• Znam swoje lektury
          • Znam swoje lektury

          • Uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie plastycznym pt.,, Znam swoje lektury''.Zadaniem uczestników było wykonanie ilustracji do ostatnio przeczytanej lektury za pomocą różnych technik.

            Prace były bardzo ciekawe i niepowtarzalne. Jury przyznało następujące miejsca:

            Klasa pierwsza

             I miejsce Krystian Smoter

            Klasa druga

             I miejsce  Natalia Pawłowicz

            II miejsce Sabina Karaś

            II miejsce Weronika Gąsior

            Klasa trzecia 

             I miejsce Oliwia Podraza

            II miejsce Kornelia Bańdur.

            Uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

        • Prosto z serca - konkurs z okazji Dnia Rodziny
          • Prosto z serca - konkurs z okazji Dnia Rodziny

          • - złóż swoim Rodzicom życzenia wierszem lub piosenką,

            - nagraj je,

            - wyślij na adres awnek@wp.pl      lub     garbosanna@gmail.com

             

            Dzieci dziękują swoim Rodzicom za miłość i trud, jaki wkładają w ich wychowanie składając życzenia, tworząc laurki, czy przygotowując słodkie wypieki. Najważniejsze, aby prezenty dawane były ot tak… prosto z serca.

             

             

            Zachęcamy do udziału w konkursie, przygotujcie życzenia w formie piosenki, poezji lub samodzielnie napisanego tekstu  skierowanego do rodziców z okazji zbliżającego się Dnia Mamy i Taty.

             

             

            Okraszone wierszem lub piosenką filmiki będziecie mogli pokazać Rodzicom 1 czerwca wchodząc na naszą stronę internetową www.zslekigorne.edupage.org

             

             Na Wasze prace czekamy do 25 maja. Najbardziej pomysłowe życzenia  zostaną nagrodzone

            i zaprezentowane 1 czerwca w Dniu Rodziny.

            Wszelkich informacji udziela organizator konkursu p. Barbara Buras

             

        • W tym roku obchodzimy szczególną  rocznicę – 230 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
          • W tym roku obchodzimy szczególną  rocznicę – 230 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

          • Majowe święta: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Obchodzone  w szczególny sposób – razem, a jednak osobno. Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd  wzięły się święta majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?

            Rocznicę uchwalenia Konstytucji podkreśla Uchwała Sejmu RP IX kadencji z 27 listopada 2020 roku o ustanowieniu roku 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.

             

            Czytamy w niej:

            „3 maja 1791 roku Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego uchwalił Konstytucję 3 Maja – niosącą gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia, która stała się dokumentem tworzącym późniejszą tożsamość suwerennego narodu. Uchwalona jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych.”

            Uchwalenie Konstytucji 3 Maja zostało uznane za święto już dwa dni później 5 maja 1791 roku, przez lata zaborów obchodzenie tego Święta było zabronione i karane nawet zsyłką. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 roku.

            Po II wojnie światowej komunistyczne władze zabroniły publicznego świętowania tego dnia, a ostatecznie Święto zostało zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy. Dopiero w roku 1981 ponownie świętowano to historyczne wydarzenie. Narodowe Trzeciego Maja zostało przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 roku

             

            1 Maja

             

            1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.

             

            Pierwsze obchody tego święta odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech Belgii i Francji. Początkowo nielegalne 1-majowe demonstracje zostały z czasem uznane w wielu krajach. W wielu przypadkach przyczyniły się do radykalizacji ruchów robotniczych.

             

            W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień  1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w  1950 r.

             

            2 Maja

             

            2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych..

             

            Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.

            ( zamieszczone zdjęcia pochodzą z roku 2016) 

          • Kuba z nagrodami

          • Nasz uczeń Jakub Potocki z kl. IV odebrał już nagrodę za zajęcie I miejsca VII edycji konkursu historycznego o Żołnierzach Wyklętych – Niezłomnych pod nazwą: „Wilczymi Śladami”. Konkurs  ten miał na celu popularyzację święta państwowego – Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz zainteresowanie uczniów losami „Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych”. Kuba stworzył projekt banknotu pod opieką Joanny Maduzi.

        • Rocznica wydarzeń katyńskich.
          • Rocznica wydarzeń katyńskich.

          • 13 kwietnia na godzinach wychowawczych klasy IV – VIII obejrzały prezentację dotyczącą zbrodni katyńskiej. 20 minut informacji z okresu II wojny światowej, wzruszające zdjęcia, chwytająca za serce muzyka.

            Nauczyciele uświadamiali uczniom, że nie powinniśmy odcinać się od historii, gdyż stanowi fundament naszego jestestwa. Nie wolno nam zatracić polskości. Wszyscy wspólnie powinniśmy podjąć działania na rzecz szerzenia patriotycznych wartości, kształtować osobowość, wpływać na obraz świata, uczyć wrażliwości. Edukacja patriotyczna winna stanowić integralną część naszego życia zbiorowego. Dlatego prezentujemy nawet najdramatyczniejsze wydarzenia naszej historii, które skłonią uczniów do poszerzenia swoich wiadomości. Polacy trzeciego tysiąclecia powinni być odważni w prawdzie, sumienni w obowiązkach i najszlachetniejsi w miłości ojczyzny, by z podniesionym czołem móc powiedzieć przodkom, którzy walczyli o naszą wolność, jesteśmy patriotami.

          • Wracamy powoli do szkoły.

          • Mamy nadzieję, że małymi krokami wracamy do normalności! Sytuacja epidemiczna na tyle się poprawia, że w reżimie sanitarnym i przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa wracamy do normalnej pracy szkół.  Decyzją rządu stopniowo, przez cały maj, do stacjonarnej pracy będą wracały poszczególne szkoły i placówki. 

             

            • Od 4 maja  uczniowie klas I-III szkół podstawowych na terenie całego kraju wracają  do nauki stacjonarnej w szkole. 
            • Od 17 maja  uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych,  przechodzą na naukę w tzw. systemie hybrydowym (50 proc./50 proc.). 
            • Od 31 maja wszyscy uczniowie i słuchacze uczą się już stacjonarnie w szkołach i placówkach.
          • Zajęcia rekreacyjno-sportowe już są !

          • 22 kwietnia wznowione zostały zajęcia rekreacyjno-sportowe w ramach programu SKS w naszej szkole. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w tych zajęciach. Cieszą się z ruchu na świeżym powietrzu i z pierwszych spotkań.

          • Nauka hybrydowa dla najmłodszych uczniów z 11 województw.

          • Małymi krokami wracamy do stacjonarnej pracy szkół i placówek. Na razie, od poniedziałku, 26 kwietnia do 2 maja w naszej szkole uczniowie z klas I-III będą mieli zajęcia hybrydowo, a ci z pozostałych klas będą się uczyć jak dotychczas - zdalnie. 

            Szczegółowy harmonogram i podział klas, zgodnie z którym uczniowie będą się uczyć przedstawią wychowawcy klas I - III dzieciom i rodzicom.

            To plan na kolejny tydzień, do 2 maja. Decyzje, jak będzie wyglądała nauka w szkołach w maju poznamy po koniec kwietnia.

          • Zasady funkcjonowania szkół i placówek od 19 kwietnia

          •  

            Od 19 kwietnia br. do pracy stacjonarnej wracają placówki wychowania przedszkolnego. Dodatkowo możliwe będzie prowadzenie zajęć sportowych w określonych typach szkół. Uczniowie i słuchacze, przystępujący w najbliższej sesji egzaminacyjnej do egzaminu zawodowego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, będą mogli uczestniczyć stacjonarnie w zajęciach z zakresu praktycznej nauki zawodu (zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe). Pozostałe obostrzenia w funkcjonowaniu szkół i placówek zostają przedłużone do 25 kwietnia.

            Placówki wychowania przedszkolnego

            Od 19 kwietnia 2021 r. zostaje przywrócona stacjonarna działalność przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

             

          • Wracamy czasowo do nauki zdalnej w szkołach

          •    Do 11 kwietnia uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych będą uczyli się zdalnie – to najważniejsza zmiana w funkcjonowaniu szkół i placówek wprowadzona z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej. 

            Nowe zmiany obowiązujące od 22 marca do 11 kwietnia

            Z uwagi na wysoki wzrost zachorowalności w kraju, od 22 marca do 11 kwietnia, naukę w trybie zdalnym będą realizowali uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży w całym kraju.

            Ponadto w tym okresie, dla dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, których rodzice pracują w podmiotach leczniczych lub wykonują zadania publiczne w związku ze zwalczaniem COVID-19, szkoła ma obowiązek zorganizować opiekę świetlicową oraz zajęcia zdalne na terenie szkoły. Warunkiem jest wniosek rodziców.

             

            Co pozostaje bez zmian do 11 kwietnia

            Placówki wychowania przedszkolnego nadal pracują bez zmian, przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.

            Do 11 kwietnia zostaje przedłużone kształcenie na odległość dla szkół:

            • ponadpodstawowych,
            • szkół dla dorosłych,
            • placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego.

            Zasady działania szkół i placówek specjalnych pozostają również bez zmian.

            Ponadto dyrektor szkoły nadal ma obowiązek organizowania nauczania zdalnego lub stacjonarnego na terenie szkoły ze względu na rodzaj niepełnosprawności ucznia lub – ma taką możliwość – ze względu na inne przyczyny uniemożliwiające uczniowi naukę zdalną w domu.

            Dyrektorzy szkół nadal mogą organizować uczniom klas ósmych

          • Rekrutacja

          • Rozpoczęły się zapisy uczniów do naszej szkoły. Zachęcamy do zapoznania się z niezbędnymi dokumentami w  wersji online, Są one również dostępne w sekretariacie szkoły.

          • „Znalazłem w sobie radość wynikającą ze świadomości, że chcę walczyć... "

          • „Znalazłem w sobie radość wynikającą ze świadomości, że chcę walczyć.  

                               Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić...”                                                                   /Witold Pilecki, Żołnierz Niezłomny/

            Mianem Żołnierzy Wyklętych określani są bohaterowie, „którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych  społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”. Żołnierzy Wyklętych określa się również „Żołnierzami Niezłomnymi ” a także „żołnierzami drugiej konspiracji”.

             

            W czasie największej aktywności podziemia, w roku 1945, działało w nim nawet 200 tysięcy konspiratorów, z tego  20 tysięcy walczyło w oddziałach partyzanckich, zaś kolejnych kilkaset tysięcy wspomagało ich zapewniając aprowizację, schronienie i łączność. Żołnierzy Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania. Wielu zginęło – zamordowanych skrytobójczo lub na podstawie wyroków komunistycznych sądów.

            Jedną z takich postaci była "Inka", poznajmy bliżej jej los...

             

          • Karnawał

          • 15 lutego 2021 r. w szkole odbył się Bal Karnawałowy klas I-III. Od godziny 8:50 do 10:25 na Sali Gimnastycznej bawiła się I i II klasa. Natomiast od 10:45 do 12:20 klasa III.

            Dzieci zachwyciły swoimi pięknymi strojami. Można było spotkać księżniczki, wróżki, Super Bohaterów, rycerza, a nawet Harrego Pottera. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc w zabawach prowadzonych przez wychowawców klas. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenia czasu w miłej atmosferze, natomiast bal karnawałowy przyniósł wiele radości uczniom klas I-III.

          • Nauczanie zdalne...

          •    Od poniedziałku, 15 lutego br. przez najbliższe dwa tygodnie szkoły i placówki oświatowe będą funkcjonowały na dotychczasowych zasadach. W trybie stacjonarnym będą uczyły się dzieci z klas I-III szkół podstawowych, a pozostałe grupy uczniów – nadal w trybie zdalnym. W naszej szkole są drobne zmiany w planie lekcji.

            Dzieci z przedszkoli i uczniowie klas I-III szkół podstawowych, od 15 lutego nadal będą miały zajęcia stacjonarne w placówkach i w szkołach, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, określonych w wytycznych MEiN, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

            Uczniowie klas IV–VIII do końca lutego br. uczą się zdalnie, poza wyjątkami dotyczącymi kształcenia zawodowego.

            Kolejne decyzje dotyczące funkcjonowania szkół i placówek będą podejmowane pod koniec lutego