• Dzień Pluszowego Misia.

          •  

            Zapewne większość z nas miała w dzieciństwie ulubioną maskotkę, która towarzyszyła nam w wielu ważnych momentach i była powiernikiem dziecięcych radości i smutków. Od 20 lat na pamiątkę powstania pierwszej tego typu zabawki obchodzimy 25 listopada Dzień Pluszowego Misia. W piątek do naszej szkoły uczniowie przynieśli mnóstwo przeróżnych pluszaków. Były misie towarzyszące dzieciom od dnia narodzin, przyniesione przez św. Mikołaja, kupione na pocieszenie, a nawet odziedziczone po mamie lub tacie.

            Każdy z nich był tym wyjątkowym, ukochanym misiem, każdy niósł ze sobą ciekawą historię i przywoływał mnóstwo wspomnień. Uczniowie chętnie opowiadali o swoich pluszakach i rozwiązywali quizy na tablicy interaktywnej. Śpiewaliśmy również „misiowe” piosenki oraz kolorowaliśmy obrazki związane z bohaterem tego dnia. 

          • Andrzejkowe zabawy.

          •        24 listopada, przebiegał w naszej szkole pod znakiem zabawy, tańca i smakołyków. Klasy I – III swoją imprezę miały w godzinach przedpołudniowych, a muzykę i atrakcje zapewniała im klasa VIII. Nie mogło zabraknąć również wróżb, konkursów i zabaw. Uczniowie mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka.
                   

             Popołudniu klasy  od IV do VIII mogły uczestniczyć w dyskotece. Oprócz muzyki, tańca w doborowym towarzystwie, uczestnicy korzystali ze „strefy kibica” ;)). Rodzice zapewnili poszczególnym klasom poczęstunek na słodko i słono. Uczniowie bawili się znakomicie. Wszyscy byli zmęczeni, ale zadowoleni. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą i spokojną zabawę.

        • Gratulujemy!
          • Gratulujemy!

          • Stowarzyszenie Wspólnota Ziemi Dębickiej zorganizowało konkurs dla dzieci i młodzieży z powiatu dębickiego pt." Niepodległość jest z nas". Motywem przewodnim jego XI edycji była 225 rocznica powstania Mazurka Dąbrowskiego.

            Uczestnicy mieli za zadanie narysować komiks przedstawiający sceny ilustrujące tekst pieśni. Łączył on wiedzę z historii, języka polskiego i plastyki w jedno, dodatkowo wspierał patriotyzm uczestników. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Liliana Zima, Martyna Gładka, Michał Zielny, Martyna Warżel, Jakub Potocki, Oliwia Podraza i Sabina Karaś. Jednak to praca Oliwii Podrazy zajęła 1 miejsce, a praca Liliany Zimy została wyróżniona. Dziewczynki otrzymały dyplomy i bony do empiku jako nagrody. Gratulujemy!

          • #laboratoria_przyszłości

          •  

            Przygotowanie akademii z okazji Narodowego Dnia Niepodległości stało się też okazją do skorzystania ze sprzętu zakupionego w ramach ministerialnego programu dla szkół „Laboratoria przyszłości”.  Krzysiek i Igor z kl. V korzystając z gimbala nagrywali krótkie wywiady, coś jak sondy uliczne na temat niepodległości. Te wypowiedzi nagrane z użyciem stabilizatora zostały zmontowane w filmik, który stał się częścią apelu w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

            Link do filmiku

            https://youtu.be/wU-F6WTCjo4https://youtu.be/wU-F6WTCjo4

          • O pióro Petrycego

          •  

            Nasza uczennica Oliwia Nalepa z klasy VIII wzięła udział w Konkursie Literackim „O pióro Petrycego” skierowanego do uczniów klas VII – VIII szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Pilzno, którego organizatorem było Liceum Ogólnokształcące im. Sebastiana Petrycego w Pilźnie. Temat konkursu brzmiał: Jakie prawdy i wartości życiowe, które głosił Sebastian Petrycy są aktualne w dzisiejszym świecie, szczególnie dla młodego człowieka?

            Mając do wyboru opowiadanie, list, pamiętnik, wywiad, esej i rozprawkę, Oliwia wybrała esej, a jej praca zajęła II miejsce w konkursie. Ogłoszenie wyników nastąpiło podczas Petrycjady – święta patrona szkoły. Serdecznie gratulujemy Oliwii, dziękujemy również pani Helenie Lasce za opiekę merytoryczną nad pracą. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o życiu Sebastiana Petrycego oraz dostrzeżenie uniwersalności myśli i wartości patrona liceum w obecnych czasach.

          • Spotkanie profilaktyczne.

          • Agresja, przemoc, cyberprzemoc… takie właśnie zagadnienia były tematem spotkania z przedstawicielem Polskiego Centrum Profilaktyki z Krakowa.  Wszyscy uczniowie w grupach wiekowych mieli możliwość zapoznania się z przyczynami i skutkami agresji słownej, fizycznej, izolacji. Uczniowie przypomnieli sobie co to znaczy przyjąć postawę asertywną oraz gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach.

            Rodzice również mieli okazję do refleksji podczas spotkania z panią Joanną na temat: Agresji dziecka wobec rodzica i rówieśników – jak skutecznie reagować?

          • Laboratorium przyszłości

          • Dash i Dot to nasi nowi przyjaciele. Wprawdzie to roboty, ale pokochaliśmy je od pierwszego spotkania. Na kolejnych zajęciach rozwijających zainteresowania, uczniowie klasy II i III odkrywają nowe możliwości i poznają kolejne aplikacje, dzięki którym programują coraz bardziej skomplikowane czynności robotów. Nauka naprawdę może być przyjemna i połączona z doskonałą zabawą!  #laboratoriumprzyszłości

          • W podziękowaniu za niepodległość

          •      Wszyscy ją znają, choć mało kto potrafi ją opisać dokładnie. Zawsze wywołuje poruszenie, zagląda prosto w oczy, dotyka serca, bezcenna dla króla i biedaka. Jej obecność jest tak delikatna i krucha, że nie sposób jej zauważyć.  Moc i bezsilność przeplatają się w jej obecności. Ofiarowana i wydzierana przez wieki.  Wszystkich i niczyja jednocześnie. Znasz ją ? O kim mowa? Kto to jest?

             

            Uczniowie naszej szkoły już wiedzą, o kogo chodzi, bo obejrzeli metaforyczne przedstawienie o pewnym królestwie. Jego mieszkańcy zasnęli na 123 lata, dopiero drobna postać baletnicy Wolności zbudziła ich ze snu.

            Akademię przygotowała klasa V, śpiewem popisała się klasa IV oraz solistki Karolina, Sabina i Klaudia. Oprócz tego obejrzeliśmy  filmik zmontowany z wywiadów, które przeprowadziliśmy z uczniami, nauczycielami i innymi pracownikami szkoły na temat rozumienia niepodległości. Potem Karolina dokonała analizy ankiety niepodległościowej, w której brała udział reprezentatywna grupa respondentów z naszej szkoły.

          • „Polak mały i … duży”


          • 9 listopada klasy I-III wybrały się do Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci w Tarnowie na zajęcia muzealne „Polak mały i … duży”. Uczniowie zgłębili wiedzę o symbolach Polski oraz propagowaniu postaw patriotycznych. Spotkanie rozpoczęło się wspólną zabawą z prowadzącym w grę “Polska to my”, a następnie wzięli udział w szeregu ćwiczeń (muzycznych, manualnych i pamięciowych).

            Dzieci mogły również przymierzyć elementy stroju wojskowego. Na zakończenie wykonali indywidualnie serca w polskich barwach narodowych z koralików PYSSLI. Prace mogły zabrać ze sobą na pamiątkę.

            Po lekcji muzealnej wybraliśmy się do centrum zabaw dla dzieci Figle-Migle. Przez dwie godziny uczniowie mogli korzystać z różnego typu atrakcji m.in. :basenu z kulkami, domku z klocków, samochodów dla dzieci i wielu innych atrakcji.

          • Poznajemy Polskę

          • 9 listopada odbyła się wycieczka do Krakowa w ramach ministerialnego projektu Poznaj Polskę. Uczestnicy, zwiedzili dwa punkty z listy zabytków rekomendowanych przez MEN. Najpierw mieliśmy przyjemność obejrzeć Teatr im. Juliusza Słowackiego. Przewodnik przybliżył nam jego  historię, potem siedzieliśmy w lożach, staliśmy na scenie, zajrzeliśmy do garderoby by dowiedzieć się jak funkcjonuje. 

             Kolejnym obowiązkowym punktem było Muzeum Narodowe, konkretnie tzw. Dom Józefa Mehoffera, gdzie podzieleni na grupy uczestniczyliśmy w lekcjach muzealnych: Zagadki starego domu, czyli jak żyło się dawniej? I Kultura, obyczaje i sztuka Młodej Polski. W domu malarza oprócz obrazów podziwialiśmy zabytkowe meble i wyposażenie ówczesnego domu. Prowadząca przez zajęcia praktyczne przybliżyła uczniom epokę.  Po części dla „ducha”, przyszła pora dla ciała, gdyż byliśmy już bardzo głodni, należał nam się obfity obiad. Super, że ten listopadowy dzień okazał się być ciepły i pogodny.

             

          • Szkoła pamięta

          •    Już po raz czwarty zaprosiliśmy wszystkich uczniów i nauczycieli do udziału w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Podobnie jak w ubiegłych latach pamiętamy o ważnych rocznicach, wydarzeniach  i postaciach historycznych #szkolapamieta

            Uczniowie klas I - IV brali udział w szkolnym konkursie Piosenki Patriotycznej.  Na lekcjach w klasach I - III przeprowadzane są pogadanki  o niepodległości, patriotyzmie ia także o wielkich Polakach y m. in. O Adamie Mickiewiczu, Józefie Piłsudskim, Marii Skłodowskiej-Curie i Janie Matejce czyli o osobach które żyły w czasach rozbiorów i przyczynili się do tego, aby Polacy nie zapomnieli polskiego językajęzyka polskiego.

            Uczniowie wyjechali także  do Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci na lekcje muzealną pt "Polak duży i mały"

            Uczniowie klas starszych porządkowali groby żołnierskie na cmentarzu wojskowym w naszej miejscowości.

          • Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej

          • 03 listopada 2022r. odbył się VII Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej. Organizatorem wydarzenia była Publiczna Szkoła Podstawowa im. Rotmistrza Witolda Pileckiego i Dom Kultury w Pilźnie. Honorowym patronatem konkurs objęła pani Ewa Gołębiowska - Burmistrz Pilzna. Uczniowie z terenu gminy pilzno prezentowali swój dorobek artystyczny w dwóch kategoriach: klas I – IV oraz klas V – VIII.

            Trzy uczennice reprezentowały naszą szkołę. W pierwszej kategorii: Klaudia Szatko zaśpiewała „To jest mój dom”, natomiast Zuzanna Szatko „Co to jest niepodległość”. W drugiej kategorii Karolina Szatko zaśpiewała „Orlątko” i wywalczyła trzecie miejsce.