• Mikołajkowy Dar Serca

          • Łęczanie Ci duzi i mali to ludzie o ogromnych sercach, o czym przekonywaliśmy się niejednokrotnie przy okazji wszelakich akcji

            . Tym razem również nie zawiedli i aktywnie wsparli inicjatywę na szczeblu lokalnym, bo szkoła aktywnie pozyskiwała fundusze na rzecz dzieci. Połączenie szczytnego celu z przyjemną formą pierniczkowo – niespodziankową zaowocowało zebraniem UWAGA 1044 zł, która to suma już została wpłacona na konto organizatora. Dziękujemy organizatorce akcji na terenie szkoły pani Annie Jurek oraz  nauczycielom i pracownikom obsługi, bo bez nich ani rusz, pomaganie mają we krwi.

          • Mikołaj w szkole.

          • Imieniny świętego Mikołaja są co roku doskonałą okazją do oderwania się od rutynowego szkolnego planu dnia. Zgodnie z tradycją Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem p. Anną Jurek zorganizował spotkanie ze świętym Mikołajem.

            Gość zawitał w szkolne progi około godziny 9.00 i dla każdego przyniósł przeróżne słodkości i zabawki. 

                  Zapewne nasi uczniowie byli grzeczni .... Mamy nadzieję prezenty się Wszystkim  podobały, a słodycze  nie zaszkodziły nadmiarem. Każdy tego dnia był uśmiechnięty i miał dobry humor.Bądźcie grzeczne, to w przyszłym roku to Mikołaj przyjdzie do Was znowu.

            Warto podziękować też rodzicom, którzy mieli swój udział w kompletowaniu prezentów.

          • Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego

          • Nasi uczniowie Łukasz Pawłowicz oraz Paweł Bączek wzięli udział w POWIATOWYM KONKURSIE Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO zorganizowanym w Liceum Ogólnokształcącym w Pilźnie przez panią Magdalenę Smołuchę.

            Łukasz Pawłowicz zajął III, a Pawel Bączek IV miejsce. Chłopcy zaprezentowali wysoki poziom, uzyskując 90% wyniki. Gratulujemy!!! Konkurs został przeprowadzony na wzór egzaminu Instytutu Goethego Fit in Deutsch. Przedśięwzięcie zostało objęte patronatem: Kuratora Oświaty Pani Małgorzaty Rauch oraz Pani Burmistrz Ewy Gołębiowskiej, Pana Burmistrza Mariusza Szewczyka, a także Pana Starosty Piotra Chęćka.

          • Pierwszaki w bibliotece.

          • ,,My uczniowie pierwszej klasy, uroczyście przyrzekamy, że będziemy książki kochać, krzywdy zrobić im nie damy. Wskazówek i rad książek będziemy słuchać z uwagą. Obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą.”

             

             

            26 listopada klasa I wraz ze swoją wychowawczynią Anetą Szypułką odwiedzili bibliotekę szkolną. Głównym celem tego spotkania było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki i systematycznego wypożyczania książek, oraz pasowanie na czytelników. Podczas wizyty w bibliotece szkolnej dowiedzieli się jak należy dbać o książki, czego nie wolno z nimi robić i złożyli uroczyste przyrzeczenie że zawsze będą je szanować. Musieli także odpowiedzieć na kilka pytań związanych z pracą biblioteki i odgadywali bajkowe zagadki przygotowane przez opiekuna biblioteki panią Barbarę Buras. Ze wszystkimi zadaniami poradzili sobie wyśmienicie. Na pamiątkę otrzymali dyplomy czytelnika. Wypożyczyli również wybraną książkę do domu. Od tej chwili uczniowie klasy I są pełnoprawnymi czytelnikami a kontakt z książką niech sprawi im wiele radości i zadowolenia.

          • Gratulacje dla Pawła

          •     Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XVI Olimpiadzie Ekologicznej dla Szkół Podstawowych  organizowanej przez Starostwo Powiatowe i I LO w Dębicy.                 

            Uczeń klasy VIII Paweł Bączek zajął II miejsce, wykazując się dużą znajomością ekologii i ochrony środowiska. Wyróżnienia za udział otrzymali również Magdalena Karaś z klasy VI i Łukasz Pawłowicz  z klasy VIII. Uczestnicy wysłuchali interesującego wykładu pani dr hab. prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Teresy Nogi o glonach. Olimpiadę zaszczycili swoją obecnością wicestarosta  A. Pieniążek i p. Anna Wilczyńska dyrektor Wydziału Edukacji. Celem olimpiady jest propagowanie postaw ekologicznych wśród młodzieży, dlatego cieszymy się że uczniowie naszej szkoły chcą poszerzać wiedze z tego tematu pod okiem pani Barbary Krupy-Buras.

          • Wycieczka do Rzeszowa

          • Gromada Zuchowa pod opieką drużynowej Zofii Ziaji wraz z zuchami z Machowej, Lipin i Dobrkowa wzięła udział w wycieczce do Rzeszowa.

            Zuchy zwiedzały lotnisko na Jasionce i poznawały ciekawą pracę. Odbyły odprawę pasażerską, były na płycie lotniska i tarasie widokowym. Miały okazję zobaczyć pokaz wyspecjalizowanych strażaków ze sprzętem i wozem gaśniczym. Następnie udali się do kina.

          • 3 Zlot Drużyn Zuchowych

          • Zuchy z naszej gminy brały udział w Trzecim zlocie drużyn w Machowej. Zdobywały tam sprawność Kuchcika.

            Wszyscy zaliczyli próby z powodzeniem. Przygotowali kanapki, składali serwetki i dekorowali stoły, dekorowali salę na bal andrzejkowy, brali udział we wróżbach i wspólnej zabawie. Zlot zakończył się pysznym obiademi krzyżem pożegnalnym. Dziękujemy za zajęcia wspólnie spędzone z drużynową Zosią.

          • Zabawa andrzejkowa

          • Wesoło i hucznie – tak było u nas w czwartek 28 listopada! Z racji tradycyjnych andrzejek najmłodsi ochoczo ruszyli w tany przy dźwiękach znanych hitów.

             Były oczywiście „kaczuszki”, taniec belgijski, pociąg, czy wszystkim znana „chusteczka”. Ogromną ekscytację wzbudziły też wróżby, oczywiście
            z przymrużeniem oka! Wiemy już, kto będzie adwokatem, kto fryzjerem, a kto tatuażystą. Znamy także imiona przyszłych żon/mężów. Na uczniów czekały też świetne konkursy, w których można było wygrać nieco słodkości  oraz pyszny poczęstunek w salach przygotowany przez rodziców.

            O dobrą zabawę, oprawę muzyczną oraz słodkie upominki zadbali członkowie Spółdzielni Uczniowskiej uczniowie klasy VIII: Weronika, Ola, Kamila, Bartek oraz Łukasz. Dziękujemy za miło spędzony czas.

          • Klasa IV w świecie pieniądza

          • projekt fundacji Śnieżka

            Miło nam poinformować, że klasa IV bierze udział w zajęciach 4. edycji  Programu Edukacyjnego „Mały Świat Dużego Pieniądza” zorganizowanych przez  fundację „Śnieżka”. Dzieci na zajęciach uczą się co to jest oszczędzanie, jak można oszczędzać przez zabawę. Na ostatnim spotkaniu uczestnicy rywalizowali w grze planszowej, w której decydowali o wydatkach. W nagrodę wszyscy otrzymali małe upominki – świnki skarbonki.
            W tym roku do udziału w tej ciekawej, ekonomicznej przygodzie zgłosiło się 20 szkół z Dębicy i okolic. Łącznie w zajęciach bierze udział ponad 400 dzieci z 24 klas.  To będzie bardzo owocny czas!

          • Sukcesy pingpongistów

          • Nasi chłopcy Kacper i Michał najlepsi w gminie. Zajeli I miejsce w tenisie stołowym i tym samym zakwalifikowali się na zawody powiatowe.  Gratulacje! 

          • Piękna nasza Polska cała

          • – kolejne spotkanie z mobilną filharmonią

            Mimo opóźnienia, spotkanie ze znaną już nam objazdową filharmonią odbyło  się w wesołej atmosferze. Odbyliśmy muzyczną wędrówkę po Polsce wzdłuż i wszerz. Poznaliśmy kulturę Kaszub – przyśpiewki stamtąd pochodzące, tradycyjny strój oraz intrygujący instrument  diabelskie skrzypce. Dużo śmiechu było przy nauce języka kaszubskiego, ale udało się przetłumaczyć cały tekst. Mogliśmy zobaczyć ubiór bliski naszemu sercu  - rzeszowski strój ludowy, z łatwością rozpoznaliśmy strój krakowski, dużo trudniej było ze strojem z drugiego krańca Polski, czyli znad Bałtyku.  W stroju góralskim wystąpił pan, który grał na kontrabasie. To jemu zaglądaliśmy w „duszę”, oczywiście kontrabasowi nie panu ;) , a wybrane osoby próbowały gry na tym duuużym instrumencie.  Do ludowych piosenek rytmicznie tupaliśmy i klaskaliśmy, generalnie – podobało się!

          • Aktywnie o uzależnieniach

          • 18 listopada pani psycholog z Polskiego Centrum Profilaktyki w Krakowie przeprowadziła w naszej szkole warsztaty w trzech  grupach wiekowych.  Tematem zajęć była profilaktyka uzależnień  od telefonu komórkowego, internetu, portali  społecznościowych , także od substancji psychoaktywnych i alkoholu. Oprócz aktywnych ćwiczeń, luźnej dyskusji  uczestnicy obejrzeli przygotowaną prezentację i filmik ukazujący szkodliwość i skutki poszczególnych zjawisk oraz ryzyko uzależnień. Pozytywna relacja i swobodny charakter zajęć pozwolił dzieciom na wypowiedzenie w tej kwestii.

          • Wrzesień '39

          • Listopad to miesiąc, w którym szczególnie wspominamy losy Polski
            i Polaków walczących o jej wolność. Kilka dni temu obchodziliśmy kolejną rocznicę odzyskania niepodległości, a 14 listopada wzięliśmy udział w niecodziennej lekcji historii. Naszą szkołę odwiedziła grupa artystyczna Rekonstrukto z pokazem historycznym „Wrzesień ’39, czyli rzecz o tym, jak wybuchła II wojna światowa,
            a zniknęła II Rzeczpospolita”.

                        Pasjonaci historii przedstawili nam sytuację międzynarodową ówczesnej Polski, zaprezentowali polskie mundury wojskowe oraz wyposażenie żołnierza używane w czasie kampanii wrześniowej i omówili rolę kobiet podczas wojny. Nasi goście opowiadali też wiele ciekawostek, które często wywoływały zdumienie słuchaczy. Dodatkową atrakcją dla uczniów była możliwość przymierzenia stroju żołnierza, nauka zakładania maski przeciwgazowej na czas oraz oczywiście obejrzenie z bliska bezpiecznych replik broni z tamtego okresu. Starsi uczniowie sprawdzili też kto najlepiej nadaje się do wojska, bowiem dzielnie ćwiczyli musztrę, choć wcale nie było to łatwe.

          • Iluzjonista

          • W czwartek, 7 listopada na zaproszenie przedszkolaków i uczniów do naszej szkoły zawitał magik ze swoim występem.  Sympatyczny starszy pan zaprezentował serię sztuczek  z kartami, drukowaniem pieniędzy, wstążeczkami  czy kolorami płyt gramofonowych.  Uczestnikom jednak najbardziej podobały się sztuczki, w których sami mogli brać udział.  Takie przerwy z nauce lubimy najbardziej.

          • Niepodległa – Niepokorna!

          • W piątek  8 listopada jeszcze przed właściwym Dniem Niepodległości w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 101 rocznicy odzyskania wolności. Po raporcie klas został odśpiewany hymn. Podczas montażu słowno muzycznego widownia usłyszała poetycką historię Polski aż do czasów współczesnych urozmaiconą efektami dźwiękowymi. Obejrzała fragment z polonezem z filmu „Pan Tadeusz”, wiadomości TVPolonia w wykonaniu chłopców z kl. VII, posłuchała o polskich legendach, a także piosenek w wykonaniu wokalistów z kl. V (Niepodległa, niepokorna i Urodziłem się w Polsce) oraz uzdolnionych duetów klas I – III (Moja ojczyzna i Przybyli ułani).  Swój udział zaznaczyli też harcerz, kibic, miłośniczka literatury czy podróżnik.  Prowadzący okrasili występ garścią wiadomości o Polsce; jej położeniu, granicach, zwyczajach, legendach, miejscach. Występ naszych uczniów można podsumować słowami: Żyć najpiękniej, jak to jest możliwe, żyjąc nie tylko dla siebie, ale i dla innych. Szanujmy nasz kraj, bądźmy dumni, ze jesteśmy Polakami i że Polska to nasza ojczyzna.

          • Aktywna tablica = aktywny uczeń

          • Edukacja TiK ma pokazać uczniom, że urządzenia mogą służyć także do edukacji, nauki, ćwiczenia umiejętności. Zajęcia z wykorzystaniem monitorów interaktywnych mają udowodnić, że lekcje nie muszą być nudne i archaiczne. Korzystanie ze zdobyczy technologicznych ma zachęcić uczniów do pracy nad zagadnieniami ze wszystkich przedmiotów, nie tylko informatyki. Wspólne dochodzenie do wiedzy przy zgłębianiu tajników obsługi programów i aplikacji pobudzi dzieci do myślenia, próbowania i szukania sposobów.

            Nauczyciele na bieżąco korzystają z zasobów internetu przez wyszukiwarkę, uczniowie wykonują ćwiczenia interaktywne na stronach typu pisupisu, matzoo, epodreczniki, zyraffa, duolingo czy scholaris. Klasy i uczniowie mają założone konta na learningapps – gdzie rozwiązują ale i tworzą quizy i testy. Logują się na canvie, gdzie tworzą foldery, okładki, zaproszenia itp. , korzystają z fakebooka do tworzenia profili bohaterom literackim. Przy użyciu telefonów skanują kody, nagrywają podcasty z recytacją na anchorze. Już od dawna wykorzystujemy monitory do wyświetlania prezentacji, filmików, zdjęć czy dokumentów, służą także jako aktywna tablica do pisania z narzędziami graficznymi. W razie potrzeby korzystają z multimediów na ORE lub stron .gov

             

                

          • IV Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IV Konkursie Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej w Zwierniku. Ich występ należy zaliczyć do bardzo udanych!

            Uczennica klasy III Karolina Szatko zajęła w swojej kategorii pierwsze miejsce. Duet sióstr z klasy I - Klaudia i Ewelina Wójcik zajął trzecie miejsce, tak samo jak Przemek Kuszą i Jakub Chrostek z klasy V. Weronika Szypułka z klasy VI otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy! Szerokie zainteresowanie i udział dzieci z naszej szkoły w konkursie dobrze wpisuje się w obchody kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju i regionu oraz utrwalanie postaw patriotycznych. Dodatkowo nasi uczniowie mają szansę pochwalić się talentem przed szerszą publicznością, oswoić tremę z myślą o dalszych występach i kolejnych sukcesach wokalnych. Dziękujemy organizatorom za wspaniały konkurs. Dziękujemy również Rodzicom za okazane nam wsparcie.