WESOŁYCH ŚWIĄT !!
Koncert kolęd
W ostatnich dniach nauki w szkole odbył się piękny i klimatyczny koncert kolęd i pastorałek. Uczniowie pod okiem swoich nauczycieli przygotowali i zaśpiewali kolędy i pastorałki. Ich śpiew wprowadził wszystkich w bożonarodzeniowy nastrój.
Byli również uczniowie, którzy nie mogli być osobiście na koncercie, więc wysłali nam nagrane kolędy. Dziękujemy !! Pan dyrektor złożył wszystkim życzenia, których wkrótce będziecie mieli możliwość wysłuchać ;) .
Pierwszaki – czytelnikami!
,,My uczniowie pierwszej klasy, uroczyście przyrzekamy, że będziemy książki kochać, krzywdy zrobić im nie damy. Wskazówek i rad książek będziemy słuchać z uwagą. Obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą.” 10 grudnia klasa I wraz ze swoją wychowawczynią odwiedzili bibliotekę szkolną. Głównym celem tej uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki i systematycznego wypożyczania książek.
Pasowanie na czytelników to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników, założenie kart i wypożyczenie pierwszej książki. Podczas spotkania dowiedzieli się jak należy dbać o książki czego nie wolno z nimi robić i złożyli uroczyste przyrzeczenie że zawsze będą je szanować. Musieli także odpowiedzieć na kilka pytań związanych z pracą biblioteki i odgadywali bajkowe zagadki przygotowane przez opiekuna biblioteki szkolnej. Ze wszystkimi zadaniami poradzili sobie wyśmienicie. Od tej chwili uczniowie klasy I są pełnoprawnymi czytelnikami a kontakt z książką niech sprawi im wiele radości i zadowolenia.
Góra Grosza – rozliczenie
Szkolna Kasa Oszczędności przeprowadziła w szkole zbiórkę drobnych monet w ramach akcji zorganizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom pod hasłem Każda drobna moneta może pomóc Twojemu koledze lub koleżance. Nasi uczniowie i nauczyciele ofiarowali w tym roku drobiazgi na kwotę 88 złotych i 72 grosze, które zostaną przekazane na konto XXII edycji akcji Góra Grosza. Skarbnik SKO Kuba Bernaś po podliczeniu pieniążków, zważył i posegregował nominałami całą kwotę, by móc przekazać zbiórkę na pocztę.
Melodia Języka Niemieckiego.
Weronika Szypułka z kasy VIII wzięła udział w Ogólnopolskim konkursie Melodia Języka. Zadanie konkursowe polegało na nagraniu jednej z 4 zaproponowanych przez organizatorów piosenek. Weronika wybrała piosenkę „Verliebt“, którą wykonała przepięknie, dbając nie tylko o melodię, ale także piękną wymowę niemiecką. Chociaż nie udało się zająć miejsc na podium, dla nas Weronika jest zwycięzcą.
Poniżej przedstawiamy wiadomość, którą nasza uczennica otrzymała od organizatorów konkursu: W imieniu organizatorów konkursu karaoke Melodia Języka i naszego głównego partnera Goethe-Institut Warszawa pragniemy z całego serca podziękować za Twoje wspaniałe muzyczne wykonanie! Byliśmy zaskoczeni jakością Twojego występu i odwagą, z jaką powstał utwór po niemiecku. Wybór zwycięzców był dla nas naprawdę trudnym zadaniem, ponieważ musieliśmy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, (...) Nawet jeśli nie udało Ci się tym razem stanąć na podium, to w naszych oczach jesteś zwycięzcą. (…) kontynuuj naukę języka niemieckiego i wyruszaj w odkrywczą podróż po ogromie niemieckiego świata muzycznego.
Ikarowe strofy
- 4
Uczennica klasy V Liliana Zima brała udział w ogólnopolskim konkursie literackim Ikarowe strofy. Napisała dziesięciostronicowe opowiadanie oparte na prawdziwych wydarzeniach, historię Ludwika Podrazy mieszkańca Łęk Górnych. Wprawdzie nie została doceniona przez jury konkursu, ale warto zapoznać się tekstem, który stworzyła. Wkrótce historia lotnika z Łęk Górnych ukaże się Roczniku Pilźnieńskim jako tekst historyczno – naukowy, ale opowiadanie stworzone przez Lilianę polecamy młodszym mieszkańcom naszej wsi. Tekst w linku.
https://1drv.ms/b/s!AhFpt6Xirfe3gXxUVw8cHXCRQBbc?e=UbateY
Mój start z niemieckim.
Oliwia Nalepa z klasy VII wzięła udział w ogólnopolskim konkursie „Mój start z niemieckim“. W 30 sekundowym filmiku, który przygotowała pokazała, czego nauczyła się przez pierwsze tygodnie na lekcji języka niemieckiego. Mimo, iż nie udało się zająć miejsca na podium, jesteśmy bardzo dumni z Oliwii i podziwiamy jej pomysłowość.
„Einfach FIT in Deutsch“.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w organizowanym przez LO w Pilźnie POWIATOWYM KONKURSIE JĘZYKA NIEMIECKIEGO „Einfach FIT in Deutsch“.
Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną przedsięwzięcie odbyło się w wersji online. Konkurs został przeprowadzony na 6 różnych poziomach w zależności od poziomu językowego. Uczniowie naszej szkoły rywalizowali na poziomie A1.0 oraz A1.1 i zdobyli miejsca na podium.
Poziom A1.0
I miejsce: Jakub Chrostek, klasa VII
II miejsce: Oliwia Nalepa, Przemysła Kusza, klasa VII
Wyróżnienia: Gabriela Paprocka Monika Szanduła, klasa VII
Poziom A1.1
I miejsce: Magdalena Krzysztofek, klasa VIII
Konkurs został objęty honorowym patronatem Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, patronatem Starosty Powiatu Dębickiego – Pana Piotra Chęćka, Burmistrza Miasta Dębicy – Pana Mariusza Szewczyka oraz Burmistrza Miasta i Gminy Pilzno – Pani Ewy Gołębiowskiej.
Spotkanie z Mikołajem.
Nowa galeria Spotkanie z Mikołajem. została dodana do albumu fotograficznego
37
MDS - podsumowanie
- 3
Nasza szkoła włączyła się w akcję zorganizowaną przez UM w Pilźnie i TPPiZP, także poprzez organizację kiermaszu. Uczniowie Ci mali i Ci duzi, również nauczyciele przynieśli mnóstwo zabawek, książek, słodyczy czy artykułów plastycznych w większości nowych lub praktycznie nieużywanych. Każdy kupując los wygrywał dwukrotnie - otrzymując mazaki, czekoladę czy puzzle, a drugi raz wspomagając szczytną akcję pomocy stowarzyszeniu Ich lepsze jutro. Dzięki akcji zorganizowanej przez SKO, MRM, SU i Spółdzielnię Uczniowską udało się zebrać 898 zł, pieniążki zostały już wpłacone na konto Towarzystwa. Serdecznie dziękujemy Uczniom i Rodzicom za włączenie się a akcję, macie Państwo wielkie serducho!
Poznaj Polskę
W piątek 26 listopada 2021r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w wycieczce finansowanej przez rządowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. ,,Poznaj Polskę”. Udział wzięło 34 uczniów. Program wycieczki obejmował zwiedzanie Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz wizytę w Kopalni Soli w Bochni.
W Muzeum Okręgowym dzieci dowiedziały się, jak żyli mieszczanie w okresie średniowiecza i jakie pełnili funkcję. Po zwiedzaniu uczniowie przystąpili do zajęć warsztatowych. Z wielką ochotą wykonali kukiełki na wzór dawnej społeczności. Na zakończenie pierwszej części wycieczki dzieci udały się na wieżę widokową, z której zobaczyły panoramę Tarnowa.
Po serdecznym przywitaniu w kopalni po kilku minutach uczniowie zjechali windą górniczą na głębokość 250 metrów. Podopieczni mogli spotkać się z takimi postaciami jak:
I duch mnicha cystersa (podróż w czasie),
II żupnicy genueńscy (sposoby handlu i wydobywania soli)
Punktem edukacyjnym było spotkanie ze skarbnikiem, który opowiedział o kopalni i przeprowadził quiz - uczniowie otrzymali od niego sól bocheńską. Na koniec zwiedzania dzieci udały się na obiad, a później dla rozrywki skorzystały z placu zabaw oraz boiska.
Wyjazd zakończył się powrotem około godz. 19.30. Dzięki wycieczce uczniowie wzbogacili się o informacje dotyczące cennych eksponatów oraz pracy w kopalni.
Konkurs Plastyczny UM w Pilźnie
Miło nam poinformować, że nasz uczennica Weronika Szypułka z kl. VIII zajęła II miejsce w Gminnym Konkursie Plastycznym "Dlaczego warto się szczepić przeciwko covid-19?" w kategorii 13- 18 lat, a Lena i Bartek Marek otrzymali wyróżnienie. Weronika Gąsior oraz Jagoda Rataj otrzymała upominek za udział. Wszystkim jednakowo serdecznie gratulujemy. Konkurs został zorganizowany przez Urząd Miejski w Pilźnie. Uczestnicy otrzymali wartościowe nagrody.
Przedsięwzięcie miało na celu: popularyzację kampanii #SzczepimySię, poprzez wykonanie plakatów z przesłaniem zachęcającym dorosłych (zwłaszcza grupę 60+) do szczepienia się przeciwko covid-19, a także przekazanie obiektywnej informacji o szczepieniach w oparciu o najnowszą wiedzę medyczną i pokazanie korzyści wynikających ze szczepień oraz uświadomienie, że szczepienia są procedurą bezpieczną oraz przynosząca korzyści nie tylko jednostce, ale również, poprzez tzw. odporność środowiskową całemu społeczeństwu.
Konkurs recytatorski „Jesienna poezja”
- 31
Choć jesień zbliża się ku końcowi i zima za pasem, klasy I-III wciąż pozostają w jesiennym klimacie. 25 listopada na pożegnanie tej pory roku wychowawcy zorganizowali szkolny konkurs recytatorski pod hasłem „Jesienna poezja”. 15 uczestników zaprezentowało swoje umiejętności na sali gimnastycznej, a ich występy oceniało jury w składzie: p. dyr. Grzegorz Stawarz, p. dyr. Beata Tekiela oraz p. Anna Garboś – nauczyciel j. polskiego.
Wszystkie dzieci swoimi występami pokazały wielką odwagę i przede wszystkim ogromny talent. Niektórzy uczniowie swoją recytację wzbogacili pomysłowymi strojami i rekwizytami, które niewątpliwie dodawały uroku i stanowiły piękny całokształt. Jury oceniało recytację, dobór wiersza, strój oraz ogólny wyraz artystyczny. W konkursie nagrodzone zostały następujące osoby:
I miejsce – Klaudia Wójcik, kl. III
II miejsce – Oliwia Bernaś, kl. III
III miejsce – Klaudia Szatko, kl. I
Wyróżnienie – Weronika Gąsior, kl III. oraz Fabian Bożek, kl. II
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Dziękujemy również rodzicom za włączenie się w przygotowanie dzieci do konkursu i zadbanie o jesienne stroje.
Góra Grosza
XXII edycja
Zachęcamy do wzięcia udziału akcji Góra grosza przeprowadzanej przez Szkolną Kasę Oszczędności. Przynoście tzw. zółcieluchy tj. groszówki. Od wtorku po klasach przejdzie @Jakub Bernaś z puszką, do której będzie można wrzucić drobne pieniążki.
Nauczanie zdalne do 29 XI
Zawieszone zostaje nauczanie stacjonarne w klasach IV-VIII w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Lękach Górnych od 23.12021 r. do dnia 29.11.2021 r. ze względu na aktualną sytuacje epidemiologiczną powodującą zagrożenie uczniów
W okresie czasowego zawieszenia nauczania stacjonarnego w klasach IV-VIII nauczanie prowadzone będzie w formie zdalnej z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość
Działania w ramach nauczania zdalnego mogą być prowadzone w oparciu m.in. o:
- dziennik elektroniczny uonet+
- aplikacji Microsoft Teams (na platformie utworzonej dla szkoły)
- zintegrowaną platformę edukacyjną https://epodreczniki.pl/;
- materiały edukacyjne na sprawdzonych portalach edukacyjnych i stronach internetowych wybranych instytucji kultury i urzędów;
- lekcje online;
- podręczniki, ćwiczenia, karty pracy, które uczeń już posiada, zgodnie ze szkolnym zestawem podręczników.
- komunikację poprzez pocztę elektroniczną;
- kontakt telefoniczny nauczyciel/uczeń/rodzic;
Wspólnie dla Mikołajkowego Daru Serca
Tydzień dla Niepodległej.
Obchody Święta Niepodległości rozłożyliśmy na cały tydzień. Zaproszeni goście czytali najmłodszym poskie legendy. Odbywały się koncerty piosenek patriotycznych w wykonaniu naszych zdolnych wokalistów. Uczniowie klas I - III brali udział w wyjątkowych lekcjach o Polsce. Starsi uczniowie pisali list do Ojczyzny. Wykonaliśmy mnóstwo prac plastycznych i rozwiązywaliśmy rebusy i krzyżówki. Te i wiele innych działań, które staraliśmy się przedstawić w filmiku były okazją nie tylko do przypomnienia sobie faktów historycznych ale przede wszystkim do rozważań jak dziś być patriotą, jak cieszyć się z wolności.
11 listopada świętujemy już w domach. Zachęcamy do udziału we mszy za Ojczyznę lub obejrzenia transmisji uroczystości państwowych w Warszawie.
„Bohaterowie naszej wolności”
Nowa galeria „Bohaterowie naszej wolności” została dodana do albumu fotograficznego
11
Konkurs na znaczek
Miejscka i Powiatowa Biblioteka w Dębicy zorganizowała konkurs na znaczek pocztowy pt. „Bohaterowie naszej wolności”.Konkurs miał na celu rozbudzanie postaw poszanowania Małej i Dużej Ojczyzny poprzez aktywność twórczą zawdzięczamy wrażliwości i wiedzy historycznej młodych dębiczan, świadomych własnego dziedzictwa.
Uczniowie naszej szkoły bardzo licznie wzięli udział w tym konkursie, przygotowując przepiękne prace. Jury doceniło znaczek Weroniki Szypułki przyznając jej II miejsce. Gratulujemy !!
Sobota w teatrze.
W sobotę - 6 listopada w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie uczniowie kl. VII i VIII obejrzeli spektakl pt. "Balladyna". Podziwiali aktorską ekspresję, efekty akustyczne, muzykę, charakteryzację i kostiumy. Byli oczarowani widowiskiem, które stanowiło efekt połączenia różnych sztuk - literatury (przedstawienie dramatu), sztuki aktorskiej i muzyki.
Archiwum Aktualności