządzamy własnymi pieniędzmi. Co daje oszczędzanie? Uczestnicy lekcji mówili o swoim kieszonkowym i o wydatkach, sposobach zdobywania pieniędzy i racjonalnym ich wydawaniu. Wszyscy uzupełniali schemat, ciąg przyczynowo skutkowy mówiący o konsekwencjach nieoszczędzania i wynikach oszczędzania. Następnie gromadziliśmy na tablicy w formie karteczek nasze pomysły na odpowiedź do pytania CO DAJE OSZCZĘDZANIE? Na kolejnym etapie wysłuchaliśmy historii Remka, któremu pomogliśmy podjąć decyzję uzupełniając drzewko decyzyjne ilustrujące pozytywne i negatywne skutki pojętych wyborów.
Pieniądze i ich rola w życiu człowieka. Uczniowie tworzyli definicję pieniądza, gromadzili czasowniki łączące się z nim, podawali rzeczowniki kojarzące się z pieniędzmi, wymieniali związki frazeologiczne i przysłowia związane z tym środkiem płatniczym. Następnie uczniowie poznali historię pieniądza od najdawniejszych czasów, by następnie przy pomocy aplikacji Padlet stworzyć ściankę ilustrującą losy pieniądza od starożytnego barteru do transakcji bezgotówkowych.
Planujemy koszty wycieczki klasowej. Oprócz planów dokąd uczniowie zastanawiali się ile to będzie kosztować i jak obliczyć koszt uczestnictwa jednej osoby.
Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie ANTY – RAMA, a patronem jest m. in. Narodowy Bank Polski. Wszystkie materiały, schematy do uzupełniania, teksty oraz świetne nagrody dla każdego uczestnika oraz materiały (scenariusze lekcji, plakaty), również otrzymaliśmy bezpłatnie od Stowarzyszenia ANTY – RAMA z Łodzi.