• Wirtualne podróże.

          •          Dziś nasi uczniowie pracując w małych grupach starali się ukazać piękno Łęk Górnych i zachęcić do ich odwiedzania.  W klasie I i III powstały plakaty reklamujące naszą miejscowość i bliskie okolice. Znalazły się na nich zdjęcia naszych kościołów, zabytkowego dworu, czy też rysunki budynku szkoły i remizy. Nie zabrakło też pamiątkowych pocztówek z Pilzna.

            Dzieci dowiadywały się wielu ciekawostek związanych z Łękami Górnymi i ochoczo ozdabiały swoje prace, przy okazji ucząc się zgodnej współpracy w zespole. Plakaty powstały w ramach realizacji kolejnego zadania z innowacji pedagogicznej „Wirtualne podróże”, której celem jest poszerzenie wiedzy o Polsce i świecie w rozumieniu geograficznym, przyrodniczym, społecznym oraz kulturowym.

          • Penderecki przez dziurkę od klucza

          • „Penderecki przez dziurkę od klucza”-  to tytuł warsztatów edukacyjnych, w których 8 grudnia wzięli udział nasi najmłodsi uczniowie.  Zajęcia w atrakcyjny sposób przybliżyły nam życie i twórczość tego wybitnego kompozytora, muzyka i dyrygenta pochodzącego z niedalekiej Dębicy. W Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach mieliśmy okazję posłuchać wielu ciekawostek z jego życia i zwiedzić salę koncertową, a aktywne słuchanie muzyki rozbudziło w nas chęć odkrywania swoich talentów i poszukiwania nowych gatunków muzycznych.

            Samo centrum – pełne pamiątek po Profesorze, a także jego fotografii – wywarło na nas olbrzymie wrażenie. Dopełnieniem wycieczki był spacer po przepięknym Arboretum, które w szczególny sposób ukochał kompozytor. W parku wokół dworu zgromadził on ponad 1000 gatunków drzew i krzewów, które często przywoził z podróży. Szczególnie zachwyciły nas dwa labirynty, które dla Krzysztofa Pendereckiego były metaforą jego osobowości. Wycieczka do Lusławic była dla nas niezapomnianą żywą lekcją muzyki.  
            Serdeczne podziękowania składamy Rodzicom jednego z uczniów kl. I za pomoc w organizacji 
            i dofinansowanie wyjazdu. 

          • Spotkanie z Mikołajem.

          •                   Pomimo braku białego puchu, pojawił się 6 grudnia w naszej szkole długo oczekiwany przez dzieci gość – św. Mikołaj – kochany przez wszystkich. Cały rok czekał na ten dzień, aby wręczyć prezenty. Dzieci nadsłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyło to o tym, że do każdej klasy zbliża się nikt inny, jak Święty Mikołaj we własnej osobie. Dzieci się bardzo ucieszyły z tej niezwykłej wizyty. .  Śmiechu i radości było wiele. Na twarzach widać było wielkie wzruszenie i zadowolenie.  Wszyscy zrobili sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich  uczniów.

          • English is easy

          • W piątek klasa 8 zorganizowała wieczór w stylu angielskim. Czas minął im na grach i interaktywnych aktywności w języku angielskim. Doskonale połączyli przyjemne z pożytecznym !

          • Człowiek i środowisko

          • Anita, Przemek i Jakub wzięli udział w grze dydaktycznej "Człowiek i środowisko", która odbyła się w Publicznej Szkole Podstawowej w Strzegocicach zajmując drugie miejsce. Gratulujemy !!

          • „Einfach FIT in Deutsch”

          • Uczniowie naszej szkoły brali udział w  IV edycja POWIATOWEGO KONKURSU JĘZYKA NIEMIECKIEGO „Einfach FIT in Deutsch” DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH ORAZ PONADPODSTAWOWYCH pod patronatem Kuratora Oświaty, Starosty Powiatu Dębickiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Pilzno.

            55 uczestników walczyło na pięciu poziomach: A1.0, A1.2, A2, B1 oraz B2.

            Naszą szkołę reprezentowało trzech uczniów odnosząc sukcesy.

             

            Poziom A1.0

            miejsce 3. Amelia Czuba

             

            Poziom A1.1

            miejsce 3. Jakub Chrostek  oraz Przemysław Kusza 

          • BohaterOn

          • W listopadzie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcie BohaterON w Twojej Szkole. Celem akcji jest podniesienie poziomu wiedzy i świadomości uczniów na temat Powstania Warszawskiego.

            Na początek przeprowadzono pogadankę  o bohaterstwie powstańców i o tym w jaki sposób można być patriotą w naszych czasach. Nauczyciel historii w kl. IV i VI  zrealizował scenariusz „Mały” roznosiciel nadziei. Następnie uczniowie wysłuchali słuchowiska, na  jego podstawie umiejscowili wydarzenia na osi czasu. Przeprowadzona została również  pogadanka  na temat roli dzieci w czasie Powstania Warszawskiego i funkcji, jaką wtedy pełnili, a także niebezpieczeństw, jakie im  zagrażały.

             

            Natomiast w klasach VII i VIII  zrealizowano scenariusz Co za historia. Uczniowie pracując w grupach, tworzyli infografiki na podstawie filmu „Powstanie Warszawskie” z kanału You Tube „Co za historia”.

            Następnie przeprowadzona została dyskusja na temat roli Powstania Warszawskiego i losów powstańców. Wykonano również kartki dla powstańców. Uczniowie dokonali wpisu wyrażając swoją wdzięczność bohaterom powstania.

          • Dzień Pluszowego Misia.

          •  

            Zapewne większość z nas miała w dzieciństwie ulubioną maskotkę, która towarzyszyła nam w wielu ważnych momentach i była powiernikiem dziecięcych radości i smutków. Od 20 lat na pamiątkę powstania pierwszej tego typu zabawki obchodzimy 25 listopada Dzień Pluszowego Misia. W piątek do naszej szkoły uczniowie przynieśli mnóstwo przeróżnych pluszaków. Były misie towarzyszące dzieciom od dnia narodzin, przyniesione przez św. Mikołaja, kupione na pocieszenie, a nawet odziedziczone po mamie lub tacie.

            Każdy z nich był tym wyjątkowym, ukochanym misiem, każdy niósł ze sobą ciekawą historię i przywoływał mnóstwo wspomnień. Uczniowie chętnie opowiadali o swoich pluszakach i rozwiązywali quizy na tablicy interaktywnej. Śpiewaliśmy również „misiowe” piosenki oraz kolorowaliśmy obrazki związane z bohaterem tego dnia. 

          • Andrzejkowe zabawy.

          •        24 listopada, przebiegał w naszej szkole pod znakiem zabawy, tańca i smakołyków. Klasy I – III swoją imprezę miały w godzinach przedpołudniowych, a muzykę i atrakcje zapewniała im klasa VIII. Nie mogło zabraknąć również wróżb, konkursów i zabaw. Uczniowie mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka.
                   

             Popołudniu klasy  od IV do VIII mogły uczestniczyć w dyskotece. Oprócz muzyki, tańca w doborowym towarzystwie, uczestnicy korzystali ze „strefy kibica” ;)). Rodzice zapewnili poszczególnym klasom poczęstunek na słodko i słono. Uczniowie bawili się znakomicie. Wszyscy byli zmęczeni, ale zadowoleni. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą i spokojną zabawę.

        • Gratulujemy!
          • Gratulujemy!

          • Stowarzyszenie Wspólnota Ziemi Dębickiej zorganizowało konkurs dla dzieci i młodzieży z powiatu dębickiego pt." Niepodległość jest z nas". Motywem przewodnim jego XI edycji była 225 rocznica powstania Mazurka Dąbrowskiego.

            Uczestnicy mieli za zadanie narysować komiks przedstawiający sceny ilustrujące tekst pieśni. Łączył on wiedzę z historii, języka polskiego i plastyki w jedno, dodatkowo wspierał patriotyzm uczestników. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Liliana Zima, Martyna Gładka, Michał Zielny, Martyna Warżel, Jakub Potocki, Oliwia Podraza i Sabina Karaś. Jednak to praca Oliwii Podrazy zajęła 1 miejsce, a praca Liliany Zimy została wyróżniona. Dziewczynki otrzymały dyplomy i bony do empiku jako nagrody. Gratulujemy!

          • #laboratoria_przyszłości

          •  

            Przygotowanie akademii z okazji Narodowego Dnia Niepodległości stało się też okazją do skorzystania ze sprzętu zakupionego w ramach ministerialnego programu dla szkół „Laboratoria przyszłości”.  Krzysiek i Igor z kl. V korzystając z gimbala nagrywali krótkie wywiady, coś jak sondy uliczne na temat niepodległości. Te wypowiedzi nagrane z użyciem stabilizatora zostały zmontowane w filmik, który stał się częścią apelu w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

            Link do filmiku

            https://youtu.be/wU-F6WTCjo4https://youtu.be/wU-F6WTCjo4

          • O pióro Petrycego

          •  

            Nasza uczennica Oliwia Nalepa z klasy VIII wzięła udział w Konkursie Literackim „O pióro Petrycego” skierowanego do uczniów klas VII – VIII szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Pilzno, którego organizatorem było Liceum Ogólnokształcące im. Sebastiana Petrycego w Pilźnie. Temat konkursu brzmiał: Jakie prawdy i wartości życiowe, które głosił Sebastian Petrycy są aktualne w dzisiejszym świecie, szczególnie dla młodego człowieka?

            Mając do wyboru opowiadanie, list, pamiętnik, wywiad, esej i rozprawkę, Oliwia wybrała esej, a jej praca zajęła II miejsce w konkursie. Ogłoszenie wyników nastąpiło podczas Petrycjady – święta patrona szkoły. Serdecznie gratulujemy Oliwii, dziękujemy również pani Helenie Lasce za opiekę merytoryczną nad pracą. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o życiu Sebastiana Petrycego oraz dostrzeżenie uniwersalności myśli i wartości patrona liceum w obecnych czasach.

          • Spotkanie profilaktyczne.

          • Agresja, przemoc, cyberprzemoc… takie właśnie zagadnienia były tematem spotkania z przedstawicielem Polskiego Centrum Profilaktyki z Krakowa.  Wszyscy uczniowie w grupach wiekowych mieli możliwość zapoznania się z przyczynami i skutkami agresji słownej, fizycznej, izolacji. Uczniowie przypomnieli sobie co to znaczy przyjąć postawę asertywną oraz gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach.

            Rodzice również mieli okazję do refleksji podczas spotkania z panią Joanną na temat: Agresji dziecka wobec rodzica i rówieśników – jak skutecznie reagować?

          • Laboratorium przyszłości

          • Dash i Dot to nasi nowi przyjaciele. Wprawdzie to roboty, ale pokochaliśmy je od pierwszego spotkania. Na kolejnych zajęciach rozwijających zainteresowania, uczniowie klasy II i III odkrywają nowe możliwości i poznają kolejne aplikacje, dzięki którym programują coraz bardziej skomplikowane czynności robotów. Nauka naprawdę może być przyjemna i połączona z doskonałą zabawą!  #laboratoriumprzyszłości

          • W podziękowaniu za niepodległość

          •      Wszyscy ją znają, choć mało kto potrafi ją opisać dokładnie. Zawsze wywołuje poruszenie, zagląda prosto w oczy, dotyka serca, bezcenna dla króla i biedaka. Jej obecność jest tak delikatna i krucha, że nie sposób jej zauważyć.  Moc i bezsilność przeplatają się w jej obecności. Ofiarowana i wydzierana przez wieki.  Wszystkich i niczyja jednocześnie. Znasz ją ? O kim mowa? Kto to jest?

             

            Uczniowie naszej szkoły już wiedzą, o kogo chodzi, bo obejrzeli metaforyczne przedstawienie o pewnym królestwie. Jego mieszkańcy zasnęli na 123 lata, dopiero drobna postać baletnicy Wolności zbudziła ich ze snu.

            Akademię przygotowała klasa V, śpiewem popisała się klasa IV oraz solistki Karolina, Sabina i Klaudia. Oprócz tego obejrzeliśmy  filmik zmontowany z wywiadów, które przeprowadziliśmy z uczniami, nauczycielami i innymi pracownikami szkoły na temat rozumienia niepodległości. Potem Karolina dokonała analizy ankiety niepodległościowej, w której brała udział reprezentatywna grupa respondentów z naszej szkoły.